Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Yangın Nereye Sıçrayacak

Sağlıklı bir eleştiri örfü oluşturmayanlar, hatta buna karşı olanlar veya dışlama, sindirme, yok etme yollarını işletenler, kendilerini tekrarlayarak hep aynı noktaya gelir, ülkeye hiçbir şey kazandıramazlar. Şiddeti rol model seçen örgütlerde bu daha belirgindir. Silahı bir güç olarak kullanmak genlerine işlediği için yarın ülke yönetmeye kalksalar, bugün karşı durdukları ne varsa aynısını yaparlar. Bugün silahlı kuvvetleri demokrasinin önündeki engel olarak görürken, yarın kendileri aynı çıkmaza sürüklenirler.

Cizre’de bir öğrenci yurdunu yakma girişimi üzerinde durulması gereken insanlık dışı bir hadisedir. Üstelik bu yurtta İmam Hatipli öğrencilerin kalıyor olması, dine karşı tahammülsüz çevrelerin işi nereye vardırabileceklerini göstermesi açısından önemlidir. Seçilen hedef manidardır. Düşüncesizce yapılan bir yakma girişiminden bahsedilemez. Birileri yaptırmıştır denirse, birileri yaptırmak niçin sizi seçti sorusunun da cevaplandırılması gerekir.

Kim yapmıştır sorusu önemli olmakla birlikte, kim yeterli duyarlıkla karşı çıkmamaktadır sorusu faili belirginleştirmektedir. Ülkeye Zerdüşt masalı yazmak isteyenleri deşifre eden bir görüntü verilmiştir. Bu açıdan ciddiyetle bu menfur hadiseyi lanetlemeyenler, yangının içinde kalır. Orda çıkan alevler kısa süreliğine çocuklara cehennem azabı yaşatmış olabilir ama asıl zorda kalacak olanlar lanetlemeyenler olacaktır.

Geçmişten beri soru işareti olarak aklıma takılmıştır; özgürlükten bahsedenler, özgürlük mücadelesi görüntüsü verenler neden özellikle İslâm söz konusu olduğunda tahammülsüzdür? Çoğunluğu zaten Müslüman olan bir toplumda, camiye, namaza, İslâmî eğitime şaşı hatta öfkeyle bakmaktadır?

Doğrusu cevabı bulmuş değilim. Ülkemiz topraklarındaki örgütler kadar, dine bu kadar yabancı ve kin dolu bakan başka ülke toprakları var mıdır, merak ediyorum. Kendi halkına namlu doğrultan, kendi halkını ateş çemberine alan her kim olursa olsun, tarih önünde hangi rezillikleri yaşayacağını bugüne kadar yaşananlar ortaya koymuşken, halk düşmanlığı yapıp yeni bir halk yaratmak isteyenlere doğrusu acıyorum. Daha önce deneyenler denemiş ve yeni bir halk yaratamamışken, aynı şeyi tersinden devreye koymak nasıl bir aklın ürünüdür?

Sabah namazına giden bir imamı şehid etmek, ardından bir sivil toplum örgütünü basıp başkan yardımcısını katletmek, sonra İmam Hatip yurdunu yakma girişimi maskeleri hem düşürmekte, hem şaibeleri arttırmaktadır. Bundan sonra sorulacak soru; yangın nereye sıçrayacak sorusudur. Yangının sıçrayacağı yer yalnızca lokal bir yanma mı getirecek yoksa çevreyi içine alarak tehlikeyi büyütecek midir? Eğer bu bir sindirme ameliyesi ise bu kadar düşüncesizlik sindirmek isteyeni sindirir.

İnat ve öfke ile hareket etmekten vazgeçmek gerekir. Zerdüşt masalları yazarak, yurt yakarak bu ülke insanına hizmet edilmez. Özgürlük hiç gelmez.

İnsanlar öldürülerek özgürleşmez.

Kafanızdaki yangın ne kadar büyük ve nereleri içine alacak?

Dikkat edin asıl kafanızın içi yanıyor olmasın!

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 634
Bu Ay : 5828
Toplam : 5828

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom