Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Güzel İşler Huzur Verir

İnsan bir işi severek yaptığı sürece yorgunluk tatlı bir huzura dönüşür. Zorla, içinden lanetler yağdırarak, bu da nereden çıktı, nereden bulaştım bu işe dediği sürece yorgunluklar katlanır, zehir etkisi yapar, vücudu etkisi altına alıp eritir.

Nice insanlar var ki, bu gerçeği çok dikkate almadan çalışır, içlerine işleyen zehirli bir yorgunlukla akşamlar, ertesi güne pozitif bir enerjiyle başlayamazlar.

Evet, kişi yapacağı işi, aldığı işi, sevmelidir. Sevilecek işe gelince, inancımızın öğrettiği, Allah’ın hoşnutluğu üzerine kurulu olandır. Allah’ın onayladığı işler huzur verir. İş iyi ama ona giden yol iyi değilse yine yürek huzur dolmaz.

Bu meselenin teorisine bir giriş elbette, asıl üzerinde durmak istediğim, Vuslat TV’de canlı olarak yayınlanan, TV Malatya, Ufuk TV’nin ve Atayurt internet Tv’nin de ortak yayınla verdiği “Van özel” programı…

Programı hazırlayanlar, sunan, katılan, ekran gerisinde koşturan her bir insanı güler yüzlü görmek, sevinçlerine şahit olmak beni sevindirdi. Yapılanlar, görüntü bana “severek yapılan iş huzur verir” ifadesini yazdırdı. İşin zahiri bu huzurun şahididir. Program öncelikle bir iş ve istihdam vurgusuna sahipti. 300 kişiye yakın depremzedeye iş imkânı sözleri alındı. Üç milyonun üzerinde, çoğunluğu ayni (eşya, elbise, ayakkabı, ev eşyası sözü) olmak üzere ayni ve nakdi yardım sözleri ekrandan şahitli olarak verildi. Ekranda yer alan Malatya Valisi, Malatya Belediye Başkanı, Vuslat TV yönetim kurulu başkanı, Meşale derneği yönetim kurulu başkanı, MÜSİAD şube başkanı ve ekran gerisinde koşturanlar gelen her telefonla heyecanlandılar. Saat gece yarısını bulduğunda, huzur veren bir yorgunluğu her bir insan canlı olarak yaşamanın izleriyle evlerine doğru yol aldı. Bu arada TV çalışanlarını gösterdikleri azimden dolayı tebrik etmeliyim.

Bir iş ve kardeşlik köprüsü Vuslat TV stüdyolarında kurulurken, yayına katılan depremzede insanın heyecanı daha ayrıydı. Hem kardeşliği görüyor, yaşıyor hem de deprem anlarını anlatmakta zorlanıyordu. Diğer bir depremzede, on yaşındaki çocuğuyla gelmişti. Depremi evde yaşadık diyordu. Çocuğu göstererek ve fısıltıyla, çocuğa duyurmadan, “öyle bir bağırdı ki, bağırması, feryadı kulaklarımdan çıkmıyor” diye ekliyordu.

Şimdi Van’da kar ve soğuk var. Çadırlar artık iş görmüyor. Konteynırlar çadırların yerini almalı diyor Erciş’ten gelen depremzede ve ekliyor “çadırlar sökülüyor, konteynırlar onların yerini alıyor.” Ancak çok sayıda konteynıra ihtiyaç var. Elbise ihtiyaç, ısınma büyük sorun, battaniye de gerekli… Ayağı üşüyen çocuklar, karda oynuyor ve oynarken soğuğu çok da önemsemiyorlar ama akşam olduğunda, onlar önemsemese de soğuk kemiklerine işliyor ve kendisini önemsetiyor.

Deprem ülkemizin bir gerçeği fakat yardımseverlikte bir gerçek… Zorda kalanı yüz üstü bırakmak insanımızın tabiatında yok. İnsanımızın bir kısmı iş için başvuracak, bir kısmı Van’da çalışmak için kalacak ama ailelerini Van dışına çıkaracak. Zira şartlar ağır ve en azından yaza kadar bir zorunlu ayrılıkları olacak. Bu yönde arayışlar var. Bize düşen bu arayışa, bu isteklere kulak vermek, destek olmak, yardım yolu aramak…

Felaket istenmez ama gelir. Gelince mesele huzur veren yorgunlukları yaşayabilmektir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom