Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

İsrail'i Lanetlemek Suç Mu...

“Kayseri’de bir İsrail takımını protesto edip, “kahrolsun İsrail” cümlesini söyleyenler ağırlaştırılmış hapis cezasıyla yargılanacak” şeklinde özetlenebilecek bir haber okudum. Bu haberi okuduğumda, yıllar öncesine gittim ve kendimi başka bir haberi özetlerken buldum: “Malatya Akpınar meydanında gösteri ve yürüyüş düzenleyenler 146/… maddesiyle yargılanacaktır.”

Ne iş, dedim kendi kendime…

Bana sorarsanız, ne İsraili ne onların bir takımını kale alıp, bir meydan seremonisi düzenleyerek “kahrolsun İsrail” demem. Nefesimi onları kale almaya harcayacağıma, gidip iki insana hakikat pınarından bir avuç su içirmenin yollarını ararım.

Belki o gün Kayseri’de İsrail takımını protesto edenler de, aslında israil’İn yeryüzünde yaptıkları katliamı lanetlediklerini, mavi Marmara katliamından dolayı İsrail’i lanetlediklerini, bunun da hakikat pınarından bir avuç su sunmak olduğunu söyleyebilir.

Saygıyla karşılarım.

Bir başkası da İsrail’i savunur. Öyle ya herkesin seveni sevmeyeni vardır. Ona belki sevgisinin dayanağını sorarım, belki sormam.

 Bir diğeri mavi Marmara saldırısının gerçekleştiği saatlerde İskenderun’da askeri tesislere düzenlenen saldırının da İsrail ile bağlantılı olduğunu ifade eder ve İsrail ile bağların kesilmesini söyleyen de çıkar. Biri de çıkar “kahrolsun İsrail” der. Fikir ortamı böylesine canlı olabilir. Sevme ve sevmeme özgürlüğü yasaklarla bloke edilmemiş olur. Lakin “İsrail’i sevmemenin ağır cezalık olacağına” dair bir piyasa üretmeye çalışan haberleri anlayamam, saygıyla karşılayamam.

Biri çıkar, mesela Kayserili mavi Marmara şehidi Furkan’ın bir yakını “hayırdır bu İsrail sevgisi nereden zuhur etti” diye sorabilir. Sordu mu, cevabını kimse veremez. Hatta Furkan Kayseri’de yattığı yerden de bu soruyu sorar.

Sloganları sevmem, bana ruhsuz gelir. Bununla birlikte “sloganlara ruh giydirip, insanlığın faydasına hayat verdiklerini” söyleyenleri de saygıyla karşılarım. Ama derim siz gençler bilin ki, belli bir yaşa gelince ruh ile ruhsuzluğun ne deme olduğunu anlayacaksınız. Şimdilik aracı son vitese atıp rüzgârla yarışmayı yadırgamazsınız, bilin ki insanlığa fayda ekseninde epey vakit ayırmanız gerekecek.

Yine habere döneyim…

Şimdi kimse bana “kahrolsun İsrail diyenler aslında ülkemizi sevmediğini söylemiştir” diyemez. Hiçbir haber, insan özgürlüğünü ayakaltı etmeyi hedefleyemez.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 918
Bu Ay : 4716
Toplam : 4716

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom