Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Kalkanlar meselesi

 KALKANLAR MESELESİ

Her savaşın kuralları vardır; eskiden kılıç kalkan olmazsa olmazlardandı, sonra zamanla bu savaş silahları “kılıç-kalkan oyununa” malzeme oldu. Aslında eskiden de bir oyundu, kanlı bir oyunun yani savaşın figürüydüler. Sonra insan onu olması gereken yere oturttu.

Bugünlerde füze savunma sistemi veya füze kalkanı meselesi konuşuluyor. Malatya’nın ismi bu meyanda gündeme geldi. Daha önce Malatya deyince “tesettür kimliği” gündeme gelir, başörtüsü hassasiyeti sebebiyle “idamla yargılananlardan” konuşulurdu. Şimdi sanki “başörtüsü hassasiyetini modernizme kurban verdik artık füze kalkanı verelim” verelim diyoruz.

Ortada iki kalkan meselesi var; biri tesettür hassasiyeti diğeri füze kalkanı. Biri, hassas kanaatlere göre, düşünce ve inancın mevtaları arasında girdi diğeri Malatya Kürecik kırsalının uzağı gözleyen gözü olarak yerleştirilecek. Her ikisinde de; abartıyorsunuz, bir şey olduğu yok, hassasiyetler kaybolmuş değil diyenler olduğu gibi, yapacak bir şey yok, hassasiyetlerimizi yitirdik diyenler de var.

Malatya’nın bazı vekillerine göre, korkulacak bir şey yok, yitirilen hassasiyetler yok, hatta füze kalkanı meselesine karşı çıkıyorsanız biraz “solcu” oluyorsunuz. Bana “altıncı filo” savunmasını hatırlattı. Altıncı filoyu protesto edenlerin “cihad aşkıyla” nasıl kovulduğunu hala okuyoruz.

Bu kadar ileri gitmek gerekir mi; elbette o günleri yaşayanlar var demiyorum. Zannımca kitle muhalefeti oluşmasın veya hassasiyetler korunmasın demekten ziyade, yaptığımız her işte bir hikmet arayın demeye getiriyorlar. Bu anlayışın tehlikelerini görmek gerekiyor. Zira eğer hükümetler “sağlıklı muhalefet sergileyebilecek düzeye gelebilen bir halk desteğinden ve pozitif eleştiri dili kullanabilen bir aydın kitleden” mahrum olursa, uluslar arası arenada elleri zayıflar. Bilinç seviyesi yüksek, her şeye “vardır bir hikmeti” diye bakmayan ama provoke de edilemeyen bir kitle hükümetlerin elini güçlendirir.

Şahsım adına şuna inanıyorum; bugün dünyada bütünüyle bağımsız (eskilerin deyimiyle tam bağımsız) hiçbir ülke yoktur. Bütün ülkelerin siyasetleri, ekonomileri, askeri harcamaları, enerji yatırımları birbirine bağlıdır. Füze savuma sisteminin kurulması, seçilen ülkelerden birinin Türkiye olması, bağımsız bir siyasetin değil küresel bir siyasetin sonucudur. İyi midir, kötü müdür, ne getirir ne götürür gibi konular şimdiden bütünüyle cevaplandırılamaz. Ne öldük bittik demeye, ne de hiçbir şey olmaz, statümüz yükseliyor demeye gerek var. Hükümet, aydınlar, sivil toplum örgütleri olarak kendimizi ifade edecek, bütün dünyaya da öğretebileceğimiz bir dil üzerinde çalışalım derim. Bu arada hükümetin kimi adımlarını da, sinmişlikten kurtulma ve dünyada oyun kurucu olma öz güvenini yakalama olarak okumak gerektiğini düşünüyorum.

Yitirilen hassasiyetler elbette var. Modernizmin salvoları altında savrulan bir toplumdan tabii ki bahsedebiliriz. Yalnız dünya siyasetinde oyun kurucu olmak için çalışan, didinen, ter dökenleri de görmek gerekir. Tabi bu böyle diye, vardır bir hikmeti siyaseti de oluşmasın. Tekrar belirtelim; ülke idaresine enerji katacak enerjik, pozitif eleştiri dili kullanan bir muhalefete, sivil topluma ve aydınlara ihtiyaç olduğunu da unutmayalım.

E ne olacak, füze kalkanı hakkında ne diyeceğiz diye yazının sonunda bu soruya cevap bekleyenler olabilir. Önce; kendimiz olmaktan uzaklaşıyoruz, kendimiz olma hassasiyetini yakalayalım, tesettür hassasiyeti dâhil bütün sulandırılmış hassasiyetlerimizi yeniden onaralım. Seyretme oranımız okuma oranımızın çok üzerinde bunu tashih edelim. Doğru bir itiraz dili, doğru zamanda itiraz, düzelmek için itiraz, ülke idaresinin elini güçlendirecek tavırlar geliştirme dilini geliştirelim. Ülkeyi idare edenler de “halk her işte bize uysun” demeyi bırakmalı, biz bu konuda halktan ne öğrenebiliriz demeye de kapıyı açık bırakmalı. Mesela Kürecik füze savunma sistemi meselesinde, Malatya sivil toplum ve aydın grubu hemen oluşturulmalı, hükümet bu grubu dinlemeli, itirazlar üzerinde düşünmeli.

Katılımcı demokrasi dediğinizde zaten böyle gelişir.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 418
Bu Ay : 1986
Toplam : 1986

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom