Nilüfer Zontul Aktaş

Nilüfer Zontul Aktaş

nulufer_aktas@hotmail.com

DAVULUN SESİ

 Davul!

Geleneksel Türk çalgısı...
         Düğünlerde çalınan davul bize özgü bir gelenek olsa da duyduğum ses tek bir alanda çalındığı içindir belki, genelde bir süre sonra gürültü şekline dönüşür beynimde...
         Fakat sahura yakın çalınan davul, o tokmağın her inişi kalkışı beni çocukluğuma götürür, nostaljiyle karışık manevi duygular oluşturur. Herkesin ayakta olduğu hissi ayrı bir lezzet katardı gecelerimize. Bir bir ışıkların yanışı, tatlı bir telaş ve uykudan sıyrılma çabası...
         Hiçbir zaman böylesine iyi şeylere vesile olan bir geleneğin gün gelip de benim memleketimde, tatilimi geçirdiğim bir beldede bir huzursuzluk teşkil edeceğini düşünemezdim. Günlerdir düşünüyorum Türkiye’nin tamamını etkileyen bu hadise olmalı mıydı veya böyle sonuçlanmalı mıydı? Şeytanların bile bağlandığı Ramazan ayında insanların birbirine tahammülsüzlükleri olarak mı değerlendirilmeliydi?
         Olaya yakinen şahit olmadık ama huzur ve dinginlik için geldiğimiz bu küçücük belde de neler neler yaşanmış? Üzüldük. Yatışması için dua ettik.
         Bundan 12 yıl öncede görev yaptığım bu belde de beş yıl boyunca Alevi bir sürü öğrencim oldu. Yakın komşuluklarımız vardı. İlişkiler o kadar güzel ve nazikti ki Alevi veli ,Sünni veli demeden ev ziyaretlerine gider baş tacı muamelesi görürdüm.
         Fevkalade komşuluk ilişkileri olan şirin kasabamızda bu tatsız olayın, bu ilişkileri zedelemeyeceğini düşünüyorum. Burada hiçbir zaman Alevi-Sünni ayrımı olmamış, bu sebepten küslük dahi yaşanmamıştır.
         İnsanları Yunus gibi yaratandan ötürü sevmek, din, dil, ırk milliyet ve cinsiyet ayırmaksızın değer vermek insan olmanın gereğidir. Müslüman olarak da Peygamber Efendimizin insanlığa ne kadar değer verdiğini hayatında görmek hiçte zor değildir. Hiç bir zıt düşünceye saldırı ile cevap verdirmemiş, konuşarak, uzlaşı içinde kendi güzelliklerini kavratmaya çalışmıştır. Baskı ve dayatmaya yer olmamıştır onun onurlu ve örnek yaşantısında...
         Toplumda yaşayan bütün insanlarla uyuşmak, benzeşmek zorunda da değiliz tabiî ki. Saygı duymayı, değer vermeyi, önemsemeyi bilerek yaşarsak hayat bizi mutlu kılar bizde yaşayan tüm canlıları memnun ve mutlu ederiz.
         Herkesin kendimiz gibi düşünmesi de mümkün değildir. Birbirlerine tahammüllü bir toplum olduğumuzda olumsuzluklar gittikçe küçülecek, sağduyu, hoşgörü hakim olacaktır. Bu beldede yıllar sonra bile başörtülü, namaz kılan öğretmenlerinden övgüyle, sevgiyle bahseden öğrencilerim kendi yaşam tarzlarına uymasa da görünüyor ki birçok şeyi aşmışlar. Karşılıklı fedakârlık, doğru iletişim güzel meyveler vermesine sebep olmuş.
         Şunu kabul etmeliyiz ki; yılda 1 aylık bir süre olan ramazan da kimi telefon ayarlayıp, kimi saat kurup kalksa da, kimi de hiç yatmadan sahuru beklese de, ta geçmişten gelen davul çalma geleneği devam edecektir. Müslüman bir ülkede ezan da susmaz Allah’ın izniyle...
         Davulcu kardeşlerimiz büyük şehirlerde kim Sünni, kim alevi ,kim oruç tutuyor, kim tutmuyor hesabını yapamaz.Hatta başka din mensupları da oturuyor olabilir o mahallede.Ama bir bilindik durum söz konusu ise o mahallelerde zaten çalınmaz.. Evler karışık ise ve oruç tutmayan evler biliniyorsa rahatsız etmeme adına tokmak davula indirilmez veya hafif vurulur. Fakat mahallenin tamamı oruç tutup birkaç ev tutmuyorsa da bu kardeşlerimiz de bu bir ayda bu duruma saygı göstermelidir.
         Herkes birbirini incitmeden güzel birliktelikler içinde olmak isterse zaten bir davul değil on davulda geçse duymayıverir. Mahalleli kavramı da bu dayanışma ile oluşur.
         Davulcu kardeşlerimizde hem ekmek parası uğruna, hem insanlara sahur keyfi adına zaman zaman manilerle bitiştirdiği tokmağının hünerini gösterebilmelidir.
         Ne olursa olsun barış, huzur, dinginlik... Tahammül, sabır, hoşgörü... Biz bunları kuşanarak yaşam biçimi edinirsek Hacı Bektaşi Veli’lerin, Yunus Emre’lerin, Mevlana’ların toplum huzuru için onlarca öğüt vermiş alimlerin kemikleri sızlamayacaktır.
         Biz yeşil Sürgü’de buranın temiz havasını soluyup, temiz suyunu içerek tertemiz yaşadık, bundan sonrada böyle devam edecektir. İnsanlar hata yapabilirler önemli olan onu devam ettirmemektir. Biri bir hata yapıyorsa da tüm topluma mal edilmemelidir, Allah’ın arzı geniştir, şüphesiz herkese yer var. Güzel ve huzurlu günler tüm memleketim insanlarının olsun. Sevgi, saygı, hoşgörüyle donanmış güzel insanlarıma selam olsun.
 Sağlıcakla...
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 271
Bu Ay : 894
Toplam : 894

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom