Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Seçim üzerine konuşmak

 SEÇİM ÜZERİNE KONUŞMAK

 Sonuç ne olur?

Soru bu; cevabına gelince elbette 12 Haziran akşamı belli olur. Seçmen profiline bakıldığında, liderlerin seçim meydanında topladığı kalabalık konuşturulduğunda, sokak aralarındaki konuşmalar dikkate alındığında, Malatya tercihini AK Partiden yana kullanacak diye gözlemliyoruz. Buna rağmen “sonuç ne olur” diye sorulduğu için, AK Parti kaç vekil çıkarır, CHP ne yapar, MHP açısından şans var mı, diye açık cevap gerekiyor.

Benim gördüğüm; AK Parti Malatya’dan beş, CHP bir vekil götürür. MHP ciddi bir seçmene sahip olmakla birlikte şu şartlarda bir diğer seçimi beklemek zorunda… MHP açısından Malatya’daki oylar, ülke geneli yüzdesi için önem arz eder.

Tabi siyaset deyince hep geri durmuş biri olarak, bu değerlendirme sana mı kalmış diyenler de olabilir. Hatta AK Partili dostlarımızdan, CHP’li ve MHP’li dostlarımızdan tepki de alabiliriz. Saadet ve HAS Partili dostlar gönül koyabilir. Ben sokağı ve toplumu dinleyip nabza kulak verdiğimde bu dediklerimi okuyorum. Ha bir de, siyasi değerlendirmelerden dolayı beni trene bindirenler de çıkar. Olabilir, ülkede her görüşe yer var, bütün görüşleri dikkate almak gerekir.

Sonucu başka yönlerden de ele almakta fayda var; seçilmek önemli bir yük demektir. Bütün adayların seçime kadar ne konuştuğundan ziyade, seçimden sonra neyi konuşturacakları önemlidir. Sayın Ağbaba, Fındıklı, Şahin, Çalık, Öz, Akın ve Tosun seçim sonuçlanana kadar, birçok şey söyleyecek. Hepsinin bir çevresi var. Daha önce öne çıkan kişilikleri var. Bir kısmı hakkında şimdiden sitayişle bahsedilirken, bir kısmına şimdiden rezerv koyanlar olur. Bunların hepsi bir yana, bu adaylar seçilip gittiklerinde nasıl bir performans sergileyecek, asıl sonuç bu…

Bu adaylardan hiçbiri şahsi olarak tavuğumuza kış demiş değil, kendileriyle bir takışmamız yok. Eleştirilecek yönlerini bile, seçim sonrasına bırakmayı tercih ediyorum. Sonra birinin ayağı takılır da, senin de katkın var demesinler. Zaten hepimizin eleştirilecek, tamamlanması gereken yönlerimiz var. Bunları seçimden sonra dile getirip, yapıcı bir eleştiri dili oluşturmak yerinde olur. Zira amaç bu arkadaşların Malatya ve ülke hizmetinde istikametten şaşmamasıdır. Yalnız şimdiden şunu bilseler iyi olur; kimse “la yusel” değil. Bir halk seçtiği vekilleri sorgulamayı unutursa vekiller de niçin seçildiklerini unutabilir. Halkın ulaştığı demokrasi kültürü açısından vekiller sorumluluklarını gözen geçirseler iyi olur.

AK Parti açısından “Tayyib bey faktörü” canlılığını korurken, oy yönelimleri de buna göre olacak. Seçmen adayları dikkate almadan oy kullanacak. Bunun da unutulmaması gerekir. Haliyle vekil adayları şimdiden kendileri için bir çalışma metodu seçseler yarın zorda kalmazlar. Bize gelince seçimden sonra adayları sırasıyla değerlendirir, ne yapabilecekleri üzerinde durur, beklentilerimizi aktarır, yol haritası konusunda, Malatya için nasıl yardımcı olunabilir konusuna gireriz.

Seçim sonuçları sayısal olarak çok şey ifade edebilir ama asıl önemli olan, sayılardan ziyade seçim sonrası havaya egemen olacak zihniyettir. Seçimden sonra daha dikkatli olmak, sivil toplum katkısını arttırmak, vekillere pozitif enerji verecek çalışmalar yapmak gerekecek. Zira ülkeyi çok zorlu bir viraj bekliyor.

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 391
Bu Ay : 5585
Toplam : 5585

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom