Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Siyaset perhizi yapmak

 SİYASET PERHİZİ YAPMAK

Perhiz tedavide bir yöntem olarak kullanılır. Hastalık belliyse, perhizin kapsamı da belli olur. Bugün siyaset alanında çeşitli hastalıklar üremektedir. Salgına dönüşebilmekte veya bireysel olarak sıkıntılara yol açmaktadır.

Çekinceler var, acaba yeni dönem yeni hastalıklara mı, yeni tedavilere mi kapı açacak?

Bu çekinceler siyaset perhizi söylemini gündeme getirmektedir.

Bu tespite devam etmeden önce, halkın nabzını tuttuğumuzda ne görüyoruz?

Önemli bir kısım seçmen, atılımların ve ufuk açtığı söylenen açılımların devamı için AK Parti diyor, kimi doğru açılım ifadelerinin yanında ahlaki erozyondan bahsederek başka arayışlara giriyor. Kimi ekonomik olarak bazı “Emevi prenslerin” yetiştiğini dile getirerek, artık yeter bu defa başka parti diye karar kılıyor.

Başka pencerelerden bakmalar var; kimi MHP, kimi BDP diye karar kılıyor. Bir umut diyerek CHP ile devam diyenler var. BBP, HAS Parti, SAADET Partisi kararlılığı ile yola devam diyenler de bir yekûn teşkil ediyor.

Bir kesim de var ki; “ben siyaset perhizindeyim arkadaş” diye bakışını dile getiriyor.

Sebep farklı olabilir, herkesin kararı kendi hür iradesinin bir sonucudur.

Bütün seçenekler arasında, verilen kararın gerisinde kalan küskünlükler, bezginlikler var.

Siyaset perhizi beni düşündürdü doğrusu; demek ki siyaset önemli işler başarmakla birlikte, toplumda çeşitli kaygıları da beraberinde getirmektedir.

Sözgelimi kaset skandallarıyla gündeme gelen kirli hayatlar, birbirini gözetlemek için gruplaşan, hizipleşen ekipler seçeneğini düşündürmektedir. “Siz meclise birbirinizin ayağını kaydırmak için mi gidiyorsunuz” veya “birbirinizin kuyusunu kazmak için ekipler mi oluşturuyorsunuz” veya “vekillerin başka ne yaptıklarıyla değil cinsel ahlaki boyutlarıyla ilgili pusuya yatanlar mı var” diyenleri duyuyoruz. Bazı siyasilerinde kendilerince “baş ağrıtıcı” buldukları kişileri her sahada silmek için yol aradıklarını söyleyenler oluyor.

Ve “bu şartlarda bana düşen siyaset perhizi arkadaş, bu kadar kirlenmeyi, karmaşayı kaldıramam, bana düşen doğru insanın yetişmesi için elimden geleni yapmak” diyenlerin sesi de yükseliyor.

Bu bakış açısı birileri tarafından farklı değerlendirilebilir fakat böyle bir sonuç her halükârda olacak. Tabi bu sonuç için “siyaset perhizine dâhil olacak olanlar ne kadar ki” diyenler de çıkabilir. Sayılarla uğraşmak, keyfiyeti kaçırır tespiti bu şekilde bakanları belki de pek ilgilendirmez.

İster ilgilendirsin, ister ilgilendirmesin, böyle bir sonuç varsa vardır ve önemlidir. Birileri görmese de vardır. Hesaba katmasa da vardır.

Sayılara kilitlenmek yerine temiz siyaset üretmenin yollarını aramak gerekir. Belki de bu yönde yeni bir perhiz anlayışı gerekir; siyasette temizlenmek ve temiz kalmak için, siyaseti kirleten abur cubura karşı perhiz!

Buna varım diyenler beri gelsin.

Veya siyaset perhizine farklı bir bakış getirebilecek olanlar varsa, ne derler, onu da alalım!

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 425
Bu Ay : 2969
Toplam : 2969

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom