Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Meydan terörizmi

 MEYDAN TERÖRİZMİ

 
 Ülkenin meydan teröristleri hep var oldu; birileri geçmişte meydan çıkan herkesi terörist ilan etti. 2911’in verdiği gösteri ve yürüyüş hakkına rağmen, derdest edilen ve kimseye zarar vermedikleri halde terörist ilan edilenleri unutmamız mümkün değil.

Geçen gün Başbakanın konvoyuna taşlı saldırıda bulunanları savunan bir manşet haber yapan Cumhuriyet gazetesinin de geçmişte görmek istemediği, görmediği, görüp farklı yansıttığı şeyler yaşandı. Malatya’da Akpınar meydanında, başörtüsüne özgürlük gösterileri için, valilik özel yazı çıkardı ve bu meydanda yapılacak gösterilerin tekrarı halinde, gösteriye katılanlar idamla yargılanacak dendi.

O günleri hatırlayanlar bilir, Cuma oldu mu ulusal basının canlı yayın araçları Akpınar meydanına üşüşür acaba bir şeyler olacak mı diye beklerdi.

Onlarca insan Akpınar meydanındaki 2911 kapsamına giren, etrafa zarar vermeyen, kimseye taş bile atmayan, işyerlerinin camlarını kırmayan, gayet medeni bir şekilde protestolarını yaptıktan sonra dağılan insanlar aylarca, sorgusuz sualsiz yattı, idamla yargılandı ve hala bu kapsamda zindan hayatı yaşayanlar var.

Cumhuriyet gazetesi başbakanın konvoyuna yapılan taşlı saldırıya, bir korumanın başına aldığı taşla otobüsten düşmesine değil, gösteriye katılanların gözaltına alınmasına içerlemiş. Ve sanırım başbakanı kast ederek “terör estiriyor” manşetini kullanmış. Başbakanı eleştirmek elbette mümkün ve gerektiğinde eleştirilmeli de ancak meydan terörizmini masumlaştırmak garip bir duruş.

Malum gazeteler 28 Şubat sürecinde öyle bir rol üslenmişti ki, neredeyse mağdurun sesini duyuracak gazete kalmamıştı. Malatya’daki haksız ve hukuksuz gözaltılar, tutuklamalar, yargılamalar asla gazetelerde yer bulmadı. Türkiye’nin genelinde medya destekli operasyonlar yaşandı. O gün gazeteler 2911 hakkının tabiliğini işlemedi. “Arkadaş bu bir hak, çevreye zarar vermedikten, kimsenin burnunu bile kanatmadıktan sonra insanların protesto haklarına karışmazsınız” demedi, demediği gibi “yobazların halli” kapsamında değerlendirmiş olacaklar ki haberlerini ona göre yaptılar. Kendi meslektaşlarını andıçlayan, biraz haktan yana olan meslektaşlarını mesleğini yapmaktan alıkoymak için yapılan çalışmaları destekleyen yayınlar sürdü.

Elbette insanların sivil inisiyatifi işletmeleri, usul dairesinde hak aramaları, iktidar gibi düşünmemeleri, hukuka çağrıda bulunmaları tabii ve işler tutulması gereken bir haktır. Lakin mesela geçmişte yine alkışlanan kimi gösterilerde yapıldığı gibi, kaldırım taşlarının sökülerek polise atılması, işyerlerini tahrip edilmesi, Molotof kokteyli atılarak yakılması bir hak arama mı yoksa meydan terörizmi mi bunun ayırt edilmesi gerekir. Hopa’da yaşanan “taşlı gösteriyi” masumlaştırmak için çalışanları, aynanın karşısına geçmeye, geçmişte yaptıkları haberleri gözden geçirmeye, bir manşet sorgulamasına davet ediyorum. Masum gösterileri “yobaz, irticai kalkışma” diye manşetlere taşıyıp, bunlara verilecek her türlü ceza hak edilmiş bir cezadır, demeye getirenler eğer cesaretleri varsa, hemen bir geçmiş muhasebesi yapsın.

Şimdi gelin hak arma meydanı ile meydan terörizmini ayıralım. Birine olan kinimiz doğruyu görmemize engel olmasın.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 664
Bu Ay : 4108
Toplam : 4108

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom