Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Sıcaklar Bunaltırken

Sıcaklar bunaltırken ramazan ile yüzleştik. Oruç ağızlar olduk. Tut bizi ey oruç dedik.

Güneş buna şahitlik eder. Gölge buna şahitlik eder. Gözlerimizin önünde akıp duran soğuk sular buna şahitlik eder. Susuzluktan kavrulan yüreklerimiz buna şahittir. Bir ateş topu gibi bedenimizi kavuran göğüs kafesimiz buna şahittir.

Biz sıcak bir günde Allah’tan korkarak, O’na yol bulmaya çalışarak, kendimizi tutup oruçla arkadaş olarak “bugün orucum” diyoruz.

Hasta olup “bugün orucum” demek istediği halde diyemeyenlerimiz olduğu gibi, çalıştıkları işlerin zorlukları karşısında fetva arayanlarımız, bu sıcakta da oruç mu olurmuş diyenlerimiz, sizin orucunuz size diye duranlarımız var. Hastalarımıza hastalıkların kendilerine, hallerine şahitlik ettiğini biliyoruz. Bunaltan işlerin altında fetva arayanların dinin ruhsatlarına ulaşacağını da biliyoruz. Oruç için arkadaşlık isteği olmayanlara gelince; bu da bir tercihtir ve bütün tercihleri yalnızca Allah’ın yargılayacağını da biliyoruz.

Hayat böyledir zaten; bütün insanları aynı yönde bulamazsınız.

Sıcaklar bunaltırken oruçla karşılaştık; daha önce de “bu sıcaklarda oruçla karşılaşacağız halimiz yaman” diyenlerimiz vardı. Fakat bu sıcakların bunaltamadığı ibadet ruhu, oluşan huşu, diri teslimiyet insana şahitlik ederken onu hiçbir gölgenin olmadığı kıyamet sıcağında özel ilahi gölgeye hazırlayacaktır. Bunu da unutmamak gerekir. Hiçbir gölgenin olmadığı bir yakıcı güneş altı tasavvur edin, bir anda bir bulut ortaya çıkıyor, gölge yapıyor, serinletiyor ve insanlar iyi bir arkadaş bulmanın sevincini yaşıyorlar. Sıcak bir günde, herhangi bir hastalık mani değilse, yolculuk hali yoksa ve diğer muteber mazeretler bulunuyorsa, tutulan oruç işte böyle bir arkadaşlık getirir.

Ben sıcağın bunalttığı bir saatte, hiçbir serinliğin hissedilemediği bir zaman diliminde, gerçekten bir kavurga tepsisinde kızaran buğday taneleri gibi hissederek kendimi bu satırları yazıyorum. Günlerdir bir satır yazacak takatim yoktu ama bugün var. Klavye bana öyle kelimeler hatırlatıyor ki, rabbime şükrediyorum. Çevremde o kadar şükreden var ki, bu da şükrümü arttırıyor. Bir ibadeti oflamadan tamamlayabilmek kudretini bulmaları duasıyla selamlıyorum bütün oruç arkadaşlarını…

Gerçekten sıcak ve bunaltıcı bir hava var, bu yıl nasibimizde bu varmış. Böyle bir günde uzun zamandır susuzluk çekenleri anlamak mümkündür. Afrika’nın susuzluktan kavrulan insanlarını anlamak mümkündür.

Ayrıca…

Bırakalım havayla uğraşmayı; o yaratanın denetiminde yürüyüşünü sürdürüyor. Ve bir de kendimize bakalım; bunca beton ve asfaltın arasında, şehri betonlarla kuşatarak serin hava mı bekliyoruz? Kullandığımız tarım ilaçları, koku giderici gazlar ve diğerleri ile atmosferi bunaltırken serin hava mı bekliyoruz? Yani böylede bakabiliriz. Lakin mesele şu; havanın nasıl olacağını biz karar veremeyiz. O kendisine emredileni yapar. Bize düşende bize emredileni yapmamızdır.
İşte böyle bir günde oruç tutmanın hazzını anlamak emredileni yapmakla ilgilidir.

Saatler kovalarken birbirini biz havaya takılı kalırsak ibadetin hazzı da gider. Emredilene bakmamız gerek. Ruhu ve bedeni aynı hal üzere hazırlamamız gerek.

Rabbim tüm oruçlulara ibadetlerini kolaylaştırsın, oruç arkadaşlığında kararsız olanlara ve uzak duranlara bu arkadaşlığı nasip etsin.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 907
Bu Ay : 8053
Toplam : 8053

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom