Dr. Mehmet Akif Şahin

Dr. Mehmet Akif Şahin

makifsahin@hotmail.com

İnsanlığın en eski dürtüsü; değişim

 İnsanlığın en eski dürtüsü; değişim

Bir insanın değişmesi elbiselerinin değişmesiyle mümkün olmaz, ekonomik ve sosyal statüsünün artmasıyla ya da azalmasıyla da mümkün değildir. Ruhunu besleyen temel pınarların değişmesiyle olur. Toplumu veya bireyleri değiştirmenin en önemli usulü sosyal paylaşımlarındaki ilişkilerini değiştirmekle mümkün olabilir. Bir insanın değişmesiyle bir toplumun değişmesi benzerdir. Bir insanın ruhuna atılan iyilik tohumları yıllar sonra dahi olsa büyüyebilir. İnsanın kalbine işleyen iman o insanı kurtuluş kapısının anahtarına ulaştırabilir. Duygularına atılan sevgi kıvılcımları bir tutkuya ya da bir aşka dönüşebilir. Aynı şekilde bir insanın kötü bir alışkanlığı insanı toplumsal şer odaklarının kölesi yapabilir. Fıtrat insana bahşedilen tertemiz bir topraktır, ne ekersen o yeşerir. Toplumlar da benzer niteliği taşır. Birey ve toplum için benzer nitelikler vardır. Bir toplumdaki temel öğretilerin niteliği o toplumun entelektüel birikimini oluşturacaktır. 

 Günümüz dünyasının devlet yönetim modelinin en son denemesi laik demokratik cumhuriyet modelidir. Bu sistemin açmazlarını uzun bir çalışma konusu olsa bile teğet geçecek bir değerlendirme yapmak mümkün olabilir. Demokratik sistemlerin en önemli zayıf tarafı şudur. Köle zihnine sahip bir insanı iktidara getiren köleliği kaldırmak adına yeni bir kölelik sistemi inşa edebilmesidir. Günümüz dünyasında son birkaç yüzyıldır gelişen tarihi süreç böyle işlemiştir. Yirminci yüzyılın başlarında gelişmeye başlayan seküler akımların temel hedefi insanların ruhlarını ele geçiren çağdaş doğmaları oluşturmak olmuştur. Bu daha önceki yüz yıllar içinde var olan dini ve milli referanslardan köken alan doğma modellere karşıt oluşmuştur. Benzer tarihi dönemler belli bir insan topluluğunu sömüren herhangi bir sistem üzerinde olabilir. Dünyanın var oluşundan bu yana insanlığın bu küredeki serüveni farklı şekillerde gelişmiştir. Bazen gücü elinden bulunduran zümrelerin dağıttığı adalet toplumlara mutluluk vermeye yetmiş, bazen barışı bile adaletli dağıtabilme yetkisi ve cesareti olmayan barış havarileri peydahlanmıştır. Günümüz dünyasının en güçlü ve evrensel değerler için savaş ve topluluk oluşturan birleşik güç odakların dünyaya barış yerine kargaşa ve kaosu oluşturmuştur. Bu bilinçli bir modern sömürge yaratma savaşıdır. Yakın coğrafyamızda gelişen olaylar bunu bize göstermektedir. Bir dönemin batı yanlısı sözde liderleri bu gün onların gözünde diktatör olan birer kişiliğe dönüşmüştür. Bu istenmeyen kişilikler yakın coğrafyamızda teker teker miadını doldurmaya başlamıştır. Kendi ülkelerindeki plastik tanrılıkları sona ermiştir. Kurdukları düzen çağın erk değerlerinin getirmiş olduğu standartlara dönüşemediği için değiştirilme ihtiyacı hâsıl olmuştur. Bunun adı Arap baharı olarak tanımlanmış olsa bile gerçek böyle değildir. Batıya iman eden liderler, iman tazelerken gelişen standartlara erişemedikleri için ülkelerindeki dinamikler harekete geçirilmiştir. Yaklaşık bir asır önce İslam coğrafyası üzerindeki sistemlerin kökleri kendi ülkelerinde olsa bile ruhları satın alınmıştı. Bu gün bu liderlere ve bu sistemlere globalleşen dünyanın yeni ekonomik sosyal ve siyasal formatı atılıyor. Umutsuz bir dünya değil gerçek dünyanın soğuk yüzüyle tanışmak vakti gelmiştir. Allah gücü ve zenginliği insanların arasında zaman zaman değiştirmiştir. Çok yakın gelecek önümüze farklı dinamikleri oluşturacaktır. Dünyanın siyasal ve ekonomik güç odaklarının merkezi değişmek zorundadır. Bunu yaratıcı olarak kabul edilen ilahın yasası öngörüyor. Tarihin seyir defterinde geçmişin akışı böyle olmuştur. Geleceğin geçmişe benzeme ihtimali mevcut gerçeklerin çok ötesinde değildir.  

Bireysel dünyamızın çeşitli içtimai dinamikleri değişimin izlerini ruhumuza saklanmıştır. Zaman ve mekân oluşunca bu değişim bilinçaltımızda harekete geçer. Her zaman içimizde sakladığımız bir yerlerimizde taşınan bu hissi insanların yüzlerinde görebilmek ve anlayabilmek mümkündür. İçimizden doğan büyük bir şevk kaynağıdır. Bu büyük bir hikmet olarak yaratıldığı günden itibaren insanlığa sunulan önemli ilahi bir melekedir. Gözlerin baktığı her yerde ayrı bir fotoğraf çıkar, her göz diğer gözün içinde gördüğünde hissettiğinde ayrı bir dünya yaratır. Gönüllere düşen bir tılsımın şarkısını mırıldayan bir tutkudur. Kuşanmış kavganın eşiğine gelmiş bir bakışı barından bir savaşın kıvılcımını tutuşturur. Bir gerginliğin ortasında tarafını seçemeyen kararsız bir tedirginliği yaşayan bakışla ortaya çıkar.  Kısılmış bir gözün korkusuna bürünmüş bir çağrıya gidemeyecek kadar bu değişime tutulmuştur. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 74
Bu Ay : 16210
Toplam : 16210

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom