Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

BİR 28 ŞUBAT TÜRKÜSÜ

 BİR 28 ŞUBAT TÜRKÜSÜ

Biz bir masal ile büyüdük; padişahlık kötü bir idareydi ve yerine gelen idare şekli “halkın kendi kendisini” idare etmesiydi. Bu nedenle bir zamanlar padişahların halktan söylenmesini istediği “gururlanma padişahım, senden büyük Allah var” ifadesi modası geçmiş bir ifadeydi. Sonradan anladık, aslında bazıları “zamana hükmetme” noktasında ilahlaşmak istemiş, halkı ona hazırlıyordu ve bu yeni tür padişahlık türünde, kendilerinden başka büyük olmadığına insanı inandırmak istiyorlardı. Öylede yaptılar ve tarihin tanıklığında bir 28 Şubat türküsü bile yazdılar.

Ben her haberin ayrıntısında şu 28 Şubat Türksünü okudum. Belki siz daha fazlasını okumuşsunuzdur, benimki bir özet:

“Sincan’dan geçirdik tankları,

Topyekûn savaş naraları…

Cumhuriyeti kurarken onüç milyonduk;

Temizleriz gerisini çekerek silahları…

Bin yıl sürecek olsa, esnemeyiz, yılmayız;

Biz bu topraklarda korkunun ilahları…

Yol bizim, toprak ve banka bizim,

Bize feda olsun vatanın toprakları…”

Acaba akşam uyurken hangi rüyaya ayarlıyorlardı kendilerini, ne yapmak üzere saati sabaha kuruyorlardı. Mesela Sincan’dan tankları geçirmek için kaç gece düşündüler. Kimin parasıyla aldıkları silahlarla, kimi korkuttuklarını hiç düşündüler mi?

Acaba tarihte Abdulhamid’i tahttan indirip, ülkeyi üç-beş ayda işgale hazırlayan ve “Yıldız yağmasını” yapıp Osmanlının zor gün altınlarını bir gecede buharlaştıran darbecilerle 28 Şubatçıların kan ve zihin bağları, akrabalıkları var mıydı? Bu yüzden mi, 28 Şubat öncesi var olan ülke zenginliği, bir gecede 35 milyar dolar eridi ve ülke kendi memurunun maaşını bile veremeyecek duruma geldi? Mesela Vahdettin vatan hainiydi ve ülke dışına beş parasız çıktı, orada meteliksiz öldü; bunlar vatanseverdi ve ülkenin milyarını buharlaştırdılar, diyesim o ki; bu adamlar yeni bir nesil yaratamayınca, yeni bir sözlük yazmayı daha mı kolay gördüler?

O günleri hatırlayın; rektörler uyarıyordu hükümeti, laiklik elden gidiyordu ve başörtüsü asla kabul edilemezdi. Bu arada üniversiteler bilimden başka her şeyle uğraşabilir, gerektiğinde örtü olarak Atatürkçülüğü kullanır ama asla “şeriatın simgesi başörtüsüne” ödün vermezlerdi. İkna odaları buluşlarıyla, bilime; tarihe geçecek bir hizmet sunarken gayet mutlu bir toplu fotoğraf veriyorlardı. Hukuk adına hareket ettiklerini söyleyenlerden bazıları brifing duruşunda poz veriyor, ülkenin laikliği emin ellerde deme sırasına giriyorlardı. Adalet ve hukuk ne zaman sıra kendilerine gelecek diye beklerken, ülkenin acelesi vardı, önce irtica ve laiklik masalı yazılacak, milyarlar buharlaşacak, sıra gelirse eğer, gel kızım adalet diyeceklerdi. Tabi eğer namusu kalmışsa adaletin, haya perdesi kalmışsa hukukun…

Ve birde türkünün nakarat kısmı vardı: Türkiye İran olmayacak! Tabi bunu derken aslında ne demek istedikleri belliydi.

O hengâme içinde, bir helikopter kazasında kaybettiğimiz merhum Muhsin Yazıcıoğlu, ezber bozan bir çıkışla “Türkiye İran olmayacak ama Suriye hiç olmayacak” deyiverdi. O gün yazdılar Yazıcıoğlunu bir kenara… Ülke yiğit bir evladını kaybetti. Ha birde vatanın bir diğer yiğit ve aykırı adamı Ahmet Kaya’yı hatırlayın; “kimse annemin başörtüsüne dokunamaz” dediği sahnede bitirdiler kendisini… Sanki o günler için demişti “kapıyı çeker giderim” ve öyle de yapmıştı. Soluğu yurt dışında aldı ve ülkesine küs, vatanına hasret o topraklarda öldü. Onlar mı öldü, onlara ve ülkeye kan kusturanlar mı, tarih mesajını elbet verecek!

O günleri unutmak olmaz, unutturmak ihanettir. Ülkeye ve insanlığa hizmet eden nice fedakâr ve yiğit insanı, Zekeriya Şengöz ve diğerlerini etkisizleştirmek için, gözü dönmüş planlarıyla, ülke insanına topyekûn savaş açanların katlettiği yılları, intikam duyguları içinde değil akıllıca ele alarak, insanlığa güzel yarınlar hediye etmek lazım diye düşünürüm.

Yollar insanlığa hizmet üretecek, tarihi doğru okuyacak insanları bekliyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 857
Bu Ay : 2386
Toplam : 2386

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom