Ğıffari Türkmen

Ğıffari Türkmen

giffari-turkmen

Muktedir AK Parti

 MUKTEDİR AK PARTİ

 
Uzun yıllar iktidardan muktedir olmaya çalışan AK Parti bugün artık muktedirdir. AK Partiye ilk dönemlerde yapılan muhalefet tarzı artık yoktur. Artık kimse AKP’nin gizli ajandası olduğunu iddia etmiyor. AKP’nin, devleti şeriat kanunlarına göre dizayn etmek istediğini iddia etmiyor. Artık AK Partiye açıkça cephe almış derin güçler ortalıkta gözükmüyor.
 
Artık AK Parti mücadelenin varolma aşamasını geride bıraktı. İlk dönemlerde açıktan veya gizliden, legal veya illegal, cebren veya hile ile AKP’yi yok etmeye çalışan devlet içindeki sistem üstü güçler bu pozisyonlarını kaybetti. Kendilerince en şanslısı belki de kendini koruma telaşındadır. Silivri’deki yargılama süreci ve tutuklamalar bunu çok bariz göstermektedir.
 
Kuruluşundan beri hep gerideki gizli ellerle yönetilen bir vesayet rejimini bu duruma getirmek elbette olağanüstü bir başarıdır. Başbakanın bu süreçte kaç kere namlunun ucundan döndüğünü en iyi kendisi bilir, medyayı takip edenler de. Açıkçası kelle koltukta bir mücadele verildi. Bunun yanında halkın yarısının desteğini almanın kolay kolay kimseye nasip olmayacak bir imkân olduğu da unutulmamalıdır.
 
Cumhurbaşkanlığı, YÖK, yargı, askeriye gibi vesayet rejiminin direnç noktaları ya AK Partinin kontrolüne girdi ya da dirençleri kırıldı, uyumlu bir pozisyon aldılar. Vesayet rejiminin direnç noktalarını oluşturan bu kurumların dosyaları hem halka karşı hem de müslümanlara karşı zulümle, skandallarla, baskılarla, insan hakları ihlalleri ile oldukça kabarıktır. Kamusal alan, başörtüsü, katsayı, parti kapatmalar, kazılarla cesetleri çıkarılan faili meçhuller yıllarca işlene gelmiş bu zulümlerdir.
 
AK Partinin bu kurumları sadece halka hizmet eden şekle dönüştürmesi lazımdır. Bunun için bu kurumlarda kalıcı yapısal değişiklikler yapmalıdır. Bu kurumlar halen eski yapılarını korumaktadırlar. Mesela YÖK eski formatında duruyor. YÖK, üniversite camiasını kontrol eden muazzam bir güçtür. Askeriye yine bakanlıklar üstü konumunu koruyor. Bu güçler başbakanın kontrolüne girince inşallah ona tatlı gelmeye başlamamıştır.
 
Gidişata bakılırsa başbakan bu güçlerin kendi kontrolünde yapısını sürdürmesinden yana gözüküyor. Başka iktidarlar döneminde kötü olan bu kurumlar kendi kontrolümüzde bize iyi gelmeye başladı. Bu kurumlarda sadece kişiler değişti. Şimdi bizim politikamıza uygun kişilerle bu kurumlar iyi oluyor sanki. Bu kurumlarda sadece kişiler değiştiği için bu kurumların çıkarttığı sorunlar halen çözülmedi. Sadece derin dondurucuya kondu. Yarın bir iktidar değişikliği ile bu kurumlar kolayca eski pozisyonlarını alabilirler. Başörtüsü sorunu çözülmedi. Askeriye siyasetten uzak, bakanlığa bağlı bir konuma getirilmedi. Kürt sorunu çözülmedi ve gittikçe her iki tarafta milliyetçiliğin rengi daha da koyulaşıyor.
 
Görünen o ki AK Parti devlet gücünü elde etti ve bu gücün etkisine girdi. 29 aralık 2011 gecesi Şırnak Uludere’de çoğu çocuk 35 kaçakçının öldürülmesi olayında hükümetin ve başbakanın tutumu önceki iktidarların tutumunu aratmadı. Başbakan ve bakanlar ilk andan itibaren bu katliamı gerçekleştiren tarafları sahiplenme gayretine girdiler. Bu hatanın makul ve mantıklı sebeplerini arama gayretine düştüler. Bunun için PKK terör örgütünün 2008 de gerçekleştirdiği Aktütün, 2010 da Hantepe ve Gediktepe kanlı baskınlarından çıkarsama yapma gayretine düştüler.  Geçmişteki bu olaylarda da ihmal, hata veya kastın olmuş olabileceğini hatırlamadılar. Uludere katliamında emir komuta zincirinde hata yapmış olabilecekler soruşturmanın selameti için açığa alınmadı. Heronların kaydettiği dört saatlik görüntü var dediler kamuoyu ile paylaşmadılar. Cenaze sahiplerine başsağlığı mesajları gönderildi. Hatadan dolayı özür dilenmedi. AK Parti devletleşti. Allaha şükür ki her olayı kendi terör eylemlerine malzeme yapmak isteyen BDP bu olayı terör eylemlerine yeterince malzeme yapamadı. Uludere olayı hem Türk hem de Kürt kamuoyunda milliyetçiliğin yükselmiş olduğu seviyeyi gösteren bir turnusol kâğıdı oldu. Uludere olayı tam tersinden düşünülürse sanırım taşlar daha iyi yerine oturur. Milliyetçilik arttıkça kürt sorunu çözümden uzaklaşır.
 
AK Parti devletleşme gayreti yerine devleti, daha çok halkın huzurunu hedefleyen, halkın kutuplara ayrılmasını değil birlikte yaşamasını önceleyen, imkânları vatandaşlarına ayrım yapmaksızın adaletli bir biçimde sunan, insanı ve insan haklarını her şeyden önde tutan bir biçime dönüştürmeye devam ederse daha hayırlı olacağını düşünüyorum. Kendisine verilen yaklaşık %50 desteğin içinde bu beklenti sahiplerinin az olmadığını unutmamalıdır.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 64
Bu Ay : 8123
Toplam : 8123

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom