Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

DEĞERLERİMİZ ÜZERİNDEN PROVOKASYON

 DEĞERLERİMİZ ÜZERİNDEN PROVOKASYON

 

Dünyada gündem akıl almaz bir hızla değişmektedir. Suriye’yi tartışırken araya başka gündemler girmekte, bir anda bizi yürekten yaralayan, “zaman ayarlı bir bomba gibi” Müslüman toprakların hepsinde patlayan fakat amacı başka olaylar yaşıyoruz. Tarih boyunca “sana fedayız ya resulullah” dediğimiz peygamberimize hakaret içeren bir filmin gündeme oturması, böyle zaman ayarlı bir bomba işlevi görmekte, Müslüman toplumları galeyana getirmekte ve ağır sonuçlara yol açabilecek şiddet olayları yaşanmaktadır.

Peygamberimize veya başka bir değerimize hakareti elbette kabul etmeyiz ve bu tür girişimleri lanetliyoruz. Bu hakaret teşebbüslerini bertaraf edecek çabalarımız elbette olacaktır. Ancak bir anda bu tür gündemlerin artmasının da bir gayesinin olduğunu unutmamak gerekir. Hele İslâm topraklarında bir değişim rüzgârının estiği dönemde, batının Avrupa ve Amerika olarak farklı sesler çıkardığı bir zaman diliminde, Amerika’da seçim hesaplarının kasırga üretecek bir yarışa doğru gittiği bir vakitte ve hemen yanı başımızda yaşanan Suriye gerçeğiyle zor anlar yaşarken, peygamberimize hakaret içeren bir filmin yayınlanması üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur. Değerlerimize saldırı karşısında duyarlı olmalıyız ama “bu filmde bir filmin olduğunu da” göz ardı etmemeliyiz. Tepkilerimizin ölçüsünü iyi ayarlamalıyız. Libya’daki bir sonucu doğurabileceğini düşünerek, tepkilerimiz “kan kokusu almış köpek balığı” saldırısına yol açmamalıdır. Zira sular bulanmakta ve İslâm topraklarının çevresinde, sinsi köpek balıkları dolaşmaktadır. Bunlar bizim duyarlı tepkilerimizi kendi hesaplarına nasıl kullanacaklarını hesaplamaktadırlar. Bizimde hesabımız buna göre olmalıdır.

Sanat adına veya başka bir sebep üreterek değerlerimize hakaret edilmesini kabul edemeyiz. Kimse sanat icra ediyorum aymazlığıyla Müslümanların başının tacına dil uzatamaz. Bu tür girişimler, elbette gönül arzu eder ki, dünyanın bütün aklı başında insanları tarafından, ortak bir dil ve müdahale ile ağır sonuçlara yol açmadan yok edilsin. Ancak asırlardır dünyayı sömürenler, yeni bir iştahla başka hesapların peşinde koşmakta, ağır sonuçlara yol açacağını bilerek, sanatı da amaçlarına hizmet için kullanmaktadır. Oysa hepimiz aynı dünyada yaşıyoruz ve dünya artık her olayın anında duyulduğu bir köy hükmündedir. İnsan kıyameti kendi elleriyle hazırladığını göremeyecek bir “sömürü inadıyla” yol almaktadır. Bu sömürü inadı hepimizi ateşe sürüklemektedir. Duyarlılığımızı buna göre ayarlamak, şekillendirmek ve hesaplarımızı bunları dikkate alarak hayata geçirmek zorundayız.

Batının bir bütün olarak bilmesi gerekir ki; son film provokasyonundaki gibi nice oyunda elleri, rolleri var. İslâm toplumunun, geçmiş ezilmişlik psikolojisini çok iyi kullandılar. Fakat bizde bir söz var, “kan tutar” derler. Bu kan bir gün batıyı tutar ve kimse şifa olamaz, olmak istemez. Ve üretmek istedikleri yeni kan deryasında yalnıza Müslümanlar boğulmaz, bir bütün olarak dünya boğulur. Batı artık “su ile abdest almayı” ve tövbe için Allah’ın huzuruna durmayı öğrenmelidir. İslâm dünyası da batıya dönerek; bir olmayı da tepki vermeyi de biliriz, biz bir olursak dünya kazanır, biz dağılırsak dünya kaybeder, diyebilmelidir. Bizim dünyaya söyleyeceklerimiz, güdülür tepki ile izah edilemez, ifade edilemez. Batı bilmeli ve onlara öğretmeliyiz ki; İslâm dünyası artık “güdülebilir tepkilerle” var değil!

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 803
Bu Ay : 7600
Toplam : 7600

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom