Alıntı Yazılar

Alıntı Yazılar

alinti-yazilar

Mısır Seçiminde tarihi genler

Seçimde tarihi genler büyük rol oynadı

Asker - kahin iktidar mücadelesinde yeni dönem... Mursi’yi Mısırlıların tarihi genleri seçti.

Eski Mısır’da askerler ve kahinler arasında zaman zaman ciddi iktidar kavgaları yaşanırdı. Bu nedenle 2. Ramses gibi bazı Firavunlar, iki tarafı da memnun edebilmek ve bir çatı altında toplayabilmek kendilerini ilah ilan etmişlerdir.
Mısır halkı ülkenin ilk demokrasi deneyiminde bilinçaltına yani genlerine esir oldu. 2011 yılı Kasım ayında yapılan parlamento seçimlerinde oylarının yüzde 70’ini İslami hareketlere vererek, tercihini kahinlerden yana kullanan Mısırlılar, 7 ay sonra yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise ne gariptir ki, tercihilerini bir buçuk yıl once 850 şehit vererek iktidarına son verdiği askerden yana yaptı ve Şefik’i ikinci tura taşıdı.
Tarihi okumayla devam edersek eğer, asker Ahmed Şefik’in aldığı oyların çoğunluğu, kahin Muhammed Mursi tepkisi ve korkusundan kaynaklanmıştır. Başka bir değişle askerle kahin arasında tercih yapmak durumunda kalan Mısırlıların yüzde 48.03’ü askerin tekerini yönetimde görmek istedi.
Gelinen noktada bıçak sırtında bir fakla da olsa asker – kahin iktidar mücadelesinde kahinler kazanan taraf olmuş, büyük tarihçi Heredot’un da ifade ettiği gibi ‘dindar bir halk’ olan Mısırlılar, tercihini 60 yıl sonra kahinlerden yana yapmıştır.
Toplumsal genlerinin kendilerini binlerce yıllık tarihe geri götürdüğü Mısırlıların çoğunluğu, dini bir siyasi hareket temeline dayanan Müslüman Kardeşler adayını seçerek, askerin tekerine takoz koydu.
Birinci turdan sonraki süreçte Mısır halkının iki kutup ve iki kabus arasında kaldığı söylendi. Hamdin Sabahi ve Abdulmunim Ebul Futuh gibi devrimi temsil eden adayların neden kazanamadığı gözlemciler tarafından enine boyuna tartışıldı. Hatta el Ahram Gazetesi’nin yüzde 40 oy alacağını varsaydığı sivil siyasetçi Amr Musa’nın aldığı oy oranı bile herkesi şaşkına çevirmişti. Mısırlıları sivil yöneticiyi tercih etmeme geleneği genlerinde vardı çünkü.
Memluklülerden, Osmanlılara, Mehmet Ali Paşa’nın torunlarından 1952 Hür Subaylar Devrimi ve sonrasında Mısır’da iktidar hep askerlerin elinde olmuştur. Öyleyse Mısır tarihinde 24 Haziran 2012 tarihi asker- kahin iktidar mücadelesinde dönüm noktası olarak tarihe geçti.
Eski Mısır’dan kalma asker-kahin iktidar mücadelesi demokratik ortama da yansımış Ihvan-asker mücadelesinde Ihvan kazanmıştır.
Hayırlı olsun.
 Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni - Kahire

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 4
Bu Ay : 1533
Toplam : 1533

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom