Şevket Başıbüyük

Şevket Başıbüyük

sbasibuyuk@hotmail.com

Otobüse binme kuralları

Otobüse binme kuralları
 
Malumunuz olduğu üzere ülkemizde ve şehrimizde hızla bir değişim ve gelişim gerçekleştiriliyor…
Hatta Malatya yeniden inşa ediliyor…

Örneğin bu yeniliklerden birisi ve en önemlisi MOTAŞ’la gerçekleştirilen ulaşım ağı olarak görmekteyiz. 

Bir kelebek gibi kozasını ören ve ağını her geçen gün bir önceki günden daha fazla genişleterek şehri saran MOTAŞ, Malatya’da ulaşım hizmetlerini en iyi şartlarda gerçekleştiriyor.

Bilet ve bozuk paralar yerine şimdi akıllı kart sistemine geçen MOTAŞ, aynı zamanda araç filosunu da yenileyerek şimdi daha konforlu ve keyifli bir yolculuk yaptırıyor Malatyalılara…

Ancak bir sorun var ki, düşman başına…
Otobüslere binip-inme kuralları…

Son sistem ve modern bir ulaşım ağıyla hizmet verme gayreti içerisinde olan MOTAŞ’ın en büyük sorunu eğitimsiz yolcuların arabaya binme sorunudur.

Lütfen gülmeyiniz, (espri yapmıyorum) gözlemlerim gereği MOTAŞ gerçekten bu bilinçsiz yolculardan muzdarip.

Yalnız MOTAŞ değil yolcular da rahatsız.
Şoförler dünden rahatsız…

Hatta insanı çileden çıkartan bazı görgüsüz yolcular yüzünden nerdeyse şoförlerin psikolojileri bozulacak.

Birkaç örnekle meseleyi izah edecek olursak;

Otobüse binerken; otobüsün üzerindeki  koskoca yazıya bakmadan/okumadan bir ayağı yerde, diğer ayağı otobüste, duruş aynen faullü ve hesap sorarcasına; “usta; şeyden geçer mi şeyden!.. Hey şuradan, şuradan da döner mi?”

Behey kardeşim; otobüsün üzerindeki yazı bir oku/okuma zahmetine katlan bi, sonra   şoförü sorgula.

Okuma yazman var mı, var. O halde, şoförü meşgul edip, arabanın ön kapısında kuyruk oluşturmanın manası ne?!

Bilmem anlatabiliyor muyum?

Bu türden lüzumsuz sorular soranlar, okur-yazarlı olanlardır. Okuma yazması olmayanlara bir diyeceğim yok. Otobüse her binişinde, bu tür soruları soranlar öyle köylü falan da değil ha… Üstü başı düzgün, cilalı boyalı bay ve bayanlar yapıyor…

Bir başka önemli husus; MOTAŞ Otobüs Ağı; akıllı kart sistemine geçildiği halde çoğu yolculardan bu karttan yok…

Hadi diyelim kartın yok, bari paranı hazır bulundur. Bozuk para da yok. İlla şoföre para bozduracak.  Hem de cebindeki tüm paraları göstererek. Ne zevk alıyorsa… Bir de hantal hantal cebindeki paraları çıkartıp şoföre uzatırken, giriş kapıyı da kapatıp başka yolcuların geçişine izin vermezler. Hatta bir başkası geçmesin diye iki ayağını iki yana açarak (afven, gerisini az geriye doğru uzatarak) geçişi tamamen kapatır başkasının geçmesine müsaade etmez.

Bir de cep telefonları muhabbeti var ki, yüksek sesle konuşup çevreyi rahatsız edenler genelde mehelle kenarlarda binen yolculardır. Ama ben bunlardan çok genç kızların, telefon kullanırken yılışık yılışık gülmelerine/muhabbetlerine kıl olurum…

MOTAŞ Genel Müdürünü yakinen tanırım, bir beyefendi olmaktan çok, çok çok iyi bir yönetici… Yüzlerde MOTAŞ personelin hepsi memnundur kendisinden. Arada bir personeline eğitim seminerleri de vermekte. Hatta geçenlerde personel ailelerini bile bir programda buluşturarak, ailelerin birbirlerini tanıyıp, birbirleriyle kaynaşma zeminini oluşturdu.

Diyorum ki, bir de eğitimsiz yolculara bir eğitim verilse.

Zor bir iş olduğunu ben de biliyorum ama gelişim ve değişim içerisinde olan Malatya’mıza bu tür görgüsüzlükler yakışmıyor. Kültürlü bir kentin insanlarının da kültürlü, görgülü ve de toplu ulaşım gibi kamuoyunu ilgilendiren yerlerde nezaket kurallarına uyulması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle ne yapıp yapıp, Belediye ile işbirliği içerisinde akıllı kart sistemine geçen bir akılı kentin insanlarının da akılı kurallar sistemine geçme zamanı gelmiş hatta geçmiştir bile…

Bu duygu ve temennilerle MOTAŞ’a iyi çalışmalar, kazsız-belasız yolculuklar yaptırmasını ve görgüsüz müşteriler karşısında şoförlere de sabır ve metanetli olmalarını diliyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 508
Bu Ay : 3952
Toplam : 3952

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom