Ğıffari Türkmen

Ğıffari Türkmen

giffari-turkmen

Eğitime Dört Dörtlük Ayar

 Eğitime Dört Dörtlük Ayar

 
“İyi eğitim vücuda ve ruha uygun mükemmelliği veren şeydir.”
EFLATUN
 

Eğitime hızlıca yeniden bir düzen veriliyor. Şu an var olan eğitim sistemi 28 şubatçıların oluşturduğu bir sistemdir. Bunun kritiği şöyle yapılabilir:

1- 28 şubatçılar İslami gelişmeleri durdurmak ve bitirmek amacı ile bunu yaptıkları için ideolojik amaçlıdır.

2- Eğitim kurumlarının fiziki yapılarının bu modele uygun olup olmadığını tespit etmek gayesiyle bir araştırma ve değerlendirme yapmadıkları için pedagojik değildir.

3- Bu modelin çocukların fizyolojik ve psikolojik durumlarına uygunluğunu değerlendirmedikleri için, insanın fizyolojik ve psikolojik ihtiyaçlarına iyi cevap vermediği için insani değildir.  

Ama olsun eğitimde bir devrim yapmışlardı. Önemli olan devrimin yapılması ve yaşatılması değil midir? Bir devrimin yapılması, onun insanın ihtiyaçlarına daha iyi cevap vermesinden yani insani olmasından daha önemli değil midir? İnsanın günlük ihtiyaçları dediğimiz temel ihtiyaçları ile uğraşıp zaman kaybetmek devrim ruhuna ve devrimciye yakışır mı? Biz devrim için varız, devrimi basit sorunlar için ihmal edemeyiz, basit sorunlarla uğraşamayız. 

Okulda çocukların merdiven çıkamama sorununu gündeme almaya değer mi? Kocaman olmuş 13–14 yaşındaki çocuk ile minicik 6–7 yaşındaki çocuklar aynı merdiveni, aynı koridoru, aynı tuvaleti, aynı lavaboyu kullanmış. Bize devrim gibi işler yakışır. Bunlarla uğraşmaya değmez. Minicik çocuk kendisine yüksek gelen lavabo taşına asılmış üzerine düşürmüş. Kocaman çocuk ise lavabo taşı alçak geldiği için yarı beline kadar eğilmiş, sinirleri bozulmuş ve… Koşturan kocaman çocuk miniciğe çarpmış… Büyükler küçüklerin oyun alanını daraltmış, oyununa karışmış… Büyükler kavga etmişler, küfretmişler küçükler bundan kötü etkilemiş… Ve daha sayılabilecek onlarca fiziksel uyumsuzluklar vardır. Şimdiki sistem bu bakımdan uygun değildir. Bu koşullarda söylenen 4+4+4 modeli her halükarda şimdikinden daha iyi olacaktır. 

Bence basit de görünse en tepede sorumlu olandan en alt düzeyde sorumlu kişiye kadar öncelikle bu sorunlarla ilgilenmemiz devrime değil kendimize, çocuklarımıza, insanımıza verdiğimiz önemin bir ölçüsü olacaktır. Fiziksel koşulların uygunsuzluğundan dolayı bir çocuğun başına bir kaza gelirse, çocuk olumsuz etkilenirse, bu en alt düzeyde sorumlu olandan en üst düzeyde sorumlu olana kadar herkesin sorunu olmalıdır. 

Yeni sistemde bu koşulların iyice irdelenmesi, başka ülkelerdeki uygulamalardan daha ziyade kendi koşullarımızın geniş bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Hızlıca getirilen yeni sistemde bu değerlendirmelerin yeterince yapılmadığı kaygısını taşıyorum. 

Bu değerlendirmeler ışığında 6–11 yaş gurubundaki çocukların fizyolojik ve psikolojik gelişimlerinin birbirine daha yakın olduğunu düşünüyorum. Bu gurubun davranış tiplerinin, oyun tarzlarının, arkadaşlık ilişkileri şekillerinin, çevre ile iletişimlerinin bir birine benzediğini, birbirine yakın olduğunu düşünüyorum. 12–14 yaşları arasındaki gurubun ise fizyolojik ve psikolojik durumlarının birbirine yakın fakat 6–11 yaş gurubunkinden bariz bir şekilde farklı olduğunu düşünüyorum. Ergenlik dönemine adım atmış bu gurubun davranış tiplerinin, oyun tarzlarının, arkadaşlık ilişkilerinin, çevre ile iletişimlerinin diğer gurubunkinden farklı olduğunu düşünüyorum. Ve bu farklılıktan dolayı sistemin 5+3+4 şeklinde olması gerektiğini düşünüyorum. Tabiki bu sistemde her bir gurubun eğitim ortamları ayrı olmalıdır. Eğitim programları ve mekânları kendi gelişim düzeylerine daha uygun olarak düzenlenmelidir. 

Beş yaşındaki bir çocuğun zihinsel gelişiminin örgün eğitim seviyesine gelmediğini düşünüyorum. Bu yaştaki çocuğun zihinsel gelişiminin çokça oyun oynamaya, görsel unsurlarla uğraşmaya uygun olduğunu ve zamanın önemli bir kısmını aile ortamında geçirmesi gerektiğini düşünüyorum. Şimdiki anasınıfı uygulaması bence uygun bir yöntemdir. Beş yaşındaki çocuğu birinci sınıfa almak için yapılacak yeni programa ve yeni bir düzene verilecek emek- masraf, ana sınıfına verilirse daha verimli olur. Ana sınıfı modeli daha yaygın hale getirilmelidir. Ana sınıfları daha donanımlı hale getirilmelidir. Oyun- oyuncak ortamları geliştirilmelidir. Birinci sınıfa başlama yaşının 6 olarak kalması daha uygundur. 

Keşke kız çocuklarının okullaşma oranını yükseltme düşüncesi yine kanun ile, yine polisiye yöntemiyle düşünülmeseydi. Okullar öyle cazip ve öyle emin eller durumuna getirilseydi ki her veli kızını isteyerek ve emin bir şekilde okula gönderseydi. Başını örtmek isteyen genç bir kıza siz hangi hakla “Hayır sen hem okula geleceksin hem de eğitim sıralarında başını örtemeyeceksin.” diyeceksiniz. İnsan haklarına saygı göstermeyen bir eğitim sisteminin saygınlığı olabilir mi? Yine bazı kişi veya kişilikler devrimlere kurban mı gitsin? Kızının okulda edebinin bozulacağı kaygısını taşıyan veliler pek de haksız sayılmazlar. Size düşen bunların kızlarını kanun zoru ile okula almak mıdır yoksa bu kaygılarını giderici olumlu girişimlerde bulunmak mıdır? 

Çocuğunu ilköğretimden sonra çalıştırıp aile geçimine katkıda bulunmasını sağlayan ailelerin durumu zorunlu 12 yıl karşısında ne olacak? Bu ailelerin ihmal edilmeyecek sayıda olduğunu düşünüyorum. Devlet bu sorunlarına çözüm getirip katkı sağlayacak mı, yoksa ben çocuğu okulda isterim gerisini sen hallet mi diyecek? 

Eğitimde devrim, rövanş, intikam değil gelişim olmalıdır, tekâmül olmalıdır. Bu kadar sık aralıklarla eğitime böylesi müdahaleler büyük bir talihsizliktir. İnşallah bir daha eğitimde devrim yapmaya ihtiyacımız kalmaz. Aslolan uygun sistemi kurup sonrasında onu geliştirmek olmalıdır. Çok iyi olmayan idare eder durumdaki bir sistemin içini iyi doldurursanız verim alırsınız. Fakat içini iyi doldurmadığınız en iyi sistemden bir verim alamazsınız. Şimdiki tartışılanlar şekilsel değişikliklerdir. Bakalım içeriğe yönelik neler yapılacak?

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 156
Bu Ay : 9036
Toplam : 9036

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom