Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Malatya ve Bakanlık

 MALATYA VE BAKANLIK

 
 Türkiye seçimini yaptı. Seçim sonrasına damgasını vuran elbette “yemin etmeyen” vekiller meselesidir. Yemin etmeden de olur konusu konuşulurken hükümet kurma çalışmaları devam ediyor. Bu arada meclis başkanı da seçildi.

“Hükümet olurlar ama iktidar olamazlar” tartışmaları arasında geçen yıllardan sonra, başbakanın ustalık dediği dönemde yaşanan sancılara karşı atacağı adımlar ustalığını da ortaya koyacak. CHP ve BDP’nin yemin inadı sürerken ve dış dünya ile ilişkilerde yeni bir sürecin sancıları gözler önünde yaşanırken ustalık döneminin stratejisi gerçekten merakla bekleniyor. Öte taraftan “devlet projesi kapsamında” işler belirlenen çizgide yürüyor diyenlerin söylemini de yabana atmamak gerekir.

Türkiye ve dünya meselelerini konuşurken Malatya gündemini atlamamak gerekir, bunu biliyorum. Tabi Malatya gündemi denince de “neden Malatya’dan bir bakan tespit edilmiyor?” sorusunu unutmamalıyız.

Bakanlığın ölçüsü ve birikim boyutu nedir sorusu da önemli.

Malatya’dan seçilen vekillerin her biri, bakanlık yapabilecek kapasiteye sahiptir diye düşünüyorum. Zira bakanlık dediğiniz birim bir ferdin kendi bireysel enerjisiyle çalışmaz. Her bakan çalışma arkadaşlarıyla birlikte taşın altına elini koyar, enerjisini memleket için değerlendirmenin yollarını arar. Malatya’dan seçilen vekillerin her biri de, Malatya şartlarına özel sektör olarak, ciddi çalışmalar yapan kurumları idare etmiş insanlar. En azından kendi işletmelerini zarara uğratmamış ve takdir edilen çalışmalar yapmış insanlar.

Bu bir yağ çekme değil, realiteyi tartışmaya açma girişimidir.

Malatya’dan neden bir bakan çıkmasın.
Yıllardır Malatya hükümet içinde temsil edilmiyor.

Bana göre seçilen her bir arkadaş, peşinen mağlup olacağı bir çevre görüntüsüne girmeden, birikimlerini ve başka birikimleri bir araya getirebilir. Yapmaları gereken bir ilin vekilleri olarak, Veli AĞBABA dâhil bir diyalog ve iletişim içinde olmalarıdır. İyi bir iletişim görüntüsü hanelerine yazılacak ilk pozitif görüntüdür. Sonrası bir birikim ağı oluşturabilmekten geçiyor. Ayrıca “biz birlikte Türkiye’yiz” resminin içine “bir kaprisler haritası” yerleştirmemek gerekiyor. Tek kalayım ve en güçlü olayım anlayışının var olduğunu sanmıyorum ama varsa eğer atılması gerekiyor.

Bir söylem ustalığı, bir iş yapma birliktelik aklı, bir kaprissiz vekillik süreci, bir ülke ve şehri kendisinden önce düşünme fedakârlığı, bir kendini sürekli yenileme becerisi, bir özel ilişkilerde boğulmama kararlılığı ile yola çıkılır ve pekâlâ Malatya’da bir bakanlık alarak, hakkını verebilir. Zannımca Malatya seçmeninin beklentisi de bu yöndedir.

Bu arada vekillere bir çağrım olacak, kendi aralarında bir Malatya çalışma grubu oluşturabilir, bu çalışma grubunda Malatya’nın bütün vekilleri yer alır, proje ve hizmet tartışması yürütebilirler. Bu medeni süreci başlatmaları durumunda hem Malatya hem ülke çok şey kazanır. Bu çalışma grubu bile bir bakanlık kadar önemlidir diye düşünüyorum.

Seninki bir hayal diyenler çıkabilir fakat hayal kurmak, gerçekleşmesi zor olmayan hayaller kurmak güzeldir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 729
Bu Ay : 4527
Toplam : 4527

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom