Dr. Mehmet Akif Şahin

Dr. Mehmet Akif Şahin

makifsahin@hotmail.com

Kuşak çatışması

 Kuşak çatışması

Hayatımızın en kritik dönemleri yüzleşmekte korktuğumuz bir gürültüdür. Düşümüzle örtüşmeyen toplumsal gerçeklerdeki korkularımızdır. Kendimiz için kurduğumuz mesleki veya toplumsal statünün illüzyonlarıdır.

 Gerçek hayatımız için tasarladığımız planlar istediğimiz oranda hayallerimizle çakışmamasıdır. Bu bizim çevremizdeki insanlara, eşimize çocuğumuza ya da yanı başımızdaki yakın çevremize belirlediğimiz hayat modelleriyle çatışan bir noktada başlar. Bu çatışmanın öyküsü nasıl başlamıştır, kimse bilemez, zamanın en beklenmedik bir anında tanımlanmamış bir şekilde ortaya çıkar, bu olayla ansızın karşı karşıya geliriz.

Aslında her zaman yanı başımızda bu olaylar yaşanıyor, çoğu zaman bir çekimser gülümseyişle ya da buruk bir üzüntüyle karşılarız, kendimize ve yakın çevremize bulaştırmak istemeyiz.

 Bu sosyal psikolojik sebebi bilinmeyen insanlık depremiyle yüz yüze geldiğimiz dönemler; hayatımızın kırılma noktasına kelebek etkisi yapacaktır. Böyle zamanlarda güneş ışığının ruhunda medet umar, gecenin karanlık kollarına sığınmayı dileriz.  İlk kıpırtıyı penceremize konan bir serçenin ötüşüyle uyanan bir insan mahmurluğuyla anlamaya çalışırız. Bakılmış ancak görülmemiş, heyecan yaratmak için koşturan çocukların tılsım arayan sorularıyla bulmayı dileriz.

 Zamanın kuytu bir köşesine sakladığımız sihirli sözcükleri gönül dünyamıza fırlatmadan önce derin bir sükûnetin eşiğinde bekleriz. Kendimize yabancılaşmaya başladığımızı fark etmeyiz. Biz değişmediğimizi düşündüğümüz ve ısrarla baskıladığımız veya maskelediğimiz ilke diye tutku diye kendimize kabul ettirdiğimiz sıradan kaideler uğruna iç dünyamızı savaş sonrası mevzilere dönüştürürüz.

Bu bizim kimlik inşamızı sağlayan köylü yanımızla başlar. Daha sonra içine insan taassubuyla katkılı ilahi bir mesajın kayganlaşmış ya da modern bir algıyla lümpenleşmiştir, ilkesi olmayan bir değere dönüşmesiyle gelişir. Önce kim olduğumuzu unutarak gelişen sosyal olaylara tepki vermemeye başlarız. Bizim biçtiğimiz hayat ölçülerine uymayan çocuğumuzu asi kabul ederiz. Onun gördüğü pencerede bakmayı hiçbir zaman denemeyiz. Çünkü bizim büyüğümüz sayılan anne ve babalarımızla aynı noktada çatışmaya başlamıştık.

Birey kültürüyle biraz bencilleşiriz, şehir mezesinin eklenmesiyle iskeleti kurulmuş bir hayatın içine düşeriz. Bu yapının üstüne giydirilmiş kişiliklerin tafralarını içtimai hayatın bir kıyısına yerleştirmeyi uygun buluruz.

Sağlıklı kimlik ve kişilik oluşumu sosyolog ve psikologların çalışmasıyla ve teologların telkinleriyle oluştuğu iddia edilse de gerçekte dünyaya iz bırakan kültür mirası oluşturan ya da topluma çığır açan insanlar yaşadıkları dönemin istenmeyen kişilikleridir. 

Yeni bir düşünce her zaman mevcudu yok edecek korkusuyla baskılanır, tahkir edilir ve mahkûm edilir. Bu günkü kültürel ve sosyal hayatımızın en önemli dinamikleri çoğu zaman geçmiş nesillerin içindeki asi bir duruşun öyküsüyle örtüşür.

Bu gün toplumu ve bireyi oluşturan resmi gelenekler yasalar ve tüzüklerin ötesinde bir gerçeklik vardır. Toplumsal birimin statükosuna karşı duran birey ve düşünce dinamikleri o toplumu bir sonraki çağa taşıyacaktır. Bütün ülkelerin hayatında, şehirlerin inşasında devletlerin kuruluşunda her zaman olaylar buna benzer gelişmiştir. Bu gün çağın insanlık diliminde isyan kimlik değiştirmiş, modern bir kisvenin altında sessiz bir muhalefetin içgüdüsü olarak kalmıştır.

 Modern seküler hayatı en iyi tanımlayan şekli; semavi dinlerin çağdaş yorumlarıyla paralellik görüntüsü veren bir noktaya ulaşmıştır. Dünyadaki güç odakları sayılan devletler ve birleşik yapıların dünyaya sunmaya ve dikta etmeye çalıştığı tek kutuplu dünya düzeni olarak bilinen ve dünyaya istikrar getirdiği sanılan projeler aslında bir takım çıkar çevrelerinin kendi gözlükleriyle görmek istedikleridir.

Bu gün kendi ülkemizde var olan devlet yapısını oluşturan unsurların temel anlayışı dünya da var olan sistemin küçültülmüş bir taklididir.

 Bunu daha da yerelleştirirsek; şehirlerin sosyal ve siyasal yapılanmasının içindeki durumu incelenirse durum değişmeyecektir.

 Daha küçük beldelere kadar tanımlar yapsak sonuçlar yine değişmez. Bu gün mevcut devletlerin içindeki ana güç odaklarına konuşlanmış kişi ya da kurumlar evrensel ölçütlerde daha çok mevcut konjüktürel tavırlarla varlığını koruma savaşındadır. Kendinin mirası devraldığı yapının olumsuzlukları üzerine kendi düşünsel ve sosyal projelerini uygulamak için bir uğraşı içindedir.

 İktidar olan partilerin kuruluş mantıklarında buna benzer anlayışlar vardır. Her zaman mevcudunu koruyup bir sonraki aşamaya ulaştırmak için bu kuşak çatışmasının kavgasını vermesi gerekli olduğuna inanır. Ancak bu topluma ve insanlığa açıklanırken tamamen insanlık için kurgulandığı her fırsatta dile getirilmek durumundadır.

 Bu günün iktidarı on yıl öncesinin asi ve istenmeyen bireylerinin kurgularıyla oluşan bir sosyal projedir. Bu gün partilerdeki kamplaşmalarıyla demokrasinin gölge oyununu yaratan güç odakları sistemin içine entegre olup güç peşinde koşanlarda oluşmuştur. Kendi kuşaklarıyla öncesinin ve sonrasının çatışmasına meze olmak durumundadırlar.

Dünya kendi ekseninde kuşak çatışması yaşıyor, devletler kendi içinde bir değişimin ve dönüşümün sancısını yaşıyor. Ortadoğu derin dalgaların sismik şoklarını kucaklamış.

Ülkemizin en yakın tarihindeki post modern darbesiyle ve toplumsal depremin etkisiyle devletin ve toplumun temel değerlerindeki değişimi hazmetmeye çalışıyor.   Bu gün partiler kendi içinde kuşak çatışması yaşıyor. Toplum için sivil kuruluş sayılan cemaatler kültür dernekleri milli ve dini guruplar, çıkar kulüpleri kısacası toplumun en küçük yapısında en büyük yapısına kadar hem bir değişim hem de bir kuşak çatışmasının ilk kıvılcımını tutuşturmuş durumdalar.

Bireylerin iç dünyaları da buna benzer bir durum içindedir. İnsanlık daha karmaşık bir dönüşümün içinde bir bilinmeze doğru yol alıyor.

makifsahin@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 326
Bu Ay : 6410
Toplam : 6410

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom