Dr. Mehmet Akif Şahin

Dr. Mehmet Akif Şahin

makifsahin@hotmail.com

Siviller ve siyasiler

 Siviller ve siyasiler

Ülkemiz yeryüzünün en güzide bölgesine yerleşmiş şirin bir coğrafyanın beşiğidir. İnsanlık tarihinde önemli milletleri ve medeniyetleri misafir etmiş mümbit bir bölge olarak varlığını devam ettirmektedir. En son Anadolu’ya yerleşen milletler Osmanlıdan sonra Türkiye cumhuriyetini inşa ettiler. Bir asırdır bu ülke çeşitli ekonomik siyasal kültürel ve etnik dinamiklerle farklı güç odaklarının yönetiminde yoluna devam etmek zorunda kalmıştır. Eğrisiyle doğrusuyla bu gün varlığımızı geçmiş zaman dilimden yaşayan atalarımızın doğruları ve yanlışlarıyla inşa edilmiştir. Kim ne kadar kahramanlık yaptı, kim ne kadar ihanet etti? Bu konuları tarihin serüvenini inceleyen kişi ya da kurumlara bırakmalıyız.       

   Bilmemiz gereken önemli gerçekler vardır. Geçmiş hiçbir zaman geçmişte kalmamıştır, gelecek hiçbir zaman gelecekte var olmayacaktır. Aslında tarih: maziyi ve atiyi iç içe yerleştirmiş evrenin kıvrımlarıyla şekilleniyor. Bu günün projesi ve hayali dünden evvel kurulmuş yarından sonra unutulmayacaktır. Biz zamanın içinde kuşatılmış bireyleriz. Zaman bize tutsak değil, biz onun esirleriyiz. Unutulan istenmeyen değildir. Unutulan geleceğin en önemli ipuçlarını sunan kehanetin alınyazısıdır. Kendi eylemlerimizin dinamiklerini meşru kılmak için var olan gerçekler kendi uhdemizin cevheridir. Toplumsal yazgının yollarını belirleyen günümüz aktörlerinin eylemleri yarını şekillendirecektir. Zaman sadece geçmiş ve geleceğin toplamı değildir. Bu gün yaşadığımız gerçekler ve hayaller; bilinen geçmişin değil, bilinmeyen geçmişin mirasıyla şekillenmiştir. Yarın bu günün bilinmeyen, bilinmek istenmeyen ve göz ardı edilen gerçekleriyle şekillenecektir. Tarihin içinde bu böyle olmuştur. Hayatın içinde sivil olmak ya da siyasi olmak bizim gerçeğimizi nasıl değiştirir? Günümüzde birçok insan için hayat: hayal ile gerçeğin birleştiği noktada başlar. Bu insanlar toprağın tılsımından türetilmiş tanrıdan ruh üflenmiş toplumsal seçkinlik taşıyabilirler. Ancak bu günkü toplumsal ve siyasi erkin telkinleriyle insani dinamiklerin nakaratları değişmiştir. Madde ve ruhla bütünleşen insan bazı zamanlar yol haritasını bulmak için evrenin şifresini çözecek formüller aramıştır. Bazı kişilikler siyasi bir serüvenin peşine koşmuştur. Bazı insanlar materyalist bir tutkuyla kapitalizmin sularına dalmıştır. Bazı zamanlar insanoğlu bir tutkuyla manevi bir hazzın ülküsüyle gerçeğin üzerindeki örtüyü kaldırmaya çalışmıştır. Etnik ve dini dinamikler insani değerleri bazı asırlar da insani değerleri med cezir gibi savurmuştur. Bu ve benzeri dinamiklerle şekillenen insanlık bulunduğu mekân ve zamanın koşullarına göre tepki vermeye başlamıştır. Çeşitli toplumsal guruplara ayrılsalar da bunlar temel iki gurubu temsil ederler.    

   Siyasiler ve siviller olarak ayırmak daha anlamlıdır. İnsan hangi meslek ve uğraşı alanında olursa olsun sivil düşünüp sivil yaşıyorsa daha az kirlenmiş bir kimliğe sahip olabilir. Ekonomik ve sosyal etkenlerden dolayı siyasi bir eğilim içine giriyorsa kirlenmişlik onun ruhunu kuşatacaktır. Siyasileri toplumun içindeki asi unsurları çok farklı bir gözle görürüler. Onları illegal bir örgütün ya da bir partinin üyesi olarak algılarlar.  O insanları kendilerine muhalif görüş ve düşünceleri uğruna çalışan resmi veya gayri resmi kişiler olarak görürler. Ancak bu böyle değildir. Bu siyasi kişiliklere kapitalizm bulaşırsa hassasiyet farklılaşır. Burjuva zihniyetinde beslenen siyasiler ise resmi ve gayri resmi hiçbir partiye veya bir cemiyete üye olmayan ve bu uğurda çalışmayan(parazit) kişiler olarak anlatırlar. Günümüz dünyasının içinde oluşan manevi duygulara dayanan mitolojik hayat insanlığın geçmişine uzanan bir durumdur. Bu durumun içinde aynı guruplaşmalar mevcuttur. Siyasi dindarlar ve sivil dindarlar mevcuttur. İnsanı ve dünyayı parçalayan bu kirlenmişliği algılayanlar insani öze doğru hareket edenler gerçek sivillerdir. İnsanın bütünlüğü dünyanın ve evrenin bütünlüğü gibi tek bir noktada ve bir insanda şekillenmiştir. İnsan bu gerçeğe doğru hareket ederse hakikate ulaşabilir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 8
Bu Ay : 6805
Toplam : 6805

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom