Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Müsiad CHP Buluşması

Malatya’da bir sivil toplum örgütüyle partilerin belediye başkan adaylarının buluşması belki de bir ilk oldu. MÜSİAD Cumartesi günü CHP ve CHP belediye başkan adayı Ömer ŞARAPNAL ile kahvaltıda buluşarak, partilerle dördüncü toplantısını gerçekleştirdi.
Bu toplantılarda her parti kendi felsefesini dile getirmeye çalıştı. Projelerini anlatanlar oldu. Projelerini detaylı anlatmak yerine, bakış açılarını dile getirenler oldu. Projelerini anlatmak yerine, toplantının amacına uygun olmayan bir iki konuya şartlanıp takılanlar oldu.
CHP ile buluşma toplantısına, diğer toplantılarda olduğu gibi MÜSİAD Malatya şube başkanı Namık ŞAHİN’in hizmet ve belediyecilik anlayışına yönelik güzel, veciz konuşmasıyla başlandı.
Malatya milletvekili Mevlüt ASLANOĞLU ve ardından belediye başkan adayı Ömer ŞARAPNAL kürsüye geldiler.
Mevlüt beyin özellikle dile getirmeye çalıştığı bir konu vardı; farklı düşünmüyoruz. Ülke ekonomisinde, özeleştirmede, eski köye yeni adet getirilmesinde görüşler arasında fark yok diyordu. Ama bütün bunlara rağmen, sanki aynı düşünüyoruz ama destek alamıyoruz serzenişi vardı.
Toplantıdan sonra kendilerine, ülkeye hizmet anlamında görüşler arasında fark yok ama neden destek alamıyorsunuz diye düşündünüz mü diye sordum. CHP millet ile yüzleşmeli dedim. Mesela benim eşim üniversiteyi, başörtüsü yüzünden 3. sınıftan terk etmek zorunda kaldı. Zekiydi, başarılıydı ama başörtülüydü. Ve hala üniversiteyi terk etmek zorunda kalışının üzüntüsünü, diğer terk etmek zorunda kalanlarda olduğu gibi atlatabilmiş değil dedim. Bu ve benzeri konularda, millete ters düşen bir CHP ne kadar aynı düşünürsek düşünelim, istediği desteği alamaz, bu konuda bir özeleştiri yapmalı değil mi diye sordum.
Mevlüt bey konuşmadı, tebessüm etti sadece. Tabi bu Mevlüt beyi aşan bir durum olduğu için, başka türlü davranması beklenmemeliydi. Ama bu bir gerçek, CHP şu halkla yüzleşmeli. Başörtüsü gibi bir özgürlük konusunda hemen mahkemeye başvurmasının doğurduğu sonuçları görmeli. Üstelik bu ve benzeri konularda sivil itaatsizlik haklarını kullanan insanlara yönelik tecridi de görmeli.
Gelelim belediyeciliğe…
Ömer ŞARAPNAL kendisinin öteden beri sosyal demokrat bir anlayışla yetiştiğini ve sosyal demokrat olarak can vereceğini dile getirdi. Belediyeciliğini de bu anlayışla yapacağını söyledi.
Şehrin sorunları belli, yani herkes sorunlarla ilgili olarak aynı şeyleri söyler diyen ŞARAPNAL bu konuda sorunlara yaklaşım tarzının, felsefesinin önemli olduğunu, sorunların kökenine inmenin gerekliliğini dile getirdi.
Ömer ŞARAPNAL sosyal demokrat olabilir veya kendisini başka türlü tarif edebilir. Bu bir tercih meselesidir. Halkta kendi tercihine göre oy kullanacağından, destek oranı, halkın kendisini görmek istediği kulvara göre belli olacaktır.
Önemli olan, belediyecilik konusunda da, CHP’nin kendisini sorgulamasıdır, özeleştiri yapabilmesi, halkla yüzleşebilmesidir.
Hem partinin isminde halk olacak, hem halk o patiye yeterince destek vermeyecek, bu durum sosyolojik olarak incelenmeden, halkın partiye bakış açıları ve uzaklaşma sebepleri üzerine ciddi saptamalar yapılmadan eksik adım atılmış olunur.
Bu haller, susarak, tebessüm ederek geçiştirilirse ortaya çıkan netice için şu söylenebilir; bütün halkı kuşatacak bir zihinsel altyapı henüz oluşmamıştır. Hangi parti olursa olsun, bütün bir halkı kuşatacak zihinsel alt yapı oluşmamışsa, yarın hasbelkader diğer partiler arasından sıyrılsa bile ülkeyi yönetemez. Çünkü aynı oranda eşit ve özgür insan sorunu baş gösterir. Çünkü adaletin tam olarak uygulanamaması ve artan sivil itaatsizlik girişimlerine karşı, içe kapanma, diktaya başvurma eğilimleri oluşur.
Zannı galibimce CHP için en büyük sorun şöyle özetlenebilir; bütün bir ülkenin partisi olduklarına karar verme, parti anlayışını buna göre düzenleme… Kabul ederler, etmezler, hatta bu tespite kızabilirler ama benim baktığım pencereden görünen bu…
Diğer taraftan ülkemizde, yavaşta olsa bir taban kayması var. Birilerinin beklentisi ne olursa olsun, mezhebi ve etnik kayma yaşanıyor. Bir mezhebin veya etnik grubun, bütünüyle bir partiye angaje olma devri bitiyor. Okudukça, ülke gerçeklerine vakıf oldukça, bu kayma artarak devam edecek ve kimse bir tabanı, bütünüyle bir partide tutamayacak.
Bizden söylemesi, birileri; siz kimsiniz, biz her şeyi sizden iyi biliriz de diyebilir.
Kendileri bilir.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 6
Bu Ay : 2490
Toplam : 2490

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom