Abuzer Yalçın

Abuzer Yalçın

abuzer-yalcin

Çevik Bir, Mustafa Reşit Paşa'nın nesi olur?

Çevik Bir, Mustafa Reşit Paşanın nesi olur?

Türkiye; Ergenekon, Balyoz, KCK, 12 Eylül davaları derken son olaraktan 28 Şubat davası gerçeği ile yüzleşmeye başladı. Bu durum ülkenin güncel jeopolitik gerçekliğinin kaçınılmaz bir sonucudur.

Daha önceki yazımda anlattığım “Korsanlık Medeniyeti Çöküyor” diye belirttiğim arka plan gerçeği ile ilişkili gelişmelerin sonuçlarını yaşıyoruz. O yazımda, “fonksiyonunu tamamlayan sekiz yüz yıllık değerler sisteminin oluşturduğu boşluğun ardından bölgenin rahatlaması sonucu yansıyan dalgalardır” demiştim.

Adı geçen değerler sistemi bir elit kesim ve kadrolarını oluşturdu. Bunlar eşkıyalık ruhuna sahip, geçmiş ve insanlığa karşı sorumluluğu taşımayan, vatan ve millet kavramı bulunmayan (uydurulmuş yurt ve ulus kavramlarını  kullanırlar), çıkarları bittiğinde göçüp gidebilen, ihanet etmeyi normal gören, işbirlikçilerle çalışmayı seven bir yapının çöküşünün sonuçlarını yaşadığımızı hatırlamak gerekiyor.

İşte bu yapının bizdeki ilk temsilcisi Mustafa Reşit Paşadır. Gülhane Hattı Humayum’u yayımlayan kişidir. Reşit Paşa Avrupa’da bulunduğu sürelerde başta İngilizler olmak üzere birçok özel yapılarla tanışıp ilişkilerini geliştirdi. Osmanlı devlet geleneğine göre yetişmiş kadroları devre dışı bırakan bir yöntemle yeni bir yapı kurmaya ikna edildi. Kendilerine güya danışılacak, çok bilgili kişiler olan, Avrupa'dan ithal insanlar getirildi. Bunların en önemlisi Emanuel Carasso (sonra Emenuel Karasu) oldu. Getirilen bu danışmanlar özel yetiştirilmiş, kendilerini yetiştiren odaklara sıkı sıkıya bağlı kişilerdir. Osmanlı Devletine geldiklerinde, yönlendirmeleri harfiyen uygulayan kişilerdi. Bu yapıya Encümen’i Danış denildi.

Bunların önemli isimlerinden biri olan Emanuel Carasso, daha sonra Osmanlı Hazinesinin başına getirildi. Sultan Abdülaziz’i bir darbe ile öldürdüklerinde 37 ton altınla ortadan kayboldu. Bu paralarla bir yandan Jön Türk hareketi kurdurulurken, diğer taraftan karşı hareketler tahrik edilerek desteklendi ve Balkanların Osmanlıdan koparılması sağlandı.

Peki diğer darbe dönemlerinde neler yapıldı?

1960 Darbesi ile milletin hazinesinden ne kadar paranın götürüldüğü bilinmiyor. Ancak, o paralarla ileride kullanılmak üzere birçok örgütlerin alt yapısı oluşturuldu. Sağcı- Solu veya başka adlarla birebirine zıt gibi, kamuoyunca meçhul, kurdurulanlarca bilinen ilginç örgütler peydahlandırıldı. Bu Millet başını kaşıyamasın, kalkınamasın, sömürüye açık hale gelsin diye bitmek bilmeyen siyasal olay ve hareketlerle oyalandırıldı. Ülkenin en yetenekli gençleri siyasal olaylar içerisinde harcatıldı.

12 Eylülde; tahmini olarak hazinenin 170 ton altını ortadan kayboldu. En sıkı askeri yönetime rağmen PKK hareketi hızla güçlenerek ortaya çıktı.

28 şubatta ise sonuçları açısından 300 milyar dolarlık zarar ortaya çıkarıldı. Nakit olarak sadece bir banka üzerinden 34 milyar dolar götürüldü. Bu paralarla neler yapıldığını şimdilik çok bilmiyoruz. Ancak Emanuel Carasso götürdüğü 36 ton altınla balkanlarda Jön Türk hareketini nasıl kurduğunu ve sonradan da anti tepki sonucu ortaya çıkarılan karşı örgütlenmelerin şehir yapılanma biçiminin yeniden iyi okunması gerektiğine inanıyorum.

 Çevik Bir'in Kenan Evrenin Baş Yaveri  olması tesadüf olmadığı,bir geleneğin önemli ismi olduğu ortaya çıktı. Mustafa Reşit Paşa ile başlayan ve günümüze kadar devam eden yapının organik bağı artık herkesçe biliniyor.

Sonuç olarak; adı Encümen’i Danış olan yapının 28 şubat sürecinde de kesintisiz çalıştığı anlaşıldı. Milli Güvenlik Kuruluna danışmanlık yaptığı deşifre oldu.

Mustafa Reşit Paşa ile başlayan bir organik yapının bugün çözülme sürecinin yaşandığına tanık oluyoruz. Bunların tekrar muktedir olacaklarına inanarak pozisyon belirleyenlerin nasıl ortada kalacaklarına da şahit olacağız.

Unutulmamalı ki bu çözülme Türkiye’nin Özel bir mahareti değil, 800 yıllık bir anlayışın ömrünü tamamlaması sonucu nefes alan Türkiye ve İslam Aleminin yaşadıklarıdır.  Yaşananları iyi okuyup, kendi özümüze dönerek, güncellenmiş değerlerimizi üretmeliyiz. İnsanlığın buna çok ihtiyacı olacaktır.

abuzeryalcin@gmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 129
Bu Ay : 3686
Toplam : 3686

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom