Abuzer Yalçın

Abuzer Yalçın

abuzer-yalcin

İnsanlık sınavda

  İnsanlık Sınavda 

Emperyalizmin öldürdüğü İnsanlık Somali de dirilecek.

Ama bir gerçek vardır ki bugün kara Afrika’da yaşananlar bir yıllık süren kuraklıktan kaynaklanmıyor. Dünyanın gelişmiş veya az gelişmiş herhangi bir ülkesinde bu denli bir kuraklık yaşanırsa Somali’nin durumuna düşmeyeceği açıktır.

Kara Afrika’nın yer altı ve yer üstü kaynaklarını acımasızca sömürüp götüren batılı ülkelerin medeniyet anlayışı bugün iflas etmiştir.

Varsa şu kadar insanlık değeri, onlardan aldıklarının birazını iade etseler bugün veya yakın gelecekte yaşanabilecek benzeri sıkıntılar yaşanmayacaktır.

 Peki, bunu yapabilirler mi, hayır yapamazlar.

 Yüksek tüketime alıştırdıkları halkının yaşam seviyesinde biraz düşüş olsa hemen isyan edeceklerdir. Muhtemeldir ki bu aralar Yunanistan, İngiltere ve İsrail’de yaşananları böyle okumak gerekiyor. İsrail’de yüz binlerce kişi bu aralar ekonomik gerekçelerle çadırlı eylemler yapmaktadır. Amerika’da ikinci altına hücum dönemi başladı ve oralarda ortaya çıkacak gelişmelerin nerede duracağını da ileride göreceğiz.

Bu anlamda üstün medeniyet olarak sunulan anlayış insanlık değeri ile Somali’de yaşananların sebep ve sonucu olarak iflas etmiştir.

Medeniyetler çözülmeye ve çökmeye başladığında ilk kaybettikleri insanlık değeridir. Bir medeniyet çökerken dünyanın başka bir coğrafyasında yeniden inşa faaliyeti başlamış olabilir.

Bu anlamda bugün yaşananlar emperyalizmin ölümü, insanlık değerinin yükselişi olacaktır. Bugünün iletişim imkânları ile yakınlaşan coğrafyalar yükselen değerleri daha çabuk paylaşacaktır.

 Buna kim daha hazır dersiniz. Komşusu açken rahat yatan bizden (insanlıktan) değildir anlayışının sahipleri bu duruma hazır olmalılar.

İnsanlık, insanı insan yapan duygulardır. Ancak bu duyguları yaşayanlar buna daha hazır olurlar. Dini, dili, ırkı, rengi ne olursa olsun insan her yerde insandır. Ağlamak tüm insanlara özgü duygusal tepkidir. Çocuğu açlıktan ölen her anne neyi yaşarsa onu anlayıp yaşayabilmektir.

Bugün bu coğrafyada yaşayanların başına gelenler yarın hepimizin başına gelebilir. Tarih; insanlık değerini öldürenlerle, bu değerleri diriltenleri unutmayacaktır.

abuzeryalcin@gmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 306
Bu Ay : 4104
Toplam : 4104

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom