Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Usame Bin Ladin Var Mıydı ?

Usame Bin Ladin Var Mıydı ?

Ne çok şey mal edildi kendisine; her terör infilakının altından nasıl da çıkardı. “Terör icat edip ülke işgal etmek isteyenler için” bulunmaz bir veriydi.

İki z kuleleri sardığı kolları, onları bütün ihtişamlarıyla toz haline getirdi. Demirden iskeleti eriten ateşiyle gündeme gelen Usame o günden itibaren, Afganistan, Irak gibi işgaller için “saklı yüz” olarak zihinleri meşgul etti.

Bu tür isimler birer efsanedir. Belki varlar, belki üretildiler ama efsane olarak “ihtiyaç duyulduğunda” var olurlar. Veya kendinden vazgeçmiş bir direniş ruhu taşırlar ve sonra efsaneleşirler Che Guevera gibi…

Belki öyle biri vardı. Amacı belki gerçekten de “emperyalist yayılmacılığa karşı bir duruş” geliştirmekti. Veya “direnişçi bir kitle” için efsane oluşturmak için değerlendirildi. Bunu bütün gerçekler ortaya çıktı dense bile dünya bilemeyecek. Birileri bilecek ama dünyaya bu bilgi sağlıklı olarak verilmeyecek. Bu durumda Usame bin Ladin Bir efsane olarak vardı, bir efsane olarak yaşayacak. Baksanıza Irak halkı hala Saddam’ın yaşıyor olabileceğini düşünüyor.

Diyelim ki Usame diye biri vardı. ABD ve onun emperyalist yayılmacılığına kafa tuttu ve dünyanın çözemediği bir kimlikle, kendisine bağlı bir direniş ruhu örgütledi. İkiz kuleler dâhil birçok eyleme imza attı. Peki yıllardır, bulduk, vurduk denilen Usame için aktarılan son haber “cesedi elimizde” haberi dünyaya ne kazandıracak?

Bir defa, öyle bir direniş örgütlenmesine ruh veren bir adam varsa, ele geçirilen ceset o adam değildir. Zira hiçbir ceset yaşarken o cesedi kiralayan adama ait değildir. Haliyle teşhir edilen ceset bir anlam ifade etmez. Çünkü insan ruh tarafı ile üretkendir, ceset tarafıyla değil. Ruh tarafıyla direnir, ceset tarafıyla değil. Ruh tarafıyla terör üretir ceset tarafıyla değil.

En azılı katilin bile cesedi ona ait değildir. Ruh ondan ayrıldıktan sonra hiçbir suçlamanın muhatabı o ceset değildir. Haliyle var olduğu söylenen, yakaladık, öldürdük denirken bugün manşet olan Usame bin Ladin’in cesedi de artık onun değildir. Cesedi elimizde denilen bin Ladin’i var eden gerekçeler ortadan kaldırılmadıktan sonra, parçalanmış, kan içinde bir cesedin hiçbir anlamı yok. Önemli olan onu geçmişte var eden sorunu veya sorunları çözebilmektir. Siz sorunları inkâr edip durdukça hiçbir sorun çözülmeyecek ve her gün farklı bir cesedin peşinde koşacaksınız. Bu yönüyle bakıldığında, terör nedir, terörist kimdir sorusunun da farklı cevapları olsa gerekir. Cesedi sergilenen bin Ladin olabilir ama ölen ABD midir Usame bin ladin midir, bu ayrıca düşünülmelidir.

Gelelim bin Ladin’in “bugünlerde” öldürülmesine…

ABD acaba bugünlerde yeni bir icraat peşinde mi?

Acaba kendi içindeki, bizim bilmediğimiz bazı tartışmaları mı gündemden düşürmek istiyor?
Veya ABD yine birilerine bir takım eylemler mi yaptırcak?

Ne yani böyle bir operasyonun çok önceden yapıldığını ve sonuçlarının bugün açıklandığını mı düşünüyorsun, diyen çıkabilir.

Evet, dünyaya yön verdiğini sanan tilkilerin o kadar çok tilkilikleri var ki…

Usame Bin Ladin var mıydı, bu çok tartışıldı, başlık ona naziredir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 784
Bu Ay : 4341
Toplam : 4341

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom