Abuzer Yalçın

Abuzer Yalçın

abuzer-yalcin

Keser döner, sap döner

 Keser döner, sap döner. 

Bu cümle, sekiz yüz yıllık bir medeniyetin bugünkü gidişatını  tanımlamak için  kullanılmadı. Ama bu  ifadenin isabetliliği,  Avrupa batı medeniyetinin değişim sürecine uyarlayarak  da kullanabiliriz. 

Bizler, yeni bir doğuş için kıyamet denilen sona inanıyoruz. Her şey için,  önce doğum, ardından gelişme ve nihayetinde ölümüne inanıyoruz.  Bu  zaman olarak, kelebek için  günlük gibi çok hızlı seyrederken, medeniyetler için yüzyılları alabilmektedir. Ama birçok medeniyet ömrünü tamamlar ve başka bir şeye dönüşmek üzere dağılır. Onun için geçmiş  kavimlerin başına neler  geldiğini ibret almak için öğreniriz. Bundan dolayı tarihi mirasların korunması için azami gayret sarf eden anlayışa sahibiz. Kaynağı ne olursa olsun onları koruruz. 

Buna karşılık diğer yaklaşım biçimine göre birikim ve ilerleme sürekli doğrusal olarak ilerler. Bu da zaten önce kendilerine nasip olmuş. Sonsuza kadar da avantaj olarak devam edecektir. 

Bu garantici yanılgıları, onları son elli yıllık bir zaman sürecinin mutluluklarının zirvesinde sarhoş etti. Ama öyle gitmedi, artık işler ters gitmeye başladı. 

Yukarıda tanımlanan anlayışın somutlaşan ülkeleri olarak en başta Birleşik Krallıklar ( Büyük Britanya), Fransa, Almanya gibi Avrupa ile, Amerika Birleşik Devletlerini  verebiliriz.

Bunlar gizli veya açık  dünyayı sömürdüler. Kültürlerini yok ettiler, nesillerini bozdular, hayallerini çaldılar.

Dün mazlum Afrika’da yaptıkları barbarlığı, diğer yerlerde daha sinsice yaptılar. 

Bugün  sömürdükleri mümbit yerler ellerinde çıkacak korkusuyla yeniden balans ayarı  vermeye önce Türkiye’den başladılar. Bin yıllığına sağlam bir kazığa bağladılar. Ardından Irak’tan başladılar. Irakta tarihi her değeri ve onların taşıyıcıları olan binlerce alimlerini öldürerek yok ettiler. 

Fakat bu gelişmeler başta İslam aleminde olmak üzere sorgulama zemini oluşturdu. Türkiye’de milli refleks olayları  gittikçe daha doğru okuyordu. Lozan anlaşmasının getirdiği gizli anlaşma maddelerin yürürlülük süreleri, (2023)  bitim sonuna da geliniyordu. Artık tarihi sorumluluğunu yerine getirme zamanı gelmişti. Eğer Türkiye bunu başarabilirse hem dünyaya  örnek olacak, hem de birçok uyanışa yardımcı olabilecekti.  Nitekim 27 Nisan 2007 e muhtıraya verilen karşı tepki ve halkın desteği ile bu kapı aralandı. 

Türkiye’nin bu kararlı duruşu, patlama noktasına gelmiş halklara yeniden umut oldu. Tunus’ta başlayan yeniden kurtuluş mücadelesi Libya, Mısırla devam etti. Bugün Suriye emperyalizmin kırılma arenasıdır. Halep’teki tarihi tüm dokunun yıkımı direniş değerlerine olan kinin ifadesidir. Fakat kaybedecekler. 

Bundan sonra ne olacak; 

“Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner” olacak…

 Peki ne zaman, nerede, nasıl olacak?
 Ne zamanın, süreci başladı.
Nerede, sorusuna gelince;

Bahsedilen anlayışın yapılarına göz atarsak: 

Bir şey nerede kaybedilirse orada bulunur, nerede başlanmışsa da orada biter. Bu medeniyetin doğduğu yer Atina dır, Roma (İtalya) dır. Bugün Avro bölgesi  kuzey ve güney (Akdeniz)  iki çelişkiyi yaşamaktadır. Kuzey  bölgeleri çalışıp bütçe fazlalığı vererek,  güneyin sefahat keyfini beslemektedir. Yunanistan tipik örneğidir. İtalya sırada bekliyor. 

Amerika Irakta eli boş döndü. 2007 krizine girdiğinde Amerika’daki Yahudi sermayesi, devletlerine borç vermediler. Paralarını Çin bankalarına yönlendirerek, Çin Devlet garantisi ile ABD ye borç verdiler. İşin en ilginç yanı ise Çinlilerin de tasarrufları  Amerika’ya borç gidiyor. Amerika 6 trilyon tahvil satışının çoğunu Çin ve Japonya’ya yaptı. Amerika’nın mümbit toprakları büyük bir kriz sonrası  kim bilir belki eski yerli halkları ve yeni ırklarını bekleyebilir. 

Gelelim en büyük patron Birleşik Krallığa… İşgal etmediği ülke sayısı 22 adet olduğu, geçenlerde gururla  gazetelerde yayınlanıp duruldu. Bunlarda zaten tenezzül etmediği adacık devletler. Kurduğu inanılmaz sistemi ile halkı nezdinde bağımsız devletmiş gibi görüntüsünü hiç ihmal etmedi. Devşirilmiş kadroları eliyle (ulusalcılar) haraca bağladı. İşler ters gittiğinde darbelerle balans ayarı yaparak işi rayına koymayı ihmal etmedi. Türkiye’de 12 Eylülde; tahmini olarak hazinenin 170 ton altını ortadan kayboldu. 28 Şubatta ise  300 milyar dolarlık zarar uçtu gitti.  

Bugün Irakta İngilizler kaldı. Milyonlarca masum insan öldü. Kadınların namusu ayak altı oldu. Arakandaki soykırım devam ediyor. Filistin ve İsrail zaten  İngiliz mandası.  İki Halka karşı eşit durum gösterecekti, nerede?  İsrail’i devlet yaptı, Filistinlileri yok etmeye zorladı. 

 Suriye’ ye gelince, Fransızlar haklarını İngiltere’ye devretti. Bugünkü rejimin sahibi anlayacağımız İngiltere. Rusya ve İran da zaten ezeli müttefiki. İran’ın nükleer finansmanını İngiliz bankaları eli ile Rusya dostuna havale etti. Irakta Maliki’ye silah anlaşmasını Rusya ile imzalatırdı. 

Velhasıl  Dünyada nerede insanlık onuru ucuzsa orada İngilizlerin izini bulabilirsiniz. 

Fakat onlar için ters giden bir şeyler olmaya başladı. Teknoloji ve iletişim birçok bilgi akışını mazlum halklar arasında  yayarken, bilinçlenmeyi hızlandırdı. Kullanılan aldatmacaların farkına varmasına yol açıyordu. 

Bu anlamda  demokrasi diyerek kendi elitleri, eliyle yaptıkları aldatmacaya, halklar sarılınca iş terse döndü. Türkiye de  meclisin 411 oyla yaptığı yasa işlerine gelmeyince kaos olarak tanımlandı.  Hamas seçimleri kazanınca tanınmadı. Tunus, Libya, Mısır seçimlerine anlaşılmaz bahanelerle burun büküldü. Belki önümüzdeki zamanlarda Suriye halkın iradesi için sandığa giderse en güzel örnekleri ibretle izleyeceğiz. 

Fakat sonuç değişmeyecek Artık cin şişeden çıktı. Kralın çıplaklığı anlaşıldı. 

“Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner” nasıl olacağını  ömrü 2030 ve sonrasına yetişenler daha net göreceler. 

abuzeryalcin@gmail.com
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 112
Bu Ay : 2596
Toplam : 2596

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom