Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

YÜREĞİNİZ SİZİNLE Mİ

 YÜREĞİNİZ SİZİNLE Mİ

 

Kimi oyun oynar, kendisi çok sonra fark eder işe yaramadığını zira dünya hayatının kendisi “oyun ve eğlence” olarak izah edilir. Siz ahireti bırakıp dünyayı tercih ediyorsunuz denirken de, sanki “olması gerekeni bırakıp oyunu tercih ediyorsunuz” denir.

Kimi oyun içinde oyunu tercih ediyor, kimi Allah’ın hoşnut olmasını önceliyor, kimi arafta bekliyor. Dünyada arafta beklemek, aslında “bakalım kim kazanacak, kazananın tarafına geçeriz” demek gibi bir şey…

Sonra başarı gel-gitler yaşıyor. Zira oyunda, getirisi kirlenmek olan oyunda, Allah’ın hoşnutluğu orada değildir, yürek arada değildir. Hinlik oradadır, hinliği yar edinen ömrünü adayacağı yara sahip olamaz, ömrünü adayarak dost olacağı kimseyi bulamaz.

Bence şifre “yüreğiniz sizinle mi” diye yazılabilir. Bir işe başlarken, siz ayrı bir karede duruyor ve yüreğinizi başka karelere bırakmışsanız, yürek sizin peşinizden gelmez. Zira onu dışlamadan onca “hin oğlu hin oyunları” oynamanız mümkün olmaz.

Yalnız gözünüzle görmeyeceksiniz, yalnızca sayfaları okumayacaksınız, yalnızca aşkla uğraşanı seyretmeyeceksiniz. Yüreğinizle görmeyi öğrenmelisiniz. İnsanı ve tabiatı okumayı öğrenmelisiniz. Aşkla uğraşmalısınız.

Oyun oynayarak hayata yön vermek isteyenlerin en çok yürekleri kanar. Bu bir iç kanamadır. Dışarıdan belli olmaz. Son oyunlarını oynayacakları zaman gerçek ortaya çıkar ve kurtulmaları mucizedir. Kişi kendi yüreğindeki kanamayı bile görmeyecek kadar hırsa ve oyuna kilitlenmişse, kendisiyle birlikte sayısız şeyi yok eder, yaralar. İşi gücü oyun oynamak olanların, sıcak tebessümler sunamamaları, tebessümlerinin bile ağlayan yüreklerini yansıtması bundandır. Herkes görür onlar göremez zira yalnızca gözle gören, yüreğini duyamaz. Kendi yüreğini duyamayan başka yürekleri hiç duyamaz.

Bir iş peşindesiniz, önce yüreğinize sorun, sorun bakalım o sizinle mi? O sizinle değilse, diğerlerini boş verin. Sizinle olduğunu sandığınız her şey sizi terk eder, en sona yürek kalır. Hep umutla bekler, bekler ki onunla olasınız. Ve sonra, son nefesinizde, sızılar içinde sizi terk eder. Yürek bir insanı terk etti mi, ortaya deva bulamayan bir zalim çıkar. Ortaya her şeyi bilen amansız hastalıklı insanlar çıkar. Ortaya insanlık adına bir “umut bitimi” gelir. Yüreğe gel diye seslenecek yakınlığınızda kaybolur. O uzaklaşır, siz harama, zulme, oyunlara, kalleşliklere, hinliklere yaklaşırsınız. Sözleriniz bile hiçtir o olmayınca, insanlar size bakar, verdiğiniz sözlere bakar, hakaretler gelir, beddualar işitirsiniz.

Yüreğiniz sizinle olmalı.

Şehir âbad olsun istiyorsanız yüreğiniz sizinle olmalı.

Projeler hayat versin istiyorsanız yüreğiniz sizinle olmalı.

Riyasız tebessümlerle karşılanmak istiyorsanız yüreğiniz sizinle olmalı.

Yüreğiniz bir ana gibi sizinle olmalı. Bir aldatmayan yar gibi.

Oysa yüreğiniz bu anlamda sizden uzaklaştı mı, her gün aldatılırsınız da fark edemezsiniz. Aldatıldıkça siz de aldatmaya yönelirsiniz. Aldattıkça aslında başkasını değil kendinizi aldattığınızı da anlayamazsınız. Bir gün gelir anlarsınız ama iş işten geçmiştir. Yüreğiniz artık size yar olmayacak yerdedir.

Dikkat edin yüreğiniz size yar olmayacak kadar sizden uzaklaşmasın.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom