Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

İsrail'in silahları var

 İSRAİL’İN SİLAHLARI VAR

Seyahat halinde Radyoyu dinliyorum, kim bilmiyorum, siyasetçilerden biri konuşuyor: “İsrail’e tavır almak emek, ABD’ye tavır almak demek, kolay mı, dış politika dökülüyor” kabilinden bir şeyler söylüyor. “Amerika kızar” der gibi konuşuyor. İçimden gülüyorum. Bu ne sinmişlik, tavır alacağınız ülkenin mutlaka zayıf ve savunmasız olması mı gerekiyor? Yıllardır dünyanın şımarık çocuğu rolündeki İsrail’e tavır alınamaz mı?

Yıllardır bölgede kan döküyor İsrail, tıpkı geçmişteki işgallerde, bölge insanını ve özellikle Müslümanları katleden zihniyetin yaklaştığı gibi yaklaşıyor Filistin’e… Ancak tıpkı bütün kan dökücü kimliğine ve vahşetine rağmen, oraları bırakmak zorunda kalanların akıbeti gibi bir akıbet İsrail’i de bekliyor. İsrail bir devlet olarak buralarda kalacak insanlığı ortaya koymadı. İnsanlıktan çıkan, ne Filistin’de ne başka yerde hükümferma olabilir.  

İçimizde bir İsrail korkusu ile yorum sapmalarına imza atanların korkusu ne? İsrail’in ağabeyleri var, silahları var. Nükleer silah kullanma durumu var. Öyle mi? Ve bir de bazılarının gizleyemedikleri bir İsrail hayranlığı var. Oysa biz “canilere hayran olunmaz” diye öğrendik. Bu canilerin öne çıkardıkları siyasi ve ideolojik kimlikleri ne olursa olsun, canilere hayran olunmaz.

“İsrail nükleer silahları kullanırsa milyonlar ölür. ABD ve batıdaki İsrail ağabeyleri devreye girerse İslâm dünyası toz duman olur” korkusunu yaymak istiyorlar. İsrail ve ağabeyleri Hülagu’dan daha fazla mı katliam yapar. İlk haçlı saldırılarından daha mı çok kan döker? İsrail kan döker de bölge insanı armut mu toplar? Onların silahları var da, bölge ülkelerinin pinpon topu mu?

Elbette diplomatik dil önemlidir, savaştan önce siyaseten bir huzur ortamına yardımcı olacak adımlar atmak gerekir. Ve İsrail de Türkiye’nin etrafında bir ağ kurmak için siyasi askeri adımlar atar. Hatta ülkemizde muhtemel öze dönüş siyasetine karşı çok önceleri gardını almaya başlamıştır. O böyle yapıyor da Türkiye’yi yönetenler komşularıyla ve bölge ülkeleriyle görüşürken misket mi oynuyor?

Korkunun ecele faydası yok. Tedbir elbette gerek. Fakat bütün tedbirlerin en iyisini, en kusursuzunu İsrail ve ağabeyleri oynar yaklaşımını da bırakmak gerekir. Kimse ülkesini devlet olamamış ve bundan sonrada olamayacak bir İsrail için satılığa çıkarmaz, çıkarmamalı. Kimse ülkesini devlet olmayı becerememiş bir İsrail için küçükte düşürmemelidir.

Adamların ajanları varmış, her telde oynarmış. Ne yaparlarmış; iyi ve kusursuz cinayetler işlerlermiş. Kimse kusura bakmasın cinayetin övünülecek bir tarafı olmaz. İnsana çevrilen namert bir silahın insandan koparacağı hiçbir şey yoktur. İnsana doğrulttuğu namert bir silahtan güç aldığı söylenen ve bundan dolayı kendisinden bahisle korku hikâyeleri anlatılan bir İsrail’in canı cehenneme… Bize insanı yaşatmayı bilenler lazım…

Bir şey var; kendimiz olmayı başarır ve sürdürürsek, kimseden korkmamıza gerek yok. Hiç kimse ne ömrümüzü bir an uzatabilir, ne de kısaltabilir. Söyler misiniz, dünyaya yön verdiği söylenen, cinayet işlemedikleri toprak kalmayan kocaman silah depolu devletler dünyanın neresini düzeltti. Korkutmak istedikleri hangi ülkeye bütünüyle egemen oldu? Sonsuza kadar silahlardan dolayı sinen, değil bir ülke, çaresiz bir insan bile görmedim. Bu böyle olduğu halde, İsrail’in silahları ve ağabeyleri var diye sinmişliğin zirvesine çıkan yorumları anlayamıyorum. Bu sinmişliğin gerisinde başka şeyler var diye düşünmeye başladım. Amaç “bulunduğunuz ülkede ürkek politikalar besleyin” emrine amade olmak mı?

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 21
Bugün : 60
Bu Ay : 7206
Toplam : 7206

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom