Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

SURİYE'YE HANGİ KAPIDAN GİRELİM

SURİYE’YE HANGİ KAPIDAN GİRELİM
 
Suriye’de yıllardır bir zulüm ve katliam olduğunu zaten söylüyorduk. Esed ailesi ve Suriye derin devletinin Müslüman kıyımı gizli değildi. Destekçileri tarafından biliniyordu ve İran’da bu zulme, katliama sessiz kalıyordu. Suriye’ye sessiz kalan batı, belki başka hesaplar peşindeydi ancak İran meseleye özellikle müttefiklik penceresinden bakıyordu ve İran’ı yönetenlerin “ümmet bilincinde” bir hastalık olduğu ortaya çıkıyordu.

Bunları ve daha fazlasını söyleyelim. Lakin son günlerde Suriye üzerine çıkışlar arttı. Daha önce kendi kapalı cemaat anlayışlarında diretip Müslüman dünyanın ortak meselelerine duyarsız kalan veya meseleye hep provokasyon penceresinden bakanlar bile Suriye konusunda celallendiler. Hama katliamını görmeyenler bir anda diktatörün farkına vardı. Hep birlikte hükümet üzerine baskı kurup, haydi ne duruyorsunuz Suriye’ye girelim der gibi çalışıyorlar.

Kafam karıştı. Bunda bir iş var. Müslüman kanı üzerinde yeniden ve farklı karanlık hesaplar mı yapılıyor diye düşünmeye başladım.

Dünden bugüne hep mazlumdan yana olmuş, Suriyeli kardeşlerine dua etmiş, ağlamış ve şu anda da yardım için can atan samimi bir kitle var. Muhakkak ki bir devlet politikası çerçevesinde kitlelerin gösteri yapmasına da ses çıkarılmıyor. Bu arada, bu gösterilerin bir bedel ödeme safhasına gelmesi durumunda, bu kitleleri meydanlara çağıran kimi insanların ne yapacağını merak ediyorum.

Geçen gün Beyazıt meydanında Suriye’deki Esed zulmünü protesto mitingine katıldım ve gözlemim, ortada çok içten bir kitle var. Kesinlikle bir mezhep kamplaşması istemiyorlar. Kan dökülmesin, dökülen kan dursun diye dua ediyorlar. Bu konuda yani kitlenin samimiyeti konusunda en ufak bir şüphem yok. Ancak Suriye konusunda birçok şey beni düşündürüyor.

Bunlardan biri İran Suriye’deki katliama, zulme seyirci kalarak kendisini İslâm dünyasında giderek yalnızlaştırıyor. Belki bir mezhep kamplaşmasına doğru gidişte üzerine düşeni yapmayacak bir görüntü veriyor. İran sınıfta kalıyor. s

İkincisi birileri bizim acilen Suriye’ye müdahil olmamızı istiyor. Bu kimin politikası merak ediyorum. Tabi Suriye Müslümanlarının bizden böyle bir müdahale istekleri yok, bizden başkasının da müdahale etmesini istemiyorlar. Onlar Esed’in çekip gitmesini ve Suriye’de bütün mezheplerin birlikte yaşamasını arzuluyor.

Üçüncüsü Suriye konusunda oluşan tepkiyi kimin yönlendirdiğine kafa yorup orada yaşanan zulmü hafife almaya çalışanlar var. Bu bakışla meseleye bakanlar Hama ve şimdide diğer şehirlerde yaşanan kıyımın hesabına ortak olup olmadıklarını düşünüyorlar mı, merak ediyorum.

Son olarak, olaylar bu noktaya gelmeden Esed gitmeliydi. İran bizzat müdahil olup serbest seçimlerin yapılmasını sağlamalıydı. Bu hür iradeye dayalı seçimler Suriye’nin bugünü ve yarınını tayin etmeliydi. Olmadı. Neden olmadı merak ediyorum.

Böyle olmadı ve karanlık noktalar var diye de Suriye halkının katledilmesine göz mü yummalı, elbette hayır. Ancak kendi stratejimizi belirlerken hem İran hem diğer cihetten gelen pis oyunları iyi okumak gerekir. Bizim protestolarımız bizim projemiz mi, başka ellerde bu heyecandan istifa etmek istiyor mu, iyi düşünmek gerekir. Veya birileri çıkıp “hepsini biliyoruz kardeşim, dünyanın tek akıllısı sen değilsin, ne olduğuna dair kör değiliz ancak kardeşlerimizin zulme ve katliama maruz kalmasına da sessiz kalamayız” diyebilmeli. Bu çıkışın arkasında da “ne yaptığımızı gayet iyi biliyoruz” kararlığı olmalı ve bedel ödeme safhasında da meselenin sonunda da “gençlerin fevri çıkışları canım” denmemeli.

Şimdi heyecanı “Suriye’ye girelim” noktasına getirmek isteyenlere söylüyorum: Önden buyurun, hangi kapıdan girecekseniz ona göre bakalım ve gazete provokasyonları diye bir şey var mı onu da cevaplayın. Dün hiçbir heyecan noktasında yokken bugün bu kadar heyecanlı olmanızı neye borçluyuz. Bize gelince, hep kardeşlikten yana olduk. Hiçbir kardeşimizin burnunun dahi kanamasını istemedik. Bir de gazete sayfalarında bu kadar heyecanla Suriye konusunu işliyorsunuz ama neden hiçbiriniz meydanlarda yoksunuz?

Daha fazlasını da soralım mı? 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 606
Bu Ay : 3090
Toplam : 3090

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom