Ğıffari Türkmen

Ğıffari Türkmen

giffari-turkmen

Okullarda Kıyafet Kimlere Serbest

Okullarda Kıyafet Kimlere Serbest? 
 
Milli Eğitim Bakanlığı okullarda kılık kıyafet yönetmenliğini değiştirdi.  Tek tip kıyafet zorunluluğunu kaldırdı. Yeni düzenleme okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin, yaş grubu özelliklerine uygun, temiz ve düzenli bir kıyafet giyeceklerini söylüyor. Buna göre: 

* Özel gün, hafta ve kutlamalarda ders içi ve ders dışı faaliyetlerde kullanılmak üzere veliye mali yük getirecek özel kıyafet aldırılamayacak.

* Yönetmeliğe göre öğrenciler, öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takılar takamayacak.

* İnsan sağlığını olumsuz etkileyen ve mevsim şartlarına uygun olmayan kıyafetler, yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemeyecek.

* Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyilmeyecek.

* Siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamayacak ve giysileri giyemeyecek.

* Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olacak. Öğrenciler makyaj yapmayacak, bıyık ve sakal bırakamayacak.

* Sağlık özrü bulunan ve bu durumu belgelendiren öğrencilerin özürlerinin gerektirdiği şekilde giyinmelerine izin verilecek.

* Kız öğrenciler, imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, ortaokul ve liselerde ise seçmeli Kur'an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilecek. 

                Bu maddelerden şu sonuçlar çıkarılabilir.

1-      Devletin aykırı siyasi anlam yüklediği unsurların yasak sayılması ile devlet ideolojisi korunmuştur.

2-      İnsan sağlığının korunmasının amaçlandığı vurgulanmıştır.

3-      Muhafazakâr ahlak korunmaya çalışılmıştır.
4-      İnsan hakları konusunda ayırımcılık yapılmıştır.

5-      İmama hatip okulları dışındaki okullarda komik bir istisna dışında başörtüsü yasaktır.

6-      Başını örtmek isteyen ya mecburen imam hatip okullarına gidecek ya da doktorlardan yalancı bir sağlık raporu alacaktır. Bakanın söylediğinin tersine kendilerini hiç de güvende hissetmeyecekler. Dürüst davranmaya ne güzel bir zorlamadır! 

Kıyafet vücut hatlarını belli etmeyecek deniyor ve kot giyilebilecek deniyor. Bu gün istisnalar hariç hangi kot pantolon vücut hatlarını belli etmiyor? Neden bu güne kadar uygulamadığınız ve bundan sonra da uygulamayacağınız bir şeyi yazıyorsunuz. Etek diz üstü olmayacak deniyor. Aynısı devlet memuru kanunda da yazıyor. Fakat başta Ankara’da meclis olmak üzere devletin yüksek bürokrasi kurumlarında, normal kamu kurumlarında bayanların yüzde kaçı diz altı etek giyiyor veya vücut hatlarını belli etmeyen pantolon giyiyor. Kimse böyle giyinmiyor artık. Peki, uygulamadığınız bir kanunu neden hala koruyorsunuz? Yok bu kanunu koruyacaksanız neden aykırı davrananlar hakkında hiçbir işlem yapmıyorsunuz? 

Fakat sıra müslüman bir bayanın giyimine gelince yasaklar uygulanıyor. Okullarda din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmenlerinin bile başını açtırıyorsunuz. Lisedeki kız öğrencilerin başını örtmeleri islama göre farzdır. Ama siz bunu kendi çıkarttığınız yönetmenlikle yasaklıyorsunuz. 

Laik, demokratik, insan haklarına saygılı bir devlet yönetiyorsunuz. Bu konuda kimse sizden şeriat beklemiyor. Dini kuralları uygulamanızı beklemiyor. Fakat açık giyinen biri için ne kadar özgürlükse kapalı giyinen biri için de o kadar özgürlük istiyoruz. Oruç tutmayan biri için ne kadar özgürlükse namaz kılan biri için de o kadar özgürlük istiyoruz. Türkler için ne kadar özgülükse Kürtler için de o kadar özgürlük istiyoruz. Artık dinini yaşamak isteyen müslümanlar için de insan haklarına kusurlu değil tümden saygılı olmanızı istiyoruz. İlk iki dönem değil fakat üçüncü seçim döneminden bu yana buna gücünüz yeter. Buna karşı duracak kimse yoktur. Kamuoyunun bunu kabullenmeme gibi bir problem yoktur. Bunu bakanın kendisi de ifade etmişti zaten.

 İnanç özgürlüğü insan hakkıdır. Bu, kafada saklı kalmış bir düşünce değildir. İnandığını öğretme, uygulama, ibadet ya da gözetim yoluyla açıklama özgürlüğünü verir (bkz. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi madde 18; TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu). Müslüman bir bayanın dinin gereği örtünmesini yasaklamayı insan haklarına uygun buluyor musunuz? Onların verdikleri vergilerle, hayır paraları ile yaptığınız okullarda onların inançlarını yasaklamayı insan haklarına uygun buluyor musunuz? Bu ötekileştirme politikasını sürdürmek değil midir?  

Ak Parti döneminde hak ve özgürlükler konusunda epey ilerleme sağlandı. Özellikle Kürt sorununda ve inanç-ideolojik ayrımcılıktan dolayı zor durumda bırakılmış insanların haklarının iadesi konusunda vb. Başörtüsü konusunda tatmin edici bir kazanım sağlanmadı. Bazı kurumlarda başörtüsüne saygısından veya korkusundan dolayı sorun çıkarmayan ya da başörtüsünden yana olan kişiler sorumlu konumuna getirilerek kısmi bir serbestlik sağlandı. Bu ise sorunu çözmek değil, kişilere bağlı kılmaktır. 

İnsan hakları, hak ve özgürlükler konundaki kısmi ilerleme bir lütuf olarak görülmemelidir. Çünkü bu bir görevdir. Bunun yerine bu konudaki yasakların bugüne kadar sebep olduğu felaketler göz önünde bulundurulmadır. Önceki inkâr ve baskı politikasının getirdiği sonuç kaç cana mal oldu. Başörtüsü yasağı kaç kişiyi işinden, kaç kişiyi okulundan etti, kaç kişiyi bunalıma soktu. “Allah’a şükür bunu da gördüm.” demek yerine Allah’a en zor dönem dâhil her zaman şükredeceğim. Hak ve özgürlüklerin gıdım gıdım verilmesini bir lütuf olarak görmeyeceğim. 

Müslüman bir bayanın örtünmesi Kur’anın emri ile farzdır (Ahzab suresi: 59). Allah’ın (c.c.) mülümanlara olan emrini siz hangi yetkiye dayanarak kendi elinizle yasaklıyorsunuz. Bu konuda bir de kendiniz için Kur’anın ilgili ayetlerine baktınız mı? 

Ak Parti başörtüsü sorunu, YÖK sorunu, asker sorunu gibi önemli sorunları hukuki bir zeminde çözmedi. Bunlar derin dondurucuda aynı şekliyle bekliyor. Anayasa ile çözeceği umudunu verdi. O da artık olacak gibi değildir.  Bunları sadece kendi iktidar dönemi için sorun olmaktan çıkardı. Yoksa şunu mu ima ediyor?  Bu sorunlarınız benim varlığıma bağlıdır. İktidarım sürerse bunlar sorun olmayacaktır. Aksi halde ise geçmişi hemencecik unutmayınız. 

Hiç oy kullanmayan birçok kişi sadece bu ve benzeri sorunların çözümü beklentisi ile Ak Parti’ye oy verdi. Bu beklentilere seçim kartı olarak bakmanın bir hayır getireceğini düşünmüyorum. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 797
Bu Ay : 6881
Toplam : 6881

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom