Şevket Başıbüyük

Şevket Başıbüyük

sbasibuyuk@hotmail.com

MABESEM

 MABESEM

 
MABESEM’in ne olduğunu bilir misiniz? 

Malatya’da Kültür-Sanat denilince - MABESEMMABESEM, denilince; Kültür-Sanat çağrışımı yaptıracak bu yeni literatürle tanışmak ister misiniz?  

Bu soru, biraz KPS Sınavından çıkan sorular gibi oldu ama zihninizi sorularla iğdiş edip yormak değil, sizleri bu terimle tanıştırmak istediğim için sordum…  

Öyle inanıyorum ki; bundan böyle Malatya’da Kültür ve Sanat, denildiğinde -her zaman olmasa da arada bir-  MABESEM terimiyle karşılaşacaksınız.  

Her sanatçı ruhlu insanın karşılaşacağı bu terimin açılımını hemen yapayım… 

MABESEM: Malatya Belediyesi Sanat ve Eğitim Merkezleri… 

Tahmin ettiğiniz gibi; Malatya Belediyesi, MABESEM’le Sanat ve Eğitim’de yepyeni bir dönem başlatıyor.  

Deklare edecek olursak; Malatya BelediyesiKültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren kısa adı “MABESEM” olanMalatya BelediyesiSanat ve Eğitim Merkezi bundan böyle çalışmalarını www.mabesem.malatya.bel.tr web sitesinde sizlerle paylaşarak yepyeni bir sayfa açıyor. 

Malumunuz olduğu üzre; Malatya Belediyesi işbirliği ile hazırlanan Sosyal Destek Projesi (SODES) kapsamında oluşturulan Seyyah Sinema ve Tiyatro oyunlarının sahneleneceği Gezici Sanat Dorsesi’nin 2011 yılında kabul edilen 149 projeden biri olup, SODES projelerinde Türkiye birincisi olmuştu. 

SODES projelerinde Türkiye birincisi olan bu Gezici Sanat Dorsesi şimdi okul okul gezip usta bir tiyatro kadrosuyla öğrencilere değişik oyunlar sergiliyor… 

Malatya kültürümüzü sanat diliyle/tiyatroyla tanıtacak ve bizleri temsil edecek olan Seyyah Sinema ve Tiyatro oyunlarının sahneleneceği Gezici Sanat Dorsesi, önümüzdeki yıl (2012’de) bu çalışmalarını daha da genişleterek mahalle mahalle, köy köy gezerek, tiyatro ve sinema gösterimi yapacaktır. … 

Anlayacağınız, Malatya Belediyesi Şehir Tiyatrosu bundan böyle tecrübeli usta oyuncularla tiyatro dalında birçok ilke imza atmaya şimdiden hazır. 

Malatya Belediyesi Sanat ve Eğitim Merkezleri (MABESEM) yalnız tiyatro ile yetinmeyecek.

Malatya Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun aktif çalışmalarının yanı sıra MABESEM; 17 ayrı sanat dalında faaliyet gösteriyor.

Demem o ki; kısa adı MABESEM olan Malatya Belediyesi Sanat ve Eğitim Merkezleri bünyesinde çok ciddi ve kaliteli eğitimler veriliyor…

MABESEM, bu yıl; Ahşap Oyma, Ebru, Hüsn-ü Hat, Tezhip, Minyatür, Yağlı Boya, Kara Kalem, Bez Bebek, Heykel, Keman, Gitar, Bağlama, Piyano, Şan Eğitimi, El Sanatları, Temel Sanat Eğitimi, Kil Şekillendirme gibi el emeği, göz nuru olan17 ayrı branşta sanatları icra ederek sanatsal alanda zirve yaptı.

MABESEM, (Malatya Belediyesi Sanat ve Eğitim Merkezleri) tarafından sınavlara hazırlanmakta olan 600-700 öğrenciye dershane eğitimi verdi. Eğitim ve öğretimde bir adım daha atarak öğrenci ailelerine yönelik çeşitli seminerler de düzenledi, kurslar verdi…

MABESEM, yalnız Malatya’da değil Türkiye çapında kendini kanıtlayarak il bazında sanatsal alanda Birincilik ödülü’nü kazandı. Yine malumunuz olduğu gibi –aynı konuyu başka yazılarımda dile getirdiğim gibi- ilimiz için büyük önem arz eden bu ödülü Başkan Ahmet Çakır, bizatihi Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alması ile MABESEM ektiğini bitmiş oldu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 960
Bu Ay : 4758
Toplam : 4758

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom