Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

“KAHROLSUN İSRAİL”

“KAHROLSUN İSRAİL”

İnsan bazen lanet eder ama bu tahammülün son noktasıdır, karşıdaki bütün insanlık yollarını kapatmıştır, herkese acı çektirmektedir ve insanlar bu şımarık, laftan anlamayan, insanlığa acı çektirene lanet ederler. Kimi ülkelerin ismi bu yönüyle gündeme gelir. Fertlerden bu noktaya uyan da vardır.
 
Kendimi bildim bileli, İsrail devlet olarak sürekli kan dökmektedir. Filistinlilere çektirdiği acı, onlara yönelik katliamları bütün dünyanın gözlerinin önünde devam edip durmaktadır. Oynadığı oyunlar, sınırlarının ötesinde MOSSAD vasıtasıyla işlediği cinayetler haberlere konu olmaktadır. En son Mavi Marmara kanlı sahnesinde yine İsrail devleti vardı ve dokuz insanımızı şehid etti.
Ülke olarak İsrail’e tavır koyduk. “Özür dileyecek” dedik. “Mağdur yakınlarına tazminat ödeyecek” dedik. Devletlerarası hukuk açısından, ilişkilerimizi en alt düzeye çektik. Her vesile ile gerek Başbakanımız, gerek Cumhurbaşkanımız, gerek Dışişleri bakanımız İsrail’in suçlarını saydı. Ortaya bir “lanetleme siyaseti” kondu. Bütün bunlar olurken, özellikle genç insanların “kahrolsun İsrail” sloganı daha çok duyulur oldu.
 
En son Kayseri’ye gelen bir İsrail takımının maçına giden gençler, herhangi bir taşkınlık yapmadan, şiddet ortaya koymadan, yalnızca “kahrolsun İsrail” sloganını attılar. Maç oynandı, takımlar odalarına çekildiler. Ve slogan atan gençler ifadeleri alınmak üzere emniyete götürüldüler. Daha sonra haklarında iddianame hazırlandı. Haberlere konu oldu bu ve orada suçları sayılırken “kahrolsun İsrail” dedikleri ifade edildi. Haberlere yansıyan bu manzara doğrusu duyanları şaşırttı.
 
Bir yandan, ülkenin üst düzey kadrosu İsrail ile ipleri koparma noktasına getirirken, insanımız İsrail devletine karşı dolarken ve İsrail’den özür beklerken, bir taraftan da bizler bu haberi seyrettik, dinledik ve okuduk. Bu arada bir şey dikkatimi çekti, İsrail konusunda daha önce ağzım açık dinlediğim söylem sahipleri, ağızlarına mühür vurulmuşçasına, bu garabet durum hakkında hiçbir söylemiyordu. Sanki o gençler durup dururken, ortada hiçbir gerekçe, sebep yokken İsrail’e devlet olarak lanet etmişlerdi. Ve yine bir fikir özgürlüğü olarak lanetleme hakkına karşı ortaya konan tavrı sanki normalmiş gibi karşılıyorlardı.
 
Evet, şaşırdım.
 
Elbette gençler orada Yahudi inancına sahip insanlara, dinlerinden dolayı bir söz söylemiyordu. Sadece İsrail’in zulmünü lanetlemişlerdi. Üstelik İsrail takımının geldiği kent, Mavi Marmara şehidlerinin sembolü durumunda olan Furkan’ın şehriydi. Bu yeterince tahrik edici bir sebep olduğu halde, böyle bir maçın Kayseri’ye neden alındığı da manidardı. İsrail’le ilişkiler en alt seviyeye alınmışken, bir İsrail takımı ne demeye, üstelik Kayseri’ye maç için geliyordu, bu hiç sorgulanmadı.
 
Bu arada ağızlarında “Mavi Marmara’yı” düşürmeyenler de bu konuyu yeterince konuşmadı. En azından ben duymadım.
 
Ortada bir garabet durum var. Bir ülke siyasetinin ortaya koyduğu mevcut durum içinde gençlerin, normal fikir hürriyeti haklarını, İsrail’i lanetleme düzleminde kullanmalarını, başka türlü yorumlamak için kendilerini zorlayanları da anlamış değilim. Dünyanın her tarafında İsrail’e lanet yağdırılıyor. Zira insanlar İsrail’in devlet olarak ortaya koyduğu zulme, artık dur denilmesini istiyor.
Bana gelince, öteden beri sloganlara karşıyım. Fakat bu ortadaki garabeti görmeme engel olamaz.
 
Şimdi beni bir merak daha aldı; Fransa bize karşı gayrı ahlaki bir tutum içine girdi ve biz ülke siyaseti olarak, Fransa’ya yönelik yaptırım tedbirleri açıkladık, insanımız Fransa’ya karşı dolmuş durumda ve yarın bir Fransız takımını seyretmeye giden gençler, orada Fransa devletini lanetlediklerinde onlar da aynı tavırla mı karşılaşacak. Gençlerin, hiçbir taşkınlık yapmadan, şiddet uygulamadan, fikir olarak lanetleme haklarını kullanmaları da Kayseri’deki gibi mi karşılanacak?

Evet, merak ediyor ve bu merakımı bir düşünce özgürlüğü hakkı olarak dile getiriyorum.
Yetkilileri bu garabeti sona erdirmeye davet ediyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 14
Bu Ay : 5208
Toplam : 5208

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom