Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

KAZANDIĞINI SANANLAR DİKKAT

 KAZANDIĞINI SANANLAR DİKKAT 

 

Kazanmayı birçok şekilde tarif edebilirsiniz fakat asıl kazanmak kaybetmemektir.

İnsan bir hususta başarı elde eder, buna kazanmak denebilir, sonra şımarır ve kaybeder.

İnsana bir yetki emaneti verilir, belki ülkenin, şehrin, mahallenin, köyün, şirketin en akili değildir lakin o seçilir, makam ile taçlanır. Çevresindeki kişiler ona “kazandın” der. Sonra makam ve mevkinin konuştuklarına aldanır, kuşatılır, yalnızlaşır, kaybeder.

Makam, mevki ne demiştir ona?

Artık güç sende demiştir. Söz sende istediğini yapabilirsin demiştir. Birlikte çalışabileceğin insanları belirlerken “seni açacak, sana ufuklar açacak” değil, sana mutlak teslimiyet gösterecek insanlar seç demiştir.

Eleştirileri görme, tekliflere ehemmiyet verme, fikirse sende, yetkiyse sende demiştir.

Dost olmayan ve dostları çevreden uzaklaştırmak isteyen kişilerin yönlendirme çabalarını süsleyip, onları gör, dostları unut demiştir. Dostların acı ama doğruyu söyleyeceğini unutturmak için “boş ver” demeyi öğütlemiştir.

Oysa bu kaybetmektir.

Kazanmak kaybetmemektir evet ötesi yok!

Adam emek harcayarak veya emek harcamadan para kazanır mesela, çekilişlerden yüklü miktarda nakit elde eder. Hiç bitmeyecek bir derya olur o para… Har vurup harman savurur. Haramın binası olmaz sözünü unutur. Haramla arkadaş olur. Gün gelir haramın güçlü bir mıknatıs olduğunu, parayı çekip götürdüğünü, makamı işe yaramaz hale getirdiğini öğrenir ama o gün kaybettiği gündür. Nimet elinden uçup gitmiştir.

Nimeti iyi değerlendiren, insanlığın, kendisinin, ailesinin, çevresinin faydasına, haramı dışlayarak değerlendiren, helal binalar kuran, buna gayret eden kazanır. Çünkü kaybetmemiştir. Elbette bir imtihan olarak, nimet her an elimizden gidebilir, zaten kazanmak budur; kazanmak nimetin geçici olabileceğini bilmektir. Nimete değil nimeti var edene güvenmektir. Gücü nimette görmemektir.

Kazanmak kaybetmemektir evet ötesi yok!

Gökyüzü gri bulutlarla kaplanır aniden… Bardaktan boşanırcasına bir yağmur başlar. Tarlasına ektiği ürün için sevinir insanlar. Bir şey unutulur; rabbim bu yağmuru felakete dönüştürme, berekete dönüştür denmez. Yağmur tarlayı alır götürür. İşte makam ve mevkiler, kazanılan para bunun gibidir bazen… Aniden bastırır, peyderpey gelir, bir sabah uyandığınızda sizi bulur. Sevinirsiniz. Hayra dönüştür demez, hayır yarışında kullanmayı düşünmez, erteler veya önemsemezsiniz. Çevrenize dadanır birileri, sizi sürükler sel gibi, çığ gibi, oradan oraya savrulurken başkalarına da zarar vererek bir yerde durursunuz. Orası kaybettiğiniz noktadır.

Siz kaybederken, sizinle birlikte başkalarının da başları önlerine eğilir. Zira sizi sevmişlerdir, savunmuşlardır, değer katmışlardır. Kaybettiğiniz noktada, çevrenize doluşan kişiler, vicdanı da bir kenara bırakıp esmekte, gürlemektedir.

Bumuydu…
Hani böyle değildi…

Bu sözler birer can yakıcı darbedir.

Geçelim bunları, her söz göğüslenebilir, cevabı verilebilir. İnsana dair verilmeyecek cevapta yoktur.

Asıl önemli olan, bir işe başlarken kazanmanın kaybetmemek olduğunu bilmektir. Kaybetmenin fukaralaşmak veya makama erişememek olmadığını anlamaktır. Nimet savurganlığı, nimeti haram ölçeğinde tartmak, şımarmak, adaletten uzaklaşmak, hakkı ayakta tutmamak kaybetmektir.

Hepimize derler ki bir gün; sana şu makam, şu mevki, şu sermaye, şu imkânlar emanet edildi. Sen bunu kazanmak sandın. Oysa kazanmak emanete ihanet etmemek, emanete nankörce yaklaşmamak, nankörlüğü beslememektir.

Kazanmak ehil olanla yol almaktır. Ehil olmadığı halde, talebi olan ve direten de “ben kaybedeceğim arkadaş, sana ne” demektedir. Hep birlikte kazanmak ise, öyle diyene “hayır arkadaş senin kaybetmene müsaade edemem” diyebilmektir. Zira her kaybeden, kendisiyle birlikte başkalarını da sürükler. Her kaybeden, kendisiyle birlikte nice insana, bazen şehre, bazen ülkeye, bazen bir iş grubuna kaybettirir.

Kazandığı sananlar, dikkat!

Kaybedenlerden olmamak dileklerimle…

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 286
Bu Ay : 5480
Toplam : 5480

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom