Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

KİM MARJİNAL

 KİM MARJİNAL 

Birileri, kendi sermaye, medya ve siyaset örgüsü içinde, kirli bir dil kullanarak, yıllarını yalnızca insan yetiştirmeye, insana hizmete adamış ve 28 Şubat hukuku tarafından bedel ödetilmiş insanlara “marjinal grup” diye vurarak yol almak istiyor.

Kim marjinal ve neden marjinal?

Marjinal ne demek diye baktığımızda, “toplumda görüş ve yaşayış biçimiyle uçlarda olan, sıra dışı” diye bir tarifle karşılaşırız. Kısacası toplumla aykırı düşen insan diye bakabiliriz.

Buna göre baktığımızda; yıllardır ülkede doğru insan yetiştirmenin fedakârlığını yaşayan/yaşatan ve bedel ödetilen insanları “aykırı” diye nitelemeye çalışanların, bilmeliler ki; evet, bu insanlar, bedel ödememek için elini asla taşın altına koymayan ve iktidar zamanlarının “ganimet koşucularından” olmak için çalışanlardan ayrıdır.

Gelelim neye ve kime göre marjinal sorusuna…

Birilerinin marjinal olarak göstermek istediği insanların, halkın gönlündeki yerine bir bakın; halkın gönlünde hep güzel bir yeri olan o insanlar mı halktan kopuk yoksa garip bir hırsla onları suçlayanlar mı?

Bu insanlara neye göre marjinal diye bakmak istiyorlar?

28 Şubat hukukuna göre… O günlerde çekilen işkencelerin, hastanelerde kayıt altına alınmasını önlemek için ne tür ayak oyunlarının oynandığını Ogünleri yaşayanlar bilir. Suçlamaların hukuk temelinde nasıl bir yeri olduğunu da… Bakın şimdi biz 12 Eylül hukukunu mercek altına alıyoruz. 12 Eylül’de yaşanan hukuk skandalları ortaya çıkıyor ve çıkmaya devam edecek. Yarın da 28 Şubat hukukunun skandalları ortaya çıktığında, hukukun nasıl katledildiği ayan beyan olduğunda, fedakâr insanlara marjinal demek suretiyle ikbal edinmek isteyenler ne yapacak merak ediyorum.

Liderleri cezaevinde türü ucuz suçlama cümleleriyle ikbal edinme peşinde koşanlar, onlara teşne olanlar, malzeme taşımanın yollarını arayanlar, düşünmüyorlar mı ki; dün okuduğu şiir yüzünden hapse atılan ve “artık muhtar bile olamaz” denilen bir insan bugün başbakandır. Böyle ucuz, bayağı, adi suçlama dilleriyle bir yere varamayacaklarını göremiyorlarsa, bu “ ne pahasına olursa olsun, siyasi ikbal edinmek isteyenlerin” ne kadar körleştiğini gösterir.

Günün birinde siyaset üzerinde konuşurken, bir arkadaş “sen bir yere aday ol, nereli olduğun ortaya çıkarılır” demişti. Dün “siyasete girmiyorsunuz, sonra da şikâyet ediyorsunuz” diyorlardı. Bugün bazı arkadaşlar siyaset yoluyla hizmeti tercih edince, bu defa “düne kadar siyasetten kaçıyor, partiye oy vermiyorlardı” diye bir tacizle karşılaşıyorlar. Ben o gün “siyasete girsek, sadece oy vermemizi bekler ve belirleyici olanlardan görmek istemezsiniz” demiştim bir arkadaşa, renk ortaya çıkıyor; bazı kişiler, birileri hep bedel ödesin, siyasete mümkünse girmesin, girerse de belirleyici değil maraba kaslın istiyor. Yöneten olmak istediklerinde, marjinal oluyorlar, eski defterleri karıştırılıyor.

Günlerdir bu aciz bakış açısını seyrediyorum. Milli Türk Talebe Birliğinden beri gelen, İslâmi Dayanışma çizgisini marjinal olarak göstermeye çalışanlar her kimse, bu suçlama diliyle yol almak isteyenler, fedakârlık nedir, bedel ödemek nasıl olur, onu öğrensinler. Kendi aralarında yaşadıkları siyasi ikbal oyunlarına, fedakâr insanların isimlerini, çizgilerini, duruşlarını malzeme yapmayı terk etsinler. 28 Şubat hukukundan mülhem isimlendirmeleri ikballeri için kullanmak yerine, temiz kalmak, yolu temiz kat etmek nasıl olur, buna kafa yorsunlar.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 113
Bu Ay : 736
Toplam : 736

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom