Dr. Mehmet Akif Şahin

Dr. Mehmet Akif Şahin

makifsahin@hotmail.com

MİSTİK CÜBBENİN KRAVATLI NEFERLERİ

 MİSTİK CÜBBENİN KRAVATLI NEFERLERİ

      Son dönemin toplumsal sınıflarının iki tip niteliği vardır. Birinci özellik; toplumsal olaylara karşı reaksiyon gösteren insanların direniş noktasıdır. Onların hayatında maddi manevi yıkımlar oluşturan kararlara karşı duruşlarıyla bilinirler. İkinci özellik ise; sistemin toplumlar üzerinde özellikle de zayıf kesimlerine karşı oluşan baskıcı durumu algılayamayan kişilerde oluşur. Her şeyden habersiz kendi ücrasında yaşayan, ülkenin ekonomik ve sosyal değeri olmayan bir köşesinde hayatlarına devam ederler.             

       Günümüzde gelişen politik olaylar hayatımızın içine farklı duyguları musallat ediyor. Hayatın içine atılan bir kelime ya da bir cümle derinliklerimizden başlayarak ruhumuza büyük dalgalar halinde çarpıyor. Dünyanın globalleşen değerlerine göre yaşadığımızı sandığımız ülkenin gerçekleri her gün yeni bir gündemle sefil vatandaşların duygularında farklı yaralar açıyor.

        Bu güne gelinceye kadar çeşitli aşamalarda geçen toplumsal değişimleri gönüllü olarak vatandaşlara anımsatmalıyız. Gençlik dönemlerinde bir simidi paylaşarak okul koridorlarına sızan aykırı düşünceler, resmi ideolojinin kabul etmek istemediği iktidar sahibi olabiliyorlar. İktidar sahibi olan bu kişiler, geçmişin ezilmişliğinin girdabından çıkmanın zafer sarhoşluğunu yaşıyorlar. O insanların çoğu bir dönemin mistik cübbesini üzerinden çıkarıp yerine resmiyetin soğuk yüzünü temsil eden kravatların gölgesine sinmişler. Bir zamanlar dava kardeşliği muhabbetinin yerini politik çıkarların cilalanmış yapmacık sözleri donatmaya başlamış. Kadim dostluğun gençlik yıllarında atılan temelleri siyasi ve güncel politik depremlerin etkisiyle yıkılıp yok olmuş.

         Değişen koşulların ortaya çıkardığı yeni güç sahipleri toplumların kaderlerini etkiliyor. Değişebilecek yazgıları bir senaryonun kurgusu gibi oluşturuyorlar. Bir dönemin ezilmiş ve kenara itilmiş kişilikleri bu gün topluma liderlik etmeye çalışıyorlar. Toplumsal ve sınıfsal adaleti sağlamak köklü değişimler gerektirir, bunun farkında değiller. Toplumun temel eşitsizliklerini değiştirmeden yeni güç sahibi olan iktidar sahipleri ve onların yandaşları toplumsal sınıf farklarını anlamaları imkânsız duruma gelmiştir. Bu gün toplumu yöneten, adil olmayan güçlüyü koruyan ve zayıfların daha da ezilmesine sebep olan modası geçmiş yasa manzumelerini bu yüzyılda değiştiremiyorlar. Hatta bu miadı dolmuş uygulamaları cilalayıp kendi taraftarlarının çıkarlarına yönelik devam ettiriyorlar. Bu gün iktidara sahip çıkan bu kişilerin hiçbir bağlantısı olmadığı halde şehirlerin serüvenlerinde işlenmiş muhalif haylazlıklara kendilerini nispet ederek siyasi rant elde etmeye çalışıyorlar. Geçmişin resimlerini elbiselerinin en iç ceplerine saklamışlar. Darbe ve baskıcı dönemlere muhalefet eden sivil guruplar ve bireysel biyografileri meclis komisyonlarında politik sayfalar not ediyorlar.

       Bu dönemin sefil muhafazakâr emekçilerine sahip çıkmak adına sivil dinamiklerin yumuşak taraflarına yaslanıp toplumsal direnişin yolunu saptırıyorlar. Bu sivil guruplar sadece güncel politikanın süzgeciyle süzülüp kaypaklaşanlar: demokratik platformlara tutunmaya çalışıyorlar.

Yeni bir düzlemin eşiğinde bekleyen toplumsal değişimin yeni bekçileri; değişemeyen, adil olmayan yeni moda politik savaşçıların tamtamlarına kulak kesilmişler. Muti bir nefer edasıyla demokratik seçimlere destek sağlayan sefil toplumlar içinde bulundukları ekonomik ve sosyal sıkıntılara rağmen, siyasi ve ekonomik hokkabazlığı seyre dalmışlar.

makifsahin@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 811
Bu Ay : 7608
Toplam : 7608

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom