Alıntı Yazılar

Alıntı Yazılar

alinti-yazilar

Bedelli askerliğe ulusalcı itiraz/Oral Çalışlar

"Bedelli askerliğe öfkeli bir şekilde karşı çıkanların psikolojisini anlıyoruz: Zorunlu askerlik, militarist sistemin, militarist kültürün temelidir."

Şöyle diyor itirazcı: “Milletlerin silahlı güçleri, toplumsal düzenin ve devlet biçiminin yansımasıdır.” Tamamem doğru. Gerçekten de bir ülkedeki silahlı kuvvetlerin toplum içindeki, iktidar içindeki yeri o ülkedeki toplumsal düzeni ve devlet biçimini yansıtır. Türkiye Cumhuriyeti’nin darbeler döneminde oluşturulmuş Anayasası ve onun değişmez maddelerinin en değişmezi şöyledir: “Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü...”
Demokratik rejimlerde milletlerin ve ülkelerin devletleri vardır. Bizde ise anayasayla belirlendiği üzere ‘devletin ülkesi ve milleti’ vardır. Otoriter rejimlerde devletin belkemiğini ordu oluşturur, yani milletin kaderine ordu hükmeder.
‘Zorunlu askerlik’in gerekliliğine dikkat çekerek bedelli askerliği eleştirenler, profesyonel askerlik projesiyle değişmesi hedeflenenin ‘bütün bir toplumsal yapı’ olduğuna dikkat çekiyorlar. Bu noktadaki söyledikleri de gerçeği yansıtıyor. ‘Ülkedeki erkeklerin ana görevlerinden birinin savaşmak olduğu’, ‘ordunun gerekli gördüğünde bütün erkekleri silah altına alma hakkı’ gibi kalıpları aşmanın en garantili yöntemi, ‘profesyonel askerlik’tir.
Ayrıcalık nasıl oluştu
Türkiye’nin evrensel standartlarda bir ülke olmasının yolunun, TSK’nın siyaseti ve toplumu şekillendirme hırsını bir kenara bırakmasından geçtiğini uzun bir zamandan beri dile getiriyoruz.
Bedelli askerlik uygulaması (ve uzun vadede gerçekleşmesi beklenen profesyonel orduya geçiş süreci) bir toplumsal yapı değişikliğine işaret ediyor. Türkiye bir askeri darbeler ülkesi. Benim kuşağım üç askeri darbenin, bir postmodern darbenin ve sayısız askeri müdahelenin tanığı oldu. Bu müdahaleler, askerin siyaset içindeki egemenliğini pekiştirmekten, rejimi otoriter bir rejim olarak katılaştırmaktan başka bir sonuç vermedi. ‘Zorunlu askerlik’e yüklenen anlam ve misyon, bu otoriter kültürün çimentosunu oluşturdu.
Bedelli askerliğe karşı çıkan ‘koro’nun büyük bölümü, profesyonel askerliğe de karşı çıkıyor. Örneğin, profesyonel ordunun TSK’yı ayrı bir sınıf haline getireceği gerekçesi öne sürülüyor. TSK’nın özellikle askeri darbeler dönemlerinde elde ettiği imtiyazlarla artık zaten ‘ayrı bir sınıf’ sayılabilecek konumda olduğunu söyleyebiliriz.
Ucuz orduevleriyle, ücretsiz çalıştırılan garsonlar, kuaförler, posta erleri, korumalar ve şoförlerle zaten eşitliksizlik üzerine kurulu bir sistem ve ayrıcalıklı bir sınıf oluşturulmuş durumda. Konuyu yakından bildiğini söyleyen bir albayın bu köşede yayımlanan mektubunda TSK’da 236 bin askerin askerlik hizmeti dışındaki alanlarda çalıştırıldığı belirtilmişti.
Askerlik ve ‘ordu
millet” teorisi
Zorunlu askerliği savunanların, bedelli askerliğe öfkeli bir şekilde karşı çıkanların psikolojisini anlıyoruz: ‘Zorunlu askerlik’, militarist sistemin, militarist kültürün temelidir. “Kim olursanız olun, hangi eğitimi görürseniz görün, hangi birikime sahip olursanız olun; hepiniz en küçük rütbeli askerin önünde bile bir hiç konumundasınız?” Çavuş oradan bağıracak ve hakaret edebilecektir: “Sürün profesör...” İşte militarist yapılanmanın temel mantığı...
Türkiye’ye de er geç ‘vicdani ret hakkı’ gelecek. Eline silah almak istemeyen pasifist insanlar başka bir kamu görevi yapabilecek. Yıllardır bu ülkede vicdani retçiler büyük eziyetlere katlandılar, katlanmaya devam ediyorlar. Daha düne kadar bu konularda yazı yazmak, haber yapmak, eleştirel fikir üretmek neredeyse imkânsızdı.
Bedelli askerlik konusundaki ana itirazın, eşitliksizlikten samimi bir şekilde rahatsız olan kesimlerden değil, ‘değişimden korkan koro’dan geldiğini görüyoruz. Bu da, ‘zorunlu askerlik’in aşılmasıyla; köklü bir toplumsal ve psikolojik değişimin yaşanabileceğini ve evrensel standartlara biraz daha yaklaşabileceğimizi gösteriyor.
 TİMETURK

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 839
Bu Ay : 2368
Toplam : 2368

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom