Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

BAZI ŞEYLER VARDIR...

 BAZI ŞEYLER VARDIR…


…Yıl 1999, o gün söylenmesi gerekenler vardı, dilim döndüğünce söyledim. Güncelliğini koruyan bu yazımı paylaşıyorum…

Bazı şeyler vardır dünyadaki bütün makamları uhdenize alsanız kendinizi kurtaramazsınız… Yolun sonu görünür de, aşağıdan-yukarıdan bakmanız hiçbir şeyi değiştirmez… Sonra en ihtişamlı hayatı yaşayacak imkânları elde etseniz bile sizi gören ressamlar mutsuzluğun resmini çizerler. Ressam resminizi çizerken gülümsüyor olsanız bile, huzursuzluk kaderiniz olur ve olduğu gibi resme çıkar. 

Düşünün isterseniz…

Adını ne koyacaklar hayatınızın? Yüreğinize ne doldurmuş olacaksınız? Bir de bakacaksınız ki; en sert görüntüdeki mermer ve granit bile toplum hayatına ve vicdanlara renk katıp, canlılık getirecek de, siz ne kendi yüreğinize, ne başka yüreklere, ne hayatın kendisine herhangi bir renk katamayacaksınız.
Adınızı sormayacağım sizin… Yüreğiniz kadar yeriniz var toplumda ve toplumun sevgisini hak edip etmediğinizi düşünmelisiniz. Tabi, bizi toplum değil başka şeyler ilgilendirir diyebilirsiniz. Biz yüreklerde yer etmek istemiyoruz diyebilirsiniz. Biz sevginin dilinden anlamayız diyebilirsiniz. Biz insanlara haklarını vermek noktasında hassas olmayı kabul etmeyiz diyebilirsiniz. “Önce hak” demek zor gelebilir size… Ama ben (toplum) kendime bir toplumsal vicdan edindim, bir yürek kuşandım ki, bırakın o seviyeye ulaşmayı, o vicdanın ağırlığı ezecek sizleri…

Sıkıntımı anlıyor olabilir veya anlamayabilirsiniz… Bana değer vermek istemiyor olabilirsiniz. Beni bulunduğunuz “raflara” yaklaştırmak zor gelebilir size… Ben zaten “rafların” değil, gönüllerin eri olmak istiyorum. Sevgim ve desteğim insanca bir hayatı yaşamak isteyen herkese açık. Gönlüm yalnızca kötülüklere kapalıdır benim… Bu durumda asla istediğiniz kötülük çağrısını yapanlardan olmayacağım. Kötülüğe karşı kötülük prensibini bana inancım asla tavsiye etmedi…

İyilik yapmak zor geldiği için birilerine, benim iyilikten yana olan tavrım bazılarınca çok görülebilir. Fakat ben kötülük yapmayı hiç düşünmedim ve becermeye çalışmadım. Düşmanımın başına gelen kötülükler, katliamlar, eziyetler bile üzer beni. Yüreğim dolgundur, engindir, sizi ürkütecek kadar kuşatıcıdır. 

Ben kıyamam hiçbir insana… Her insanı yine insanlık için bir değer görürüm, taki inadını kuşanıp insanlığını rafa kaldırdığını görene kadar. İnsanlığını rafa kaldıranı sevmem mümkün olmadığı gibi, onu, insanlık adına bir değer kaybı olarak da değerlendiririm. Bakarım ki; insanlık adına değer kayıpları artmış… Eyvah derim haksızlık yine baş olacak.

Oysa haksızlık baş olmamalı insana… Oysa hak gaspını övünülecek bir işmişçesine ele alan kişiler çıkmamalı… Diyorum ki; ahiret var, şaşmaz hesap var… Şaşmaz hesabın altında ezilmek var…
Kimi insanların ateşe doğru başlayan yolculuğu ürkütüyor beni. İnsan hesap konusunda bu kadar cesur olamaz diye geçiriyorum içimden… Allah’ın azabına karşı sergilenen cesaret ürkütüyor beni. Hayatı tek boyutla görüp insanlığa zarar verenlerin arzı endam etmesi canımı sıkıyor. Haydi, topluma acımıyorlar diyelim peki ya kendi kendilerine demi acımıyorlar.

Bazı şeyler var ki; insanlık onlarla değer kazanır; Hak, adalet, sevgi, kardeşlik… Bunlar olmadan değerimiz ve değeriniz ne kadar olur ki… Haydi, düşünün, bakalım vicdanınıza galip mi geleceksiniz, yoksa vicdanınız sizi olanca gücüyle uyaracak da uyanacak mısınız?

Bazı şeyler vardır ki; onlar bir yana siz bir yanasınız… Onlar olmadan varlığınız bir külçe et…

Düşünün bakalım o bazı şeyleri; bakalım neler bulacaksınız… 

Unutmayın düşünmek ve akletmek iyidir…farzdır… olmazsa siz yoksunuz demektir.

Sahi, siz kötülük odakları, kendinizi var hükmünde mi görüyorsunuz?

Necip Cengil / 1999 / Malatya

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 327
Bu Ay : 327
Toplam : 327

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom