Şevket Başıbüyük

Şevket Başıbüyük

sbasibuyuk@hotmail.com

Edi Besse Gundi

 Edi Besse Gundi 

 Şehrimizde değişim ve gelişimden bahsetmişken…

Meseleyi tam da oraya getirecektim.
Anlaşılan yasaklar da kar etmiyor.
Hem bu bir kültür meselesi, değiştirmek öyle kolay olmuyor…

Yaşantıları kendi kültür çizgisinde devam ettiği sürece bedevi köyde de bedevidir, şehirde de…

Bedevilere bir kastım yok, bedevilerin inkârcı ve şedit olduğunu Allah söylüyor…

“Bedeviler inkâr ve nifak bakımından daha şiddetlidir. Allah’ın elçisine indirdiği sınırları bilmemeye de onlar daha ‘yatkın ve elverişlidir.’ Allah bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Tevbe Suresi, 97)

Peygamber Efendimiz (sav) döneminde de, şehirli Araplar edebiyat ve estetik kültürüne sahipken; bedeviler cahil, sert ve kaba tabiatlı insanlardı. Böyle bir karakter, din ahlakının gereği gibi kavranması ve yaşanması için de müsait değildi hatta büyük bir engeldir.

Bedeviler itaatsizliğe ve sınır tanımamaya eğilimli insanlardır. Zira onlar, Peygamber Efendimiz (sav) gibi mübarek bir insanı bizzat görmelerine, sohbetlerine katılmalarına, O’nun tebliğini şahit olmalarına, O’nun üstün ve seçkin ahlakına, her durumda asil, kaliteli ve modern tavırlarına bizzat şahit olmalarına rağmen çoğu, kendilerini geliştirememiş, kaba ve basit bir çizgide kalmışlardır.

Bu yüzden bedevi karakteri taşıyan insanlar, pek çok şeyi akletmezler. Kuran’da da buyrulduğu gibi ince düşünceli olamıyor bedeviler.  Örneğin bir kısmı Peygamberimiz (sav)’e odaların ardından sesleniyor, O’nun sohbetlerinde seslerini yükseltiyor, sözde -kuş beyinlerince- öne geçmeye çalışıyorlardı.

Allah, bu konuda bizleri şu ayetle bilgilendiriyor: “Şüphesiz, hücrelerin ardından sana seslenenler de, onların çoğu aklını kullanmıyor. Eğer gerçekten, yanlarına çıkıncaya kadar sabretmiş olsalardı, herhalde (bu,) kendileri için daha hayırlı olurdu...” (Hucurat Suresi, 4-5)  

Bedeviler kaba bir düşünce yapısına sahip oldukları için Peygamberimiz (sav)’in üstün ahlakını, yüksek vicdanını, sabrını, hoşgörüsünü takdir edemiyor, edep ve adaptan anlamıyorlardı. Allah’ın sevdiği ve seçtiği mübarek bir peygamberle aynı dönemde yaşamanın, onu görmenin, tanımanın ne büyük lütuf olduğunun şuurunda değillerdi.

Bedeviler hakkında geniş bilgi edinmek isteyenler İbn-i Haldun’un Mukaddime’sini okuyabilir.

Ancak benim anlatmak istediğim çöl bedevileri değil; ben şehir bedevilerden söz ediyorum.

Onlar ki; şehrin cadde ve sokaklarında yürürken, sağına soluna bakmadan “ağğğğ” edip okkalı tükürüklerle yere tükürür ya da sümkürürler.

Onlar ki; -yasaklanmasına rağmen- kapalı mekânlarda fosur fosur sigara içerler.

Onlar ki; otobüs duraklarında sigara içer, çocuk, hasta gözetmeksizin dumanını da yüzüne üfürür ve izmaritleri yerlere atarlar.

Onlar ki; toplu yolcu taşıma araçlarında yaşlı, hasta ve kadınlara yer vermemek için başını önüne eğip o mahcubiyetle yolculuk yaparlar.

 Onlar ki; büyüğüne saygı, küçüklerine sevgi göstermezler.

Onlar ki; her halükarda çevreye zarar verir ve insanları rahatsız ederler.

 Saymakla kötü meziyetlerini bitiremeyeceğim şehir bedevilerine, kendi ana dilimle seslenerek; “edi besse gundi ” (yeter artık köylü) diyorum…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 921
Bu Ay : 1439
Toplam : 1439

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom