Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

İRAN’IN SURİYE İLE SINAVI

 İRAN’IN SURİYE İLE SINAVI

 

Suriye’de Esed ailesi Müslümanları katlediyor; İran, Türkiye, Arap ülkeleri ve dünya insanlık sınavında… İran Hama’da sınavı kaybetmişti, bugün aynı sınava bir kez daha giriyor ve bu sınavı da kaybedeceğe benziyor. Sınavı kazanmaya dönük bir çabası gözlenmiyor. İran bildik devletler siyasetiyle, kendi dünyasını hazırlamanın peşinde, Suriye’de dün ölen binlerce insanın ve bugün ölmekte olanların hiçbir kıymeti yok.

Türkiye de sınavda ancak bizim sınavımızda devlet sınavı boyutunun yanında, belli bir bilinci kovalamış Müslüman boyutu da var. Kimi İran’ın tavrından hikmetler çıkarmakla meşgul, kimi İran’ı defterden silmekle… Dün İran için yaptığı duaları isteyenler de var. Yani İran girdiği sınavda, dünya Müslümanlarının gözünde giderek eriyor. Dua edeni azalan bir İran’ın sınavı ağır olur. Bunun yanında, bir Müslüman birliği oluşturamamak, Sünni-Şii ayrılığını derinleştirirken, birlikte kaybedilen bir sınavı işaret eder.

Tekrar Türkiye’nin sınavına dönersek…

Türkiye bugüne kadar devlet sınavında, halkından uzaklaşarak kayıp çizgisini derinleştirdi. İsrail’i ilk tanıyan ülkelerden olması, Cezayir’de oynanan oyunlarda geçmişteki rolü, kendi insanına karşı başlattığı irtica avı ve yürekleri dağlanan aileler, geçmişini sahiplenmeyip üzerini örten ve bugün Fransa gibi katliamcı ülkeler karşısında sıkıntıya düşmesi, kaybedilmekte olan bir sınavın işaretleriydi. Bugün devlet kendi halkından özür dilemeye başlayarak, sınavda başarılı çıkmanın yollarını arıyor. Arap baharına yaklaşımı ümit veriyor, İsrail karşısında ezberleri bozan bir tavrı var. Suriye’de mezhep çatışmasının oluşmaması için uğraşıyor. Gelinen nokta, İran’ın sınavı kaybetmesine işaret ederken, Türkiye’nin sınavı kazanmaya daha yakın olduğunu gösteriyor.

Dün Hama katliamı işlenirken, o günün Türkiye’si suskundu. Kendi içinde derin devlet oyunlarıyla meşguldü. O günün dünyası da Hama’yı görmemişti. Gelinen noktada, herkes tüm oynananları doğru okumaya başladı diyemeyiz ama diktatörlere karşı daha duyarlı bir dünya kamuoyu var. Belki bu durum bütünüyle masum sebeplerden neşet etmiyor ama ölen insanlık kadar olmasa bile dirilen bir insanlıkta var. Dünyada geçmişin iflas eden anlayışlarını görebilen yeni bir gelişme var. Tabi bu gelişme yine eski egemenlerin iktidarı için kullanılacaktır. Eğer biz oynanan oyunu doğru okumaz, duygusal yaklaşımlarla etrafımıza duvarlar örersek bu durum kaçınılmaz olur.

Oyunu doğru okumak adına, İran’ı Müslüman kanıyla abdest alıp, namaz pozu veren Esed’i durdurması için zorlamak gerekir.  Esed’i hiçbir katil ve zorbanın, en güçlü aile bağlarına sahip olsalar bile malum sondan kurtulamadığını anlaması için İran’a çok iş düşüyor. Ve bundan böyle Esed ailesi için tek yolun Kaddafi örneği olduğunu da hem İran’ın hem Lübnan Hizbullah’ının görmesi, Sünni dualara ihtiyacımız yok tavırlarından vazgeçmeleri gerekir. İran ve Lübnan Hizbullah’ının tavırları can sıkıyor. Türkiye içinden olaya İran ve Lübnan Hizbullah’ı gözüyle bakanlar da olayın vahametini göremiyor. Onca Müslüman’ın kanı bütün stratejik adımlardan daha değerlidir. Sözüm ona İran cephesi açısından dile getirilen stratejik görüş, akan Müslüman kanlarının lanetine uğrar. Lanetin sardığı bir İran için yarınlar daha zor olur.

Ne yani, hep beraber İran’a lanet mi edelim diyenler çıkabilir. Ben lanetten yana değilim lakin Suriye’de eşi, çocukları, torunları, geliniyle birlikte ölen bir annenin lanet etmediğini söyleyemem. Sadi-i Şirazi’nin anlatımıyla “bir dul kadının bedduası bütün bir ülkeyi yok edebilecek güçtedir” ve ben buna inanırım.

İran Suriye politikasını, Hama’dan itibaren Müslümanlardan özür dileyerek değiştirmelidir. Zira sınavı kaybediyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 435
Bu Ay : 15483
Toplam : 15483

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom