Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Belediye Çalışmıyor

 “BELEDİYE ÇALIŞMIYOR”

Malatya’da bir çırpınma var; yol, kaldırım, sosyal faaliyetler, kültürel çalışmalar, her gün evlerine ekmek götüren yüzlerce belediye çalışanı…

Çırpınma neye yönelik? Malatya’ya bir şeyler katmaya!

Peki, çırpınma Malatya’ya yetiyor mu, eksiği yok mu, yanlışı bulunmuyor mu? Elbette eksikler var, yanlışlar yapılıyor, eleştiri gerektiren çalışmalar var ama Malatya belediyesi şehre bir şeyler katmak için çırpınıyor kardeşim. Bunu da söylemeliyiz. Yalnızca eksikleri görmek, belediyeyi, çalışmalarını değerlendirmek için yeterli olmaz.

Bina güvenliğine dair ciddi adımlar atıldı ve atılıyor. Enerji kaybının önlenmesine yönelik ciddi çalışmalar yapıldı ve devam ediyor.

Düne kadar binalardaki asansörlerin hiçbir standardı yoktu, bugün var ve sürekli kontrol ediliyor.

İçeri verdiğiniz bir proje, uygulanabilir hale getirilmeden onaydan çıkmıyor. Yalıtımlarına özen gösteriliyor. “Bana ne kim çizmişse sorumluluğu o üstlensin” denmiyor.

Taşıma ücretlerine zam yapıldı, homurdandık, eleştiriyoruz ama bir yandan da otobüslere bedava tarafından binmenin yollarını da aramıyor değiliz.

Yapı standartlarına yönelik oflamaya başlıyoruz; dört kata müsaadeli bölgede beşinci katı çıkıyor, üstüne bir teras atıyor, sonra da ruhsat alamadık diye söylemediğimiz laf kalmıyor. Araya nice etkililer koyuyoruz, o binamıza ruhsat almak için. Sonra bir deprem oluyor, hiçbir standardı gözetmediğimiz bina yıkılıyor, soluğu yine belediyede alıp, sayıp sövmeye başlıyoruz “kör müydün niye ruhsat verdin” demeye getiriyoruz.

Elbette çoğu insanımız icraatların açıklarından yola çıkarak belediyeye yaklaşıyor ve eleştiriyor, eleştiri mutlaka olmalı lakin çiğnemek için nice kapıları aşındırdığımız kurallardan sonra da, çıkıp “bu belediyenin…” diye başlamayalım.

Belediye bir toplantı düzenliyor; 2011’i değerlendirecek fakat biz hangi açığı bulup vuralım diye satır aralarında boşluk kovalıyoruz. Çıkıp “başkan eline sağlık, personelinle birlikte Malatya için çırpınıyorsunuz, görebildiğimiz kadar epey bir projeye imza atmışsınız ama sizin görmediğiniz ve bizim muttali olduğumuz eksikler var” diyerek eksikleri saymıyor, öneri getirmiyor, sadece alttan alta dudak bükerek, başkanı ve çırpınmalarını küçümsemenin yollarına kafa yoruyoruz.

Merak ediyorum; yolları eleştirirken, hangimiz yol standartlarıyla ilgili bir proje, dosya çalışması yaptı ve gidip başkana brifing vermek istedi de, bu kabul edilmedi. Hangimiz başkan yardımcılarının kapısını aşındırıp, yanlış yapıyorsunuz, bu yanlışlarınız şehre pahalıya mal olacak demek için gittik, gerekçelerimizi ortaya koyduk ve “bunlar yanlış, şunlar doğru, ayrıca eksikler var” dedikte, bizi “kış, kış” diye kovdular.

Doğrusu karnımızdan konuşuyoruz. Yanlışları görüyor, gidip izah etmek, teklif götürmek yerine, oturduğumuz yerden “sövmeyi” tercih ediyoruz.

Açık sözlü değiliz, bel altı çalışmalar ile vurmak için vakit geçirenler oluyor.

Başkan davet ediyor, gidiyoruz, güya ağzımıza kadar doluyuz, ama ağzımıza kadar gelenleri yutup, dışarı çıktıktan sonra kusmayı tercih ediyoruz.

Belediye her şeyi doğru ve yerinde yapıyor demiyorum. Eksikler var ama biz o eksikleri sıralayıp, doğrusunu talep edecek sağlamlıkta durmuyoruz.

Başlık ilginizi çekmiştir, dilerim bu yazdıklarım da adreslerine ulaşır.

Bu arada “iktidara yuh olsun” yazımdan dolayı olumlu tepkiler aldım; başlığa takılıp yazıyı okumayanlar elbette olmuş ama yazının devamını isteyenler oldu. Devamını en kısa zamanda sizlere ulaştırmayı gerçekten istiyorum.

Diğer yazıda buluşmak umuduyla Allah’a emanet olun.
 
necip.cengil@hotmail.com
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 499
Bu Ay : 3043
Toplam : 3043

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom