Dr. Mehmet Akif Şahin

Dr. Mehmet Akif Şahin

makifsahin@hotmail.com

Düşlerimizde yankılanan kelebek kanatları

          Düşlerimizde yankılanan kelebek kanatları

         İnsanın temel ihtiyaçlarının ötesinde heyecanları vardır. Bu masum bir bebeğin çığlığıdır. Bu bir dünyayı ayağa kaldırmaya yetmelidir. İç dünyamızda kıpırdayan kelebek kanatlarının esintisidir. Aksi durumlar insanlığın en temel unsurlarının yok oluşuyla özdeşleşecektir. Bu masum uykunun ardındaki gülümseyişi izlemek uçsuz bucaksız hayallerin içine düşmek gibi bir tılsıma kavuşmaktır. Zaman dilimlerinin en sonuna yaklaştığımız bu asırlarda bu duygular yok olmaya yüz tutmuştur. Bunun yerine mekanik politik söylevler ve edebiyat ve sanattan uzaklaşmış magazin entrikaları yerleşmeye başlamıştır. İnsanoğluna kaybedilmiş değerlerini hatırlatır. Bizim uyanma vaktimiz bu gibi masum duygularla soluklanacak mekânları bulmamızla mümkündür. İnsanlığı bu gün anlamak ve uyandırmak umuduyla bir bekleyişin eşiğindeyiz.

Mekanikleşen insanların iskambillerle oluşturdukları dünyanın çok ilerisinde dokunulmayan bakire bir dünyanın penceresini bize açacaktır. O hayat bir rüyanın kollarına düşmek kadar taze ve sıcaktır. Masum bir sevginin ellerine dokunun şarkının nakaratları gibi insanlığa muştudur. Güneşin gölgesine sığınmış bir efsunun öyküsüdür. Zambakların ıssızlığına gizlenmiş bir tılsımın gizemidir. Papatyaların kokusunda beslenme umududur.

          Bu konu evrenin derinliklerine kadar uzanan bir yıldızın ışığıdır. O ışık binlerce yıl uzaktaki erenlere umut olmuştur. Yıllarca düşünürler tarafından araştırılmıştır. Bilimsel bir araştırma konusu olarak bir risale bile yazılabilir. Annelerin dayandığı o sıkıntılı süreçlerin ardına böyle bir duyguyla mümkündür. Bu özlemler bir insana sunulan bir terapi olabilir. Bu tutkuyla o insan ayakta kalabilir.

      Bu gün ülkemizin yanı başında körüklenen savaşların ortasındaki çocukların ve bebeklerin çığlığı uykularımızı bölmüyorsa insanlıktan nasibimizi alamamışızdır. Bu gün dünyanın her yerinde ağlayan annelerin ve o masum çocukların gözyaşları; büyüyen emperyalistlerin ve onların yerli uşaklarının damarlarını besleyen kan olmuştur.

           Eski sözcüklere sığınmış yeni duygularımız değildir. Bu yüreğimizden yankılanan çığlık, uzak acılara tutunmuş bir hayatın sınırlarımıza yapışan gözyaşlarıdır. Bunu anlamak çok zor bir algı değildir. Bizler hayatın keşmekeşliği içinde tırmalayan rutin konuşmaların arasında kayboluyoruz. Masum bir duyguyu ve günahsız bir yüzü dünyanın orta bir yerinde görmenin sevinciyle bir an geçirmek harika bir tutkudur. Bu özlemle dolup taşmak sınırsız sevincin içimize dolması gibidir. Esrarengiz bir gizemin iliğimize işleyen heyecanıdır. Bu ülkünün nefesini taşıyan atmosferin ellerinde alarak uçurtmaların kanatlarına tutunmak uzayın derinliğine yolculuk yapmaktır. Bir insanın bu havayı soluması gecenin bir yarısında seyre duran kişiyi uçsuz bucaksız hayal dünyasına götürebilir. Bir yağmur damlasının haykırışıdır. Baharın yeşil bir yaprakta süzülerek düşmesi kadar sessiz bir aşktır. İnsanı hayata bağlayan en temel duyguların başında yer alan sevgi ve merhamet, fedakârca sunulan bu masumiyetin insan ruhuna yansımasının bir sonucudur.              

       İnsan hayatının kıyısı boyunca kabul görmeyen isteklerinin toplamını bir celsede unutabilmek için üç dört yaşlarında uyuyan masum bir çocuğu seyretmekle mümkündür. Bizler boş verdiğimiz zamanların içinde aklımıza takılan sevgi kırıntılarıyla büyümüşüzdür. Bu anılarımızın kuytu bir köşesine gizlenmiş bir tutkudur.

Uyuyan bir çocuğun yüzüne bakmak bir rüyada yaşamak gibidir. Bazen insan böyle bir duyguya ekmek gibi su gibi ihtiyaç duyar. Bu hayal değil, güzel bir hayatı özlemek kadar erişilmezdir. Öyle masum bir bakışla arzulanan hayatı tanımlamaktır. İnsan ruhunun derinliklerindeki duygusunun fışkıran sessizliğidir. Bu heyecanı içine çekebilmek için saatlerce uyuyan bebeklerin yüzüne bakıp durabilirim.

Günlük uğraşıların ve iş yoğunluğunun en sonundaki yorgunluğu dipsiz kuyulara dökebilmek için önemli bir meditasyon buluşmasıdır.

Bazen unutabileceğini bilmek insanı var eden insani bir melekedir. Ancak bu gün sanal olarak yaratılmış modern insanlık kaosundan çıkmak için keşif bekleyen ruhsal terapi metodu olarak sunulacaktır.

makifsahin@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 83
Bu Ay : 2627
Toplam : 2627

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom