Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Darende'de Patlama

Geçen hafta bilirkişilik için iki arkadaşımla birlikte Darende’ye gittik. Makine mühendisi olarak, bir apartmanın zemin ve bodrumunu kullanan lokantada, bodrumdaki gaz sıkışması sonucu oluşan patlamayla ilgili bir rapor hazırlamamız gerekiyordu.

Darende’ye gidip olay yerine vardığımızda manzara gerçekten dehşet vericiydi. Sabah namazı sıralarında patlama olduğu için, lokantada kimse olmadığından can kaybı yoktu ama binada ciddi hasar vardı. Üst katın bile duvarları yıkılmıştı. Dükkânın zemini tamamen çökmüştü. Yıkıntılar arasında 12 kg ve 45 kg LPG tüpleri vardı. Tüpler sapasağlamdı. Tüp patlaması yoktu. Gaz sızmış ve gaz havayla aşağıdan yukarıya doğru en az yüzde 1.5-2 gibi bir karışıma ulaşınca patlama gerçekleşmişti.

Mesele şu; işyeri bodrum katı mutfak olarak kullanıyor. Tüpler bodrumda. Akşam işyeri kapanıyor, herkes evine gidiyor. O arada bir gaz sızıntısı oluyor ve sabah namazı vakti de korkunç bir patlama yaşanıyor. Patlama yerini görünce, öncelikle geçmiş olsun, Allah sizi bir faciadan korumuş diye ilk tepkimi dile getirdim.

Bundan sonra vereceğim bilgiler yalnızca Darende ve patlamanın yaşandığı lokantayı ilgilendirmiyor. Özelde bütün Malatya ve ülkeyi ilgilendiriyor. Bundan sonraki bilgilerin bu gözle okunması gerekiyor. Zira vereceğim bilgiler ilgili standartlar, yangından koruma yönetmeliği kapsamındadır. Her işyeri bu bilgiler doğrultusunda durumunu gözden geçirmelidir.

Öncelikle bir işyerinin mutfağı bodruma yapılması gerekse bile tüpler bodruma indirilemez. Zeminde tüpler için havalandırması ve korunması kolay bir yer yapılır, tüplerden bakır veya çelik çekme borularla döşenen tesisatla yemek ocaklarına bağlantı gerçekleştirilir. Ocak bağlantısı için kullanılacak plastik hortumun boyu 1.5 metreyi geçemez, bu hortum 3 yıldan fazla kullanılamaz. LPG havadan ağır olduğu için öncelikle yere sızar, uçup gitmez. Bu nedenle sızıntı durumunda kolay süpürülecek bir alanda mutfak kurulmalı, havalandırması iyi olmalı. LPG tüpleri zeminden altta kalan bir bölgeye konacaksa bu odanın en az iki duvarının bütünüyle dışarı bakar(dış duvar) olması gerekir.

Tüpler zeminde, mutfak bodrumda veya zeminde olabilir ama mutfakta mutlaka gaz alarm cihazı ve sızıntı durumunda gazı otomatik olarak kesen bir sistemin faal olması gerekir. Mutfakta kullanılacak makine, lamba gibi elemanların kıvılcım sızdırmaz (eksproof) olması şarttır.
İlgili işyerlerine ruhsat veren, ruhsatlandırıcı kuruluşların ilgili standartları bilen, yangından koruma yönetmeliğine hâkim elemanlarının olması ve bu elemanlar vasıtasıyla işyerinin incelenmesi, ruhsata elverişli olup olmadığının kendilerine bildirilmesi muhtemel faciaları önler.
Malatya şehir merkezinde, öylesine girip etrafa bakma imkânı bulduğum kimi iş yerlerinde, mesela tüplerin elektrik panosunun altında bekletildiğini, panonun evlere şenlik halini gördüm. O an insanlık görevimi de yaptım ve kendilerini, komşularını tehlikeye attıklarını ifade ettim. Aldığım cevap “haklısın ama yerimiz bu kadar ve dar” şeklinde oluyordu. Bildiğim kadarıyla işyerlerinin faaliyet alanlarına göre bir alan hesabı bulunur. Ayrıca yer ne kadar dar olursa olsun, emniyet tedbirlerinin mutlaka alınması gerekir. Neticede insan hayatı söz konusudur. Bu konuda il yönetimi gerekli hassasiyeti göstermeli ama ondan da önce işyeri sahipleri hassas olmalıdır. Emniyet tedbirlerine dikkat etmeyen insan, önce kendisini sevmiyor demektir, kendisini sevmeyen kişi toplumsal görevini yerine getirebilir mi?

Bir arkadaş, falan ilde bir kursun mutfağını denetlerken, o tarihlerde tüplerin dışarıda, özel bir oda yapılarak oraya taşınmaması durumunda olur vermeyeceğini söylediğinde, henüz emniyet tedbiri bilincinin hiç konuşulmadığı o yıllarda “bu adam komünist mi, niye bize zorluk çıkarıyor” dendiğini aktarmıştı. Standartların, emniyet tedbirlerinin ideolojiyle alakası yoktur, üstelik İslâm’ın önem verdiği can emniyetiyle ilgilidir. Bilindiği gibi can emniyeti İslâm’daki beş emniyet alanından biridir.

Netice…

Darende gerçekten ciddi bir kaza atlatmıştı. Bundan sonrası tedbirlerin zaman geçirilmeden alınması ve gerekli kontrollerin, işini bilen elemanlarca ilgili standartlara göre gerçekleştirilmesi, bundan sonraki muhtemel sıkıntılılar için önleyici olur diye düşünüyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 596
Bu Ay : 1331
Toplam : 1331

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom