Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Kimse beni eleştirmesin

 “Necip bey bizi yalnızca eleştirir, iyi yönlerimizi söylemez” demiş bazı kişiler. Şöyle geriye doğru yazılarımı bir tarama zahmetine katlansalar, nerede eleştirmiş, nerede öneri getirmiş, nerede hakkı teslim etmişim görürler. Ancak bunun için yazılanları veya söylenenleri önemsemeleri, gereğine inanmaları gerekir. Mesele Malatya ve ona hizmetse, hem eleştiri, hem öneri, hem yapılan iyi şeylerin hakkını teslim olmalı ancak bir de mesele Malatya’ya hizmetse “kim ne söylüyor ve niçin söylüyor sorusunu da yönetenlerin sorması gerekir. “Ben yaptığımı yapayım ve yalnızca alkış sesi duyayım, ötesini istemem” yaklaşımı ne bizim inancımız, ne de örfümüze uygun olmaz. Daha önceki yazılarımdan bazılarında değinmiştim; eskiler, söylenen söze, eleştiri de olsa, övgü de olsa değer verir ve kendilerine bu katkılarla birlikte bir yönetim felsefesi oluşturmaya çalışırmış.
 
  Bir yönetici eğer işini doğru yapmıyorsa, Malatya sevgisi ona gerekeni yapmayı gerektirir. Onu korumak ve eleştirileri “yazmış” veya “yine birileri konuşmuş” diye hafife almak, zaman içinde bertaraf olmayı hızlandırır. Bu anlamda dost, seni eleştirmeyi, eleştiriyle birlikte öneri getirmeyi göze alandır. Hakaret etmeyi elbette eleştiri olarak görmüyorum. Bu konuda insan onuruna yakışır bir tarzla hareket etmek gerekir.
 
  Bugüne kadar, karşılaştığım aksaklıkları, hemen telefonla ulaşabildiğim yetkiliye haber verdim. Ve sabırla, o aksaklıların giderilmesini bekledim. Mesela çevre yolunda, alt geçit çalışmaları sırasında, üniversite duraklarının yanında, haftalarca kanalizasyon suyu açıkta aktı. Bir yetkiliye ulaştım, durumu izah ettim, haberi yokmuş. Sorumlusunu sordum ve bu konuyu yazayım mı dedim. Ulaştığım yetkili “aman yazmayın, gündeme oturmasın, ben bizzat ilgilenir, meseleyi hallederim” dedi. Yine haftalar geçti ve kanalizasyon açıkta akmaya devam etti. Asıl sorumlu arkadaş belki de hiç oralı olmadı, diğer arkadaşta, muhtemelen ekibi oraya yönlendirdi ama ötesi gelmedi. O bölgenin esnafı, okul sezonu için aldıklarını satamadı, belki iflas noktasına geldi. Söyledik umursanmadı. Yine de yazmadım. Aslında iyi etmemişim, yazmam ve asıl sorumlunun işine asılması için olur ki vesile olmam gerekirdi. Belki yazsam bile asıl sorumlu arkadaş burnundan kıl aldırmayıp, muhtemelen “kimse bana dokunamaz” diyebilirdi. Bilemiyorum.
 
  Şimdi bir sokağa giriliyor, aylar geçiyor, o sokak toz duman ve çamur içinde, esnaf dertli, bölgenin sorumlusu kimse, gidip yerinde hiçbir denetleme yapmıyor ve muhtemelen başkana da “efendim bu bölgenin iki aylık işi var” diyorlardır. Beni ne ilgilendirir diyebilirim. Bazı kişilerin tepkisini üzerime çekmeye gerek yok diyebilirim. Ama bir Malatyalı olarak, oraya sorumlu olarak atananlar kadar, her vatandaşın da sorumlu olduğunu ve gölgede hakaret etmek yerine, yerine gidip durumu haber vermek gerektiğini düşünüyorum. Bizim örfümüzde yöneticilere hakaret etmek yok, onlara olumsuzlukları uygun dille iletmek vardır.
 
  Şehir içinde toplu taşıma araçlarını tercih ediyorum veya yaya olarak bir yerden bir yere gidiyorum. Duyduklarım karnından konuşmak diye tarif edebileceğim şeyler; hakkaniyet yok, eleştiri yok ama hakaret çok. Böyle olmaz. Fark edilen olumsuzlukları gidip sorumlusuna bildirmek insani olandır, erdemli olandır. Bir diğer erdemse, kişinin uhdesine aldığı sorumlulukları takip etmesi ve başkanı zorda bırakmamasıdır.
 
  Son günlerde içimde şöyle bir his var; bazı kişiler sanki başkanın başarısız görünmesi için çalışıyor. Benim eleştirilerimden biri de budur. Niye bunu düşünüyorum? Yukarda verdiğim, açıkta akan kanalizasyon örneğinde, sorumlu arkadaşın, meseleyi aylarca süründürmesi bana bunu düşündüren örneklerden bir tanesidir. Lamı cimi yok, bu sorumlular Malatya’yı seviyor ve başkanın başarı grafiğine katkıda bulunmak istiyorsa, sıcak koltuklarını terk edip, inisiyatif alıp, denetleme işini önemseyip, tüyü bitmemiş yetimin hakkını da koruyarak çalışmaları gerekir.
 
  “Biz çalışıyoruz, görmüyorsanız gözlük verelim” diyenler olabilir. Çalışana, işini takip edene zaten sözüm yok, ben işini savsaklayanlardan bahsediyorum. İsim vermiyorum zira her kurumda zaten kimin çalışıp kimin yan gelip yattığı ve hatta başkanın elini zayıflatmaya çalıştığı biliniyordur. Bu yazıyı isim vererek de yazabilir, birilerince “zehir zemberek bir yazı” diye tarif edilecek satırlarda kaleme alabilirdim. Amacım; bağcıyı dövmek, ortalığı bulandırmak değil, tedbir alınmasına, işlerin takip edilmesine, binlerce insanın oy verdiği başkana ve Malatya’ya katkıda bulunmaktır.
 
  Yıllar çabuk geçiyor, yumulan gözler değil açılan gözler lazım diye düşünüyorum.
 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 106
Bu Ay : 3550
Toplam : 3550

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom