Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

ERMENİ MEZARLIĞI ÜZERİNDEN AVLANMAK

 ERMENİ MEZARLIĞI ÜZERİNDEN AVLANMAK

Malatya’da yaşanan Ermeni mezarlığındaki yıkımı epeydir konuşuyoruz. Bu konuşmaya takılanlar, ortadan kaldırılan Müslüman mezarlıklarını ne kadar konuştu merak ediyorum. Elbette madem Müslüman mezarlıkları yıkıldı, Ermeni mezarlığında her şey yapılabilir demiyorum.

Yıkım bir yanlış ama gündeme getiriliş biçimi de yanlış…

Bir yanlış diğer yanlışları gölgeliyor.

Bu yıkımı genel bir Ermeni karşıtlığı gibi göstermeye çalışanlar, bu mesele üzerinden hükümeti yıpratmak isteyenler, cami yıkımını görmeyip mezarlıktaki bu yıkımı görenler, her fırsatta imar mevzuatı üzerinden belediyeyi vurmak isterken, bu konuda imar mevzuatına gerek duymayanlar birçok yanlışı yaşatıyor.

Ortada bir insani, bir stratejik, bir de art niyetli durum var.

İnsani boyut en masum taraf; ibadet, mezarlık, dua kelimeleri insanın en tabii ve korunması gereken haklarından bir kısmıdır. Bu konuda imar mevzuatı çerçevesinde her inanç topluluğuna ibadet yerleri konusunda yer göstermek yerel yönetimlerin işidir. Kaldı ki bu noktada Çavuşoğlu mahallesindeki harap kilisenin aslına uygun restore edilecek olması ibadet yerleri konusunda ülkemizin korkuları aştığının göstergelerindendir. Ülkemizi sürekli bir gerilim içinde tutmak isteyenler bugün geldiğimiz, diğerine tahammül, ibadet özgürlüğü safhasını kabullenmek istemediği için, gelişen insani boyutu torpillemek istiyor. İnsani boyutta takınmamız gereken tavır, hangi inanç sahipleri olursa olsun, onların ibadet özgürlüğüne engel olmamak ve onlara karşı bir komşuluk bilinci geliştirmektir.

Stratejik boyut; yıkımın Malatya’da gerçekleşmiş olması, Zirve cinayetinin Malatya’da yaşanmış olmasıyla birleşince, normalde sorulması veya düşünülmesi ülkemiz açısından art niyet taşıyacak soruları sordurmaktadır. Mezarlıkta yıkım denince, haberlerin etkisi Malatya Ermeni mezarlığının talan edilmesi gibi bir etki bırakmaktadır. Oysa ortada imar mevzuatı çerçevesinde verilen bir emrin belediye çalışanları tarafından ölçüsüz uygulanması var. Bu noktada, bana göre belediyenin içine düştüğü stratejik hata, mezarlık ve onun tarihi dokusu hesaba katıldığında, kendilerine başvuranlara, sözlü olarak olur vermesi, onlardan, o bölgenin dokusuna uyup uymadığını gösterecek bir proje istememesidir. Bugün bir insan köyde kendi bahçesine bir ev yapacakken bile artık projesini sunmak ve proje onayından sonra evini yapmak zorundayken, böylesine önemli bir yer için proje istenmemesi, proje onayı beklenmeden inşaata başlanması elbette stratejik bir ihmaldir.

Art niyetli boyut yerel, ulusal ve yurt dışı ayağıyla birlikte ele alınmalıdır. Yerelde; belediyeye diğer alanlarda söz söylemek isteyenler mezarlık meselesini bu iş için kullanıyor. Ulusalda böyle bir konuyu dört gözle bekleyen ve bunu hükümeti yıpratmak için fırsata dönüştürmek isteyenler bulunmaktadır. Elbette yereldeki stratejik hata hükümete laf gelmesine neden olmuştur ama ülkesini seven hiç kimse bunu kendi hükümetine saldırmak için kullanmamalıdır. Kullanabiliyorsa bu işe seviniyor demektir; iyi ki böyle bir şey olmuş, bu vesileyle vurabildiğim kadar vurayım tavrı okunmaktadır.

Uluslar arası boyuta gelince, bir iddiayı kabullenmeyenleri hapis cezasıyla cezalandırmak için çırpınan Fransa gibi ülkeler, sanki derin ve onarılmaz bir insanlık suçu işlenmiş gibi ve bu topraklarda yapılan yanlışa kimse karşı çıkmıyormuş gibi göstermeleri kabul edilemez. Biz kendi hükümetimizin, belediyemizin yanlışlarını eleştirecek, düzeltilmesi için öneri götürecek bir özgüvene sahibiz. Üstelik bize zulmedene bile zulmetmeme gibi inancımızın bir yol göstericiliği var. İçimizde her ülkede olduğu gibi zulümden yana olanlar, karanlık oyun sahipleri elbette var. Yıllardır inancımızı yaşamayalım diye oynanmadık oyun bırakmadılar. Kendi samimi arkadaşlarını öldürüp bizim mahalleye yüklendiler. Oysa biz yıllarca, içinde her inanç sahibinin huzur bulduğu bir mahalle düşündük, bunun çabasını verdik. Biz bu çabayı verirken, bugün Ermeni mezarlığı üzerinden ülkemize yüklenmek isteyenler, dün irtica masalı yazanları destekleyip durdu ve bizi birlikte dövdüler. Ermenilerin yaşadığı sıkıntıların arkasında da elleri var.

Ermeni mezarlığında avlanmak isteyenler, stratejik ihmalleri bir fırsata dönüştürmek isteyenler ve her ihmalden sonra ihmale karşı sessiz kalanlar bir kez daha düşünmeli…

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 859
Bu Ay : 2427
Toplam : 2427

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom