Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Bu mücadelede niçin varsınız ?

 Ne için varsınız sorusu hayat felsefenizi ortaya çıkarır.

Yani hayat felsefeniz ne?
Ne kadar kuşatıcı?
Ne kadar yaşadığımız topraklara ait?
Ne kadar çözüm merkezli?
 
Mesela bir kişi çıkıp şunu söyleyebilir; istiyorum ki ahlak sulandırılmasın, insan hor görülmesin, yaratıcının koyduğu ölçü çıkarlar doğrultusunda yer değiştirmesin.
Veya diyebilirsiniz ki; ben ekonomide falan görüşün kabul edilmesini isterim.
 
Yeryüzü Allah’ın insanı sınadığı bir mekândır, ben bu sınamadan yüzümün akıyla çıkmak isterim. Bunun için de hayatın her alanına dair görüşlerimi Allah’ın hoşnutluğu merkezinde dile getirmek ve olgunlaştırmayı tercih ederim de diyebilirsiniz.
 
Hayata bir İslâmcı, Sosyalist, Kemalist, Ateist, Demokrat, Liberal olarak bakabilir bu örgüler içinde isteklerinizi dile getirebilirsiniz.
 
Bu şekilde görüşler çoğaltılabilir, bakış açıları arttırılabilir.
Ne için varız sorusu yine de cevaplanmış olur mu bilemem.
 
Varlık sebebinizin bir fıkhı olmalı, hukuksuz, kuralsız bir varlık izharı hayatı dağıtır. Ve sömürü en şedid kuralsızlıktır, bu nedenle bir sürü laf yığınından ibaret ideolojik örgüler, hayatı dağıtır, insan olmanın bütün kurallarını alt üst eder.
 
Bakın ahlaktan veya insanın ortak mutluluğundan dem vuran, kardeşçe, paylaşımcı, eşitlikçi pencereyi tercih ettiğini ifade eden nice insan, savunduklarının aksine hayatı kirletme yolunda ilerleyebilmektedir.
 
Ne için varız sorusunun doğru bir alt yapısı veya teorisini oturtamadığı için, karşılaştığı sorunlara, o an kendince pratik cevaplar üretmekte ve günü kurtararak yürümekte, böylece savunduklarıyla tezat teşkil eden sonuçlarla karşılaşmaktadır.
 
Şu hayat mücadelesinde veya özel ideolojik mücadele iddiasında niçin varsınız, önemli bir sorudur. Ve nice insan bu soruyu cevaplamamış olarak meydanlardadır. Daha doğrusu meydanlardan beslenmekte, gerektiğinde uçkuruna, midesine, özel korumalı bir alan oluşturmaya çalışmaktadır.
 
İnsanın karşılaşabileceği tüm sorunlara aklıselimle bakacak bir zemin oluşturulmalıdır.
İnsanı ilgilendiren her konuya bakış açısı olan bir kültürel altyapı, bakış açısı, teori oluşturulmalıdır.
 
Ne için varız sorusu, çok geniş bir bakış açısı ile değerlendirilmelidir.
Belki tek cümlelik bir cevap çıkacaktır ama o tek cümlelik cevap geniş bir bakış açısının ürünü olacaktır. Sonunda sizde bizim dediğimize gelmediniz mi diyenler olacaktır belki de fakat derin bir birikimin üstüne oturan tek cümle olacağı için daha değerli olacaktır. Kıymeti daha da bilinir olacaktır. Mesela; doğru anlayışı bulmak, doğru insana ulaşmak ve insanlığa faydalı olmak için varız gibi bir cümle olabilir. Mesela adam gibi şehirler imar etmek için varız denebilir. Mesela şehirlerde şahitlik yapacak mahalleler, toplumsal yapılar oluşturmak için varım diyenler olabilir.
 
Lakin…
Birçok sloganik cümleyle beslenip “şimdiye kadar başkaları nemalandı, birazda biz nemalanalım” denmemelidir.
 
Şimdiye kadar biriken sorunları ben mi çözeceğim, nasıl gelmişse öyle gitsin denmemelidir.
İcraatlarımı eleştirenleri duymamak için kulaklarımı tıkıyorum, eleştirileri yetkili insana iletmemek için gizliyorum denmemelidir.
 
Okumuyorum kardeş, okumaya gerek yok, nasılsa kafamdakini yazmamış denmemelidir.
Kimse kimsenin günahlarının dökümünü yapmaya çalışmamalıdır.
 
Her insan yanlış yapabilir, yanlışlara takılıp doğrulara tavır konulmamalıdır. Kaldı ki yanlışsız insan bulmak mümkün olmaz. Bırakın herkes yanlışının hesabını Allah’a versin, size, bana, ötekine değil… Ben de yanlışımın hesabını yapıp, tevbe kapılarımı açmalıyım, siz de, öteki de, beriki de…
 
Falana küstüm, bundan sonra kafama göre takılacağım denmemelidir.
Mücadele alanındaki varlık nedeninizi sorgulayan kendi iç eleştiriniz olmalı ve dost acı söyler ama bu acı gereklidir ilkesini işletmeyi ihmal etmemelisiniz.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 835
Bu Ay : 2364
Toplam : 2364

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom