Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

“İKTİDARA YUH OLSUN”

“İKTİDARA YUH OLSUN”

Meşhur bir ifadedir; “iktidar insanı bozar” derler. Elbette hep böyle olmamıştır, iktidarı bir talihsizliğe çevirmeyenler hep vardır. Onların varlığıyla adalet, hakkaniyet, özgürlük, emniyet ortaya çıkmış ve ayrımcılığı iktidara yaklaştırmayanlar tarihteki yerlerini almışlardır.

İktidarın insanı bozacağı ilk girişte belli olur, bu; iktidara yönelimin şartları, yarışın ahlaki olup olmamasıyla ilgilidir. Ahlaki bir yarış, ahlaki bir mücadele, yönelimde ilkesizlik, koşuda değerlerin alt üst edilmesi, Allah’ın hoşlanmayacağı kıstasların belirleyici olması gibi nedenlerle, insanı bozacak iktidar ortaya çıkar.

Falan şahsın mutlaka önü kesilmeli denir, neden diye sorarsınız, cevabı muğlâktır. Filana oynayalım denir, nedenini sorarsınız, bazı şeyler değişmeli diyenler olur. Neyi değiştireceksiniz ve değişim için öne sürdüğünüz isimlerin yeterliliği var mı, bu gidiş sizin üzerinizden ahlaki olmayan bir başka süreci başlatmasın diye hatırlatırsınız…

Bu söylediklerime okuyucularım da bazı şeyler ekleyebilir.

Bu durum, şu an için değil tüm zamanlar için geçerli ve titizlikle işlenmesi gereken bir hususu açıklar.

Sonra “iktidara yuh olsun” demek için bu saydıklarım yeterli midir? Hayır, bu bir başlangıçtır, işin başlangıcını açmaya yöneliktir. Bozulmanın başlangıcı bu şekilde özetlenebilir. Asıl mesele iktidar olduktan sonra (iktidar; yani servet, makam, şehir ve ülke yönetimi, kimi kurumlara vaziyet etmek gibi) başlar. Ağzınız açık veya başınız önünüze eğik söylenenleri dinlersiniz, konuşulanların hepsi elbette doğru değildir, olamaz da, zira konuşanların bir kısmı da “o bozuk çarkın belirleyicisi olamamaktan şikâyetle” konuşmakta, teori üretmektedir.  Bazıları kafalarındaki senaryoları birilerine söyletir, onları bu şekilde yoldan koparmak, etkisizleştirmek ister. Bazıları ulaşamadığı yerlere ulaşmak için, ötekini farklı şekilde deşifre etmek ve kırıma uğratmak ister.

Gerçeğin ifadesi yine de değişmez; iktidar insanı bozar ve bozulanlar bunu fark etmez, gerekçeler üretmekle yetinir.

Mesela hiç ganimet akışını görünce, koşup “bizde müminiz” diyenleri izah eden, hucurat suresindeki ayeti, bu yönüyle yeterince düşündük mü? Mümin deyince hep itikadi anlam “iman” ve onun zıddı olan “kâfir” ifadesini karşılaştırmak sağlıklı bir bakış mı? Bu ayet bize “ganimet dünyasının” kimleri sahaya çekebileceğini, burada dikkatli olunması gerektiğini de anlatıyor olamaz mı?

Bir başka boyut; iktidar insanı bozar çünkü iktidar olanlar, muhalefet anlayışını yitirir, eleştiri ilminden mahrum kalır, alkışlara alışır, üretmeyi erteler, onlara göre birileri zaten üretmekte, zaten düşünmekte, zaten gerekeni yapmaktadır. Haliyle üretme heyecanı yok olur, farklı alanlar açma heyecanı devre dışı kalır, rahatsız etmemek ve rahatsız edilmemek tanımları içinde insanlar gidip gelir. Bir eleştiri onlara “asla hak etmedikleri bir tokat” gibi gelir, alkışlayanlar, eleştirenlere tercih edilir. Eleştirmeyi beceremeyen bir nesil ortaya çıkar. Uçlar oluşur; ya negatif eleştiri yani pervasız, mesnetsiz, anlamsız eleştiri oklarıyla gezilir veya bütün eleştiri okları kırılır, yay parçalanır, kimse eleştiri metnini oklara sararak “sarayın duvarına” fırlatmaz.

Böyle bir süreç yaşıyoruz. Eleştiren kötüdür, alkışlayanlar iyidir noktasında durmuş yeni bir heyecan dalgası bekliyoruz. Oysa “akletme” süreklidir, sünnetullahı algılama diri bir yürüyüşle mümkün olur. Peygamberin sünnetini anlamak için diri bir yürüyüşün içinde olmak gerekir. Ebubekir gibi yaşamak için kıpırdamayanlar Ebubekir’i, Ömer gibi yaşamak için yol almayanlar Ömer’i, Ali gibi yaşamak için dert sahibi olmayı tercih etmeyenler Ali’yi anlayamaz. Sonrada “iktidar insanı bozar” ve biz iktidarın bozduğu insanları konuşuruz da, sıra iktidarın insanı niçin bozduğunu konuşmaya gelmez. Oysa mesele isimler değildir, mesele anlayıştır, o ki yitirilmiştir, aranmalıdır.

Noktayı böyle koyalım, gelecek tepkilere göre meseleyi açalım… 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 599
Bu Ay : 8658
Toplam : 8658

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom