Hüseyin Yalçın

Hüseyin Yalçın

huseyin-yalcin

Liderliğe Ve Yöneticiliğe Dair

“ Halkın lideri olmak isteyen biri, önce kendini ıslah etmeli, daha sonra başkalarını ıslah etmeye başlamalı ve söz ile diğerlerine edep öğretmeden önce, güzel davranışı ile onlara edep öğretmelidir.”HZ. ALİ

“ Önderleri ve yöneticileri doğruluk üzere olduğu sürece, insanlar eğri yola sapmazlar.”HZ. ÖMER
“ İktidar, iktidara düşkün olmayanlara verilmelidir.”PLATON

“ Devleti yönetenlerde dört değer olmalıdır; bilgelik, yiğitlik, ölçülülük ve doğruluk.” SOKRATES

“Liderlerin kalitesini anlamanın en kısa yolu, etrafındaki kişilere bakmaktır.”N.MACHİAVELLİ

“ Liderlik, güç kullanmak değildir, başkalarını güçlü kılmaktır.”BURT NANUS

“Körler memleketinde şaşılar kral olur.”J.J.ROUSSEAU

“Yönetici ya da lider olarak geçmişten ders almalı ama geçmişte yaşamamalısınız, gelecek için plan yapmalı ama gelecekte yaşamamalısınız.”KEN BLANCHARD “Kendi kendinizi yönetirken kafanızı, başkalarını yönetirken kalbinizi kullanın.”RUSSY RUBUTİN"
“Lider, sadece gösterileni değil, özellikle gösterilmeyeni görebilene denir.”M.C. FORBEST"
“En başarılı lider, emretmeden yönlendirendir.”LAO TZU “İşi doğru yapana YÖNETİCİ, doğru işi yapana da LİDER denir.WARREN G.BENNİS  Liderlik ve yöneticilik kavramları üzerine yapılmış çalışmalara, söylenmiş sözlere detaylı bakılacak olursa; liderlik ve yöneticiliğin durumsallık durumu olduğu gerçeği görülecektir.

Yöneticilik ve liderlik hakkında bilmemiz gereken en temel şey; farklı kavramlar olduğu gerçeğidir.
Yönetim bir bilim dalı iken, liderlik bir sanattır. Doğru olan tek bir yol yoktur. Farklı durumlar farklı, liderlik ve farklı yöneticilik türlerini gerektirir. Sihirli liderler ve mıknatıs yöneticiler bu durumsallığın sonucudur.

Lider; bir grubu belirli amaçlar etrafında toplayabilen, bu amaçlar için onları etkileyebilen, harekete geçirme yetenek ve bilgisine sahip olan, nereye, nasıl gidileceğini gösteren, hedef ve görev koyan: yol gösteren rehber kişidir.

Lider; toplumsal amaçlar doğrultusunda, toplumu yönelten etkileşim sürecini devam ettiren kişidir. THOMAS Carlyle de liderlik sanatına sosyolojik yaklaşımında şöyle der:”Halk kitlesi yerde yatan ve çürüyen bir saman gibidir. Büyük adamlar, yani kahramanlar ise gökten düşen, samanı tutuşturan, halk kitlelerini canlandıran ve harekete geçiren bir şimşek gibidir.”Engin deryalar; güçlü ve büyük nehirler, küçük çaylardan, derelerden, ırmaklardan oluşur. Katılım artıkça, nehir büyür ve muhteşemleşir, mükemmelleşir. Liderler de böyledir. Liderler, fertlerin gücünü ortaya çıkaran ve farklılığı birleştirendir.
Liderler ve yöneticiler: Kendinden emin, emin, ahlaki olarak düzgün, kararlı, özgüven sahibi, açık, dürüst, karizmatik, esnek, harekete-eyleme –geçirici, insanlara güvenen, duygudaşlık yapan, yüksek duygusal zekâ, yenilikçi, tutkulu, dinleyen, profesyonel, kalite ve mükemmellik arayan, koruyan, büyük resmi gören, geleceğe yönelmiş, istikametli, sinerjik, odaklanmış ve benzeri temel niteliklere sahip olmalıdırlar.

Stephen R.Covey,” Etkili insanların Sekizinci Alışkanlığı-Bütünlüğe Doğru.”adlı eserinde: Etkisiz davranış ve eğilimlerden kurtulmak, yüksek seviyede güven, birliktelik ve sinerji oluşturmak, güçlü, karşılıklı bağımlılığa dayanan ilişkiler geliştirmek, inisiyatif ve sorumluluk almak, temel önceliklere odaklanmak, etkili bir şekilde iletişim kurmak, farklılıklara değer vermek, sürekli gelişim içinde olmaktır.”der.

Özetle Liderlik çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz: Otoriter lider, Karizmatik lider, Serbestçi lider, Demokratik lider, Dönüştürücü lider, Modern liderlik.

Günümüzde: Tarihe Yön Veren Liderlere bakıldığında ilk sırayı; Hz. Muhammed’in Liderliğinin aldığını göreceksiniz. Bedevi, ümmi bir kavmi, İlahi Nur vasıtasıyla, kısa bir zaman diliminde dünyaya üstad ve hâkim kılmış. Üstünlüğün ancak takva ile mümkün olacağını tebliğ ve davette; iyiliği emredip kötülükten alıkoymak olduğu gerçeğidir. Tebliğ-i Risalettinde -peygamberliği boyunca-insanlığı hakka davette büyük bir metanet, sebat ve cesaret göstermesi; büyük devletler, büyük dinler, kavim ve kabilelerin şiddetle karşı koymalarına rağmen hiç tereddüt, telaş ve korkaklık göstermeden; tek başına bütün dünyaya meydan okuması ve başa çıkması sonucunda İslam dinini dünyaya hâkim kılması ve her asırda 1,5 milyar insanın rehberi, önderi, insanlığın muallimi, kalplerin ve ruhların huzur kaynağı olması, kısacası insanlığa kurtuluş reçetesi sunması peygamber-komutan –Hz. Muhammed'i En büyük lider kılmıştır.

Sonuç olarak günümüzde en etkin Liderlik: Karmaşık ve küresel bir dünyada yaşıyoruz. Hiçbir lider sosyal, siyasi veya kurumsal amaçları bir bütün olarak tek başına etkili bir şekilde görecek bilgi, donanım ve güce sahip değildir. Modern liderlik, eşsiz ve hakim bir bakışla kendi alanlarında uzmanlaşmış bir çok ehil insanla birlikte çalışmayı zorunlu kılmıştır. Bu yönüyle modern yöneticiliğin en önemli özelliği birlikte çalıştığı herkesle mükemmel bir iletişim kurması, onları karar almanın tüm süreç ve safhalarına dâhil etmesi, bilgi ve birikimlerini, tecrübelerini rahatça ortaya koymalarına imkân vermiş olmasıdır.

Dünyada ve ülkemizde sözüm ona, sözde lider ve yöneticiler yanlış uygulamaları nedeniyle zaman ve kaynak israfına sebebiyet vermekteler. Ülkemizde çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında özellikle yerel yönetimlerde yetersizlikleri ve basiretsizlikleri nedeniyle amatör kümede olmalarına rağmen, profesyonel ligde liderlik ve yöneticilik yaptıklarını sanarak hem insan kaynaklarının hem de maddi ve manevi, sosyo- ekonomik kaynaklarının israfına, atıl durumda kalmasına sebebiyet vermektedirler.

Bugün sözde lider ve yöneticiler; insanlık onuru, erdem ve olgunluğuna yaraşır bir biçimde işgal etmiş oldukları makam, mevki ve koltukları ehil kimselere bırakmalıdırlar. Devlet yapısı ve yenidünya düzeni yeniden yapılandırılırken, yol haritası şekillenirken Ülkemiz ancak bu şekilde büyük kalkınma hamleleri gerçekleştirebilir, küresel ve bölgesel platformda hak etmiş olduğu yere gelerek adından söz eder hale gelebilir. Dünya siyasetinin ve uluslararası ilişkilerin her an şekillendiği bir mecrada; dünyada ve bölgesinde güçlü, Yeni Türkiye Cumhuriyetinden ancak o vakit söz edilebiliriz.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 327
Bu Ay : 8386
Toplam : 8386

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom