Prof. Dr.  Mehmet Kubat

Prof. Dr. Mehmet Kubat

mehmetkubat@gmail.com

DARBE SEVİCİLERE DARBE

 DARBE SEVİCİLERE DARBE
 

Toplum olarak çok unutkan bir millet olduğumuz tartışılmaz. Olan biteni çok çabuk unutuyoruz. Defalarca darbelere maruz kaldık. Birçok masum, suçsuz insan tutuklandı, mahkûm oldu, bazıları idam edildi; bir kısmı da ezildi, perişan ve mağdur oldu; ama hemen sonrasında bütün bu olanları hemen unuttuk.

Darbelerin sorumluları, katilleri, kan içicileri, darbelerin etkisi bir miktar unutulduktan sonra, bir yenisini, yapmak için hazırlık yaptılar. Neredeyse her on yılda bir tekrarlanan, adeta rutin hale getirilen yeni bir darbeyle karşımıza çıktılar. Bunları da unuttuk.

Millet olarak darbelere ve darbecilere karşı onurlu bir duruş sergileyemedik, gerekli tepkiyi gösteremedik.

Bu güne kadar sürekli tekerrür eden şey şuydu: Hep darbecilerin yaptıkları yanlarına kar kalırdı. Bu ülkede darbeciler ne yargılanabildi, ne de yaptıklarından dolayı hesap verdiler. Onlar hep “Lâ Yüs’el”di; yaptıklarından dolayı hiç kimse kendilerinden hesap soramazdı; çünkü zaten yaptıkları hep doğruydu (!)... Söz gelimi, idam edileceği zaman 18 yaşından küçük olduğu için, Erdal Eren’in 12 Eylül darbecileri tarafından yaşının büyütülerek asılması gibi …

Önceleri darbecilere hesap soracak, onları yargılayacak doğru dürüst bir mekânizma da yoktu; dolaysıyla onları sorgulayacak ve mahkûm edecek bir mahkeme de henüz icat edilmemişti. Çünkü zaten huzur ve sükûn adına yaptıkları darbe suç sayılamazı (!)…

Ama Allah’a şükürler olsun ki, durum değişti. Artık bu ülkede darbeciler suçüstü yakalanıp yargılanabiliyor ve kendilerine hak ettikleri cezalar da verilebiliyor. Hem de sivil mahkemeler tarafından…

Bu açıdan “Balyoz davası”, Türkiye demokrasi tarihinin önemli dönüm noktalarından biridir ve bu dava, halk ile onları temsil eden sivil siyasetin bağımsız yargıya verdiği cesaret ve destekle, açık bir darbe teşebbüsünün yargılanıp cezalandırıldığı ilk ve tek örnektir.

Ayrıca “Balyoz davası”, Ak Parti hükümetini devirmeye yönelik olarak planlanan Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz, Eldiven ve Ergenekon darbe planları gibi yargılanma süreçleri devam eden diğer benzer davalar için de emsal teşkil edeceği için büyük bir önemi haizdir.

Peki Balyoz’un mahkum edilmesi sürecine nasıl gelindi? Gelin hep birlikte bu süreçte yaşananları ana hatlarıyla hatırlamaya çalışalım:

Hatırlanacağı üzere “Balyoz Harekât Planı”, dönemin seçimle iş başına gelmiş meşrû yönetimini, yani Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Ak Parti hükümetini devirmek üzere 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan’ın liderliğindeki cunta tarafından tasarlanan ve Mart 2003’te 1. Ordu Karargâhı’nda “Plan Semineri” adı altında sunulan, gerçekte ise “tam bir askerî darbe planı”ydı.

Kolluk kuvvetleri tarafından yapılan aramalarda ele geçirilen 5000 sayfalık belgelere göre Fatih ve Beyazıt camilerinde bomba patlatılarak hükümet sıkıyönetim ilan etmeye zorlanacak, Yunanistan hava sahası üzerinde bir Türk jeti düşürülerek halk galeyana getirilecek ve böylece darbeye zemin hazırlanacaktı.

Yine darbe zeminini hazırlama amaçlı olarak hükümete yönelik Hava Kuvvetleri’nin tasarladığı “Oraj” ve Deniz Kuvvetleri’nin hazırladığı “Suga” eylem planları devreye sokulacaktı.

Söz konusu cunta, darbe sonrası dini grup liderlerine yönelik olarak da “Döküm”, gayrimüslim cemaat önderlerine yönelik olarak “Sakal”, darbe karşıtı akademisyenlere yönelik olarak “Tırpan” ve darbe karşıtı liberal kesime yönelik olarak da “Testere” adı verilen eylem planlarını uygulamaya sokacak, ayrıca her fırsatta darbe şakşakçılarını eleştiren demokrat görüşlü gazeteciler de bu kapsamda tutuklanacaktı.

Ancak bilindiği gibi darbecilerin bu planları suya düştü. Söz konusu darbe planlarını deşifre eden suç belgeleri, ordu içindeki bazı iz’ân sahibi subaylar tarafından ordu dışına çıkarılıp basına sızdırıldı. Olay üzerine kolluk kuvvetleri harekete geçti ve darbeciler adâlet önüne çıkarıldılar.

Bağımsız yargı, 2003 yılında 1. Ordu Komutanlığı’nda Çetin Doğan komutasında gerçekleştirilen seminerin, iddia edildiği gibi bir savaş oyunu değil, dört başı mamur, tam bir darbe hazırlığı olduğuna hükmetti ve davayı bu kapsamda karara bağladı. Mahkeme 21 Eylül 2012’de darbe teşebbüsünde önemli roller üstlenen Çetin Doğan, Özden Örnek ve İbrahim Fırtına’nın da aralarında bulunduğu 365 sanıktan 325’ini “Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm etti. Ancak “eksik teşebbüs” nedeniyle çeşitli cezaî indirimlere gitti.

Milletin irâdesini hiçe sayarak onun seçtiklerine karşı neredeyse her on yılda bir darbe yapan suçluların hiçbir zaman yargılanamadığı, hatta yargılanmalarının bile asla düşünülemediği bir ülkede, böyle bir ilkin gerçekleşmesi bir milattır ve bu durumu ülkenin fikir adamları, yazarları, kanaat önderleri, akademisyenleri, aydınları, entelektüelleri, kısacası toplumun bütün kesimleri olarak bir bayram sevinciyle kutlamamız gerekir.

Bu kararı yalnızca bir bayram sevinciyle kutlamak da yetmez. Başta hükümet olmak üzere Balyoz’un mahkûm edilmesi sürecinde bağımsız mahkemeye dik durması, hukukun kurallarını yılmadan, kararlılıkla uygulaması konusunda cesaret veren bütün kesimlere sahip çıkmamız, arkalarında olduğumuzu deklare etmemiz, onları bu cesur ve onurlu eylemlerinden ötürü kutlamamız ve onlara minnettar olduğumuzu her fırsatta dile getirmemiz de gerekir.

Mahkeme heyetini, samimiyetleri, duyarlılıkları, Balyoz davası boyunca başta CHP, MHP ve bir kısım medya olmak üzere, çeşitli kesimler tarafından üzerlerinde kurulmaya çalışılan ağır siyasî ve sosyal baskıya rağmen, onurlu ve dik durmayı başardıkları için kutluyor, kararlarının benzer diğer davalar için de emsal teşkil etmesini diliyoruz.

Onlar, Balyoz’daki bu tutum ve kararlarıyla yalnız darbecilere değil, aynı zamanda darbe sevicilere de darbe vurdukları için takdiri hak ediyorlar…

mehmetkubat@gmail.com 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 730
Bu Ay : 2312
Toplam : 2312

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom