Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

DİL AYETİNE TAKILMAK

 DİL AYETİNE TAKILMAK

BİLSAM bünyesinde oluşturulan Fırat düşünce platformu, eğitimde model arayışları konu başlığıyla ilk çalışmasını 8 Aralık Cumartesi günü Malatya Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirdi. Çok sayıda ismin katıldığı çalışmayı, salonu dolduran dinleyiciler de ilgiyle izledi. Sanırım en çok ilgi çeken başlık “Kürt dili ve ana dille eğitim” başlığı oldu. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Yıldırım “her dil Allah’ın ayetidir ve bu ayetlerden birini yasaklamak yanlıştır” özetiyle verebileceğimiz şekilde konuyu işledi.

Bu konuyu hararetle destekleyenler olduğu gibi “çok dilde eğitim ülkeyi böler” itirazıyla meseleye bakanlar da vardı. Kadri bey, bu konunun geçmişte de uygulandığını, herhangi bir sorun olmadığını, dünyada benzer uygulamaların varlığını dile getirdi ve üniter yapı içinde Kürtlerin bütün hakları verilmelidir dedi. Katılımcılardan hiçbiri bu yaklaşıma itiraz etmedi ancak başta Kadri Bey olmak üzere bu konunun hassas bir konu olduğu da dile getirildi.

Ülkenin en büyük Kürt kenti İstanbul’dur yaklaşımını da biliyoruz. 6 Aralık Perşembe günü de, öğretmen evinde, Diyarbakır eski AK Parti milletvekili Abdurrahman Kurt’un misafir olarak katıldığı, Empati Düşünce Topluluğunun konusu da “Kürt sorununu” konuşmaktı. Abdurrahman bey, bölünme falan olmaz kimse korkmayın dediği söyleşisinde, “Kürtler bu ülkenin Türkiyelilik kimliğini en fazla sahiplenenlerdir, köyler boşaltılırken, o insanların çoğu İstanbul, İzmir, Bursa, Adana gibi şehirlere gitti. Doğu vilayetlerini tercih edenler azdı ve gidenler tekrar köylerine dönmez” diyerek, dil konusunun ve diğer konuların “örgütün” elinden alınması gerektiğini anlatmaya çalıştı. Aynı temayı Kadri Yıldırım Bey de işledi.

Öğrencilik geçmişimizde de bu konuyu çok tartıştık. Biraz gündeme gelsin hemen birileri tarafından “Kürtçü” kimliği yemeniz yeterliydi. “Kart-Kurt” hikâyeleri arasında kaybolup gitmesi istenen bir konu olurdu. Oysa kaybolmadı, üstelik Kürt insanının dokusuna uymayan birileri çıktı ve yıllardır kan dökülüyor. Keşke konuşmaktan korkmasaydık. Dillerin Allah’ın birer ayeti olduğunu, ayetlerin yasaklanmasının “kitabın ruhuna” aykırı olduğunu dile getirdikçe, bazen en yakınımızda duranlar bile farklı gözlerle bakmaya çalışmak yerine, “bu ülkede yaşayan insanlar Türkçeyi bildikleri gibi Arapçayı, Kürtçeyi ve daha fazlasını öğrenme imkânına kavuşsun” deselerdi.  Olmadı. Çok sancılar çektik. Ülkenin lokomotif enerjisi olabilecek gençler yıllarca can verdiler. Vizyonsuz liderlik anlayışlarıyla, belli sınırların gerisine hapsedilen ülke enerjisi heba oldu. Yalnız Türkiye değil dünya kaybetti. Yalnız Türk değil Kürt ve Arap da kaybetti. Yıllarca olmadık, garip, insan onuruna yakışmayan hikâyeler uyduruldu.

İyi mi oldu? “Yassak!” deyince problem çözüldü mü? Oysa “Yassak!” dedikçe ülke birliği daha da tehlikeye girdi. Bölge insanının konuştuğu dili, ülkede milyonların konuştuğu dili “bilinmeyen, anlaşılmayan bir dil kullandı” şeklinde çözümleyenler ülkeye pozitif enerji mi sundu? Bir annenin Türkçe, diğer annenin Kürtçe ağıtları semayı inletirken, ülke çağ mı atladı?

“Örgüt elinde tuttuğu silahıyla ne bölgeyi, ne ülkedeki diğer Kürtleri temsil etmez, elindeki koz kadar temsil eder. BDP aldığı oy kadar bir temsile sahiptir. Örgüt silahı bıraktığı anda sönüp gideceğini biliyor. Haklarına kavuşan bir kimliğin temsilcileri silaha prim vermez. Silah karşılıklı olarak, her iki kesimin “ergenekonunun” tetiklediği bir sorundur. Bu derin ilişkileri deşifre etmek gerekir.” Bu cümleler, her iki çalışmada da, benzer şekilde dile getirilen düşüncelerdi. Bu cesur tartışma ve konuşmaları yalnız bırakmamak, enerjisini tüketmemek gerekir. Milliyetçiliği karşılıklı çatışmaya dönüştürebilecek, doğru beslenmemiş zihinler oluşturmamak gerekiyor.

Dil ayeti dâhil hiçbir ayete şaşı bakmasak, doğru sonuçlara varmamız kolaylaşır.

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 245
Bu Ay : 7368
Toplam : 12117

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom