Hüseyin Yalçın

Hüseyin Yalçın

huseyin-yalcin

Değişim ve değişikliğe dair

 DEĞİŞİM VE DEĞİŞİKLİĞE DAİR: STRATEJİK DERİNLİK Mİ? VİZYONEL GENİŞLİK Mİ?

“Bir kavim öz’ünde olanı değiştirmedikçe, Allah ta onların hal’ini değiştirmez.”

                                                                            (R’ad 11)

“Bir değişim, bize gelişme fırsatını sağlayacak olan bir sonraki değişime yol açar.”

                                                                          Vıvıen Buchen

     “Değişim, hayatımızdaki dönüşümler değildir. Değişim, sonsuz öz’ün yontulmadan gelişmesi hal’idir.” 

                                                                          Hüseyin YALÇIN

“Değişiklikten başka hiçbir şey devamlı değildir.”        Heraklitos

“Dünyada değişiklik yapmakla başarılı olan insanlar, değişikliğe kendilerinden başlayanlardır.” Bernard Shaw

“Yaşam durağan değildir, zihinleri değiştirmeyenler evindeki zavalılarla, mezardakilerdir.” Everett Dirksen

Değişim; İnsanlık tarihinde meydana gelen tüm siyasi, sosyal, kültürel değerlerin bir kanun çerçevesinde-sünnetullah--değişmesi sürecidir.

Değişim kelimesi günümüzde siyaset dünyasında çokça kullanılan sihirli bir sözcüktür. Değişim: Mevcut halin, farklı bir hale dönüşmesi anlamına da gelebilir. Fiziksel ve kimyasal değişim, takas, çevresel değişim, nüfus değişimi, değişim yönetimi, değişim mühendisliği gibi bir kaç farklı anlama gelse de temel anlamı; süreç içerisindeki değişikliklerin tümü, bütünü anlamına gelmektedir.(change)

Bugün Türkiye’nin yakın tarihini geçirdiği değişimlerin arka planını iyi analiz etmek için ulusal tarih bilinci yanında küreselleşme süreci; yerküreyi de iyi bilmek, doğru okumakla ancak mümkün olabilecektir.

2008 yılında ABD ‘de yapılmış olan Başkanlık seçimleri süreci iyi analiz edildiğinde görülecektir ki başarıyla yürütülmüş siyasal iletişim stratejisi ile yapılmış kamuoyu araştırmalarıyla toplumun nabzı tutulmuş ve yönlendirmeler yapılmıştır. Siyasal iletişimin tüm unsurlarını profesyonelce kullanan üst düzey enformasyon( menajerleri ) yürütücüleri kitleleri öyle etkilediler ki, seçime doğrudan taraf olmayan ülkelerin halklarını bile yönlendirebilmişler. Ülkemizde ve tüm dünyada seçimi “obama”nın kazanacağı yönünde inandırılmış ve öyle düşünmemiz sağlanmıştır. Dikkatler Obama’ya çekilmiştir. Köylüsü, kentlisiyle, aydını ve elit kesimiyle birer bilge siyasetçisiymişiz gibi Amerikan siyaseti hakkında ahkâm kesmemiz ve sadece Obama ismine odaklanmamız sağlanmıştır. Asya’dan Afrika’ ya Avrupa’dan Antartika’ya kısacası tüm dünya buna inandırılmıştır. Böylece ABD’de ki kamuoyu algılarıyla Obama’nın seçime bir adım önde girmesi sağlanmış oldu.Bugün ülkemiz bir seçim süreci yaşamaktadır.

Ülkemizde de tıpkı durum böyledir.2023 yılına ekonomisi güçlü bölgesinde söz sahibi bir vizyonla girmek isteyen AK Partinin projeleriyle seçime bir adım önde girmesi isteniyorsa algılar derinleştirilmeli, pekiştirilmeli, kararsızların azalması sağlanmalıdır. Sandıktan önce etten kemikleşmiş sağlam bir zemin oluşturulmalıdır. İnsanımızın projelerini anlatan, işine yoğunlaşan ve enerjisini iç dinamiklere, boş kavgalara harcamayan; uzak görüşlülük sahibi pozitif enerji yayan sorumluluk sahibi adayları tercih etmekte istekli davrandığı bilinmelidir. Kitleleri tatmin edemeyen bakış açıları dar olan siyasi partilerin kuşatıcı olamayacakları gibi değişimi de gerçekleştiremeyecekleri bilinen bir gerçektir.

12 Haziran 2011 de yapılacak olan seçim süreci çalışmalarının aralıksız sürdüğü bir zamanda insanoğlunun doğası gereği; seçmen olarak, talepleri her yerde benzerlik gösterir. Birey ve toplum fark edilmek için ihtiyacını ön plana çıkarır ve beklenti içine girer. Birey ve toplum “fark edildim, taleplerim kayıt altına alındı .”mesajını vermek ister. Herkesin gelecekle ilgili umut ve beklentileri vardır. Bunları nasıl gerçekleştireceklerine dair çözüm yolları ülkenin sosyo-politik ve  sosyo-ekonomik şartlarına, toplumsal ve siyasal katılım, eğitim, kültür, gelir ve sosyal yapı düzeylerine göre farklılıklar göstermektedir. Topluma öncülük etmek ve bu sorumluluğa talip olmak isteyen adaylar ve liderler başarılı bir siyasal iletişim kavramıyla farklı toplum kesimlerinin ve bireylerin temel ihtiyaç ve taleplerini belirleyip onlara uygun çözüm yolları arayışı içerisinde stratejiler geliştirmelidirler. Uygun proje ve siyaset dili geliştirebilen ve güven veren siyasetçilerin sandıktan başarılı çıkmaları kaçınılmazdır.

Bugün seçim meydanlarında kitleleri heyecanlandıran, harekete geçiren seçim kazandıran altın kuralların başında seçmende “değişim”arzusunu tetiklemek, umut aşılamak, alternatif oluşturmak ve pozitif propagandaya ağırlık vermekten” geçtiğini unutmayalım.

Türkiye Cumhuriyet’i Devleti kendi iç dinamiklerini; Cumhuriyetin güçlü Hükümeti olarak komşuları ile sıfır problem stratejisi üzerine yoğunlaştırırken diğer taraftan da vizesiz geçiş ve serbest ticari ilişkiler geliştirme de devasa adımlar attı. Bölgesinde ve dünyada söz sahibi oldu. Sorunları olan komşu ülkelerde, orta doğuda kısacası Asya, Avrupa ve Afrika kıtasına kadar olan coğrafya da her platformda sözü dinlenen güçlü bir ülke oldu.

Tarihi geçmişi; güçlü Siyasal birikimi ve tarihe yön veren imparator’luk konumu nedeniyle gelecek yüzyıllarda da adından söz ettirmek istiyorsa; iç ve dış mihrakların kirli oyunları olan ve sürekli pazarlık konusu yapılmak istenen: Kürt meselesi, alevi-Sünni ve benzeri etnik-milliyetçi sorunları Osmanlı imparator’luğu Devlet Yönetimi biçimi;misyon ve vizyonuna uygun bir şekilde  ivedi çözüm yollarına gidilmelidir.

Yüzyıllardır sömürgeci kimliğinden ödün vermeyen İngiltere, Fransa, İtalya ve yeni dönem ortaklar olan ABD ve İsrail’i de yanlarına alarak İslam coğrafyasında; bölgesel paylaşım masaları kurmakta ve pazarlıklara göre dost-düşman belirleyerek korkunç bir açgözlülükle iç çatışma ve gerilim yaşayan ülkelere müdahil oluvermektedirler. Dün Afganistan ve Irak’ta ki işgalleri ile bugün Tunus, Suriye, Yemen ve Libya’da korkunç oyunlarını tezgâhlayarak binlerce yıl birlikte yaşamış halkları biri birlerine nasıl boğazlattıklarını gördük.

Öfke kök salıyor, derinleşiyor ve intikam hastalığına dönüşüveriyor. Rejim karşıtlığı mazlumları da zalimleştirebiliyor. Şii-Sünni, Arap-Arap olmayan ya da Aşiretler ayrışımına gidilerek insanlığı ürküten oyunlar tezgâhlanıyor. Şiddet kültürü, acımasızlık oluşturuluyor. İhanetler başını almış gidiyor. Dostlukların ve düşmanlıkların birbirine karıştığı, bilgi kirliliğinin zirvede olduğu bir zaman dilimindeyiz. Taraflar sürekli değişirken, pazarlık masasında düşmanlar dirsek temasından geri kalmamaktadırlar. Rejimler, karşı ayaklanmaları şiddet, işkence ve öldürmelerle bastırmaya çalışıyor; zalimleşebiliyorlar. Evet, şiddet kültürü meyvesini vermiş olacak ki gücü elde eden mazlum halk ta zalimleşebiliyor.

Siyasi gelecek ve iktidarda kalma vaatlerine kanan lider ve idarecilerin, devletini, halkını ve ülkesinin yer altı ve yeryüzü kaynaklarını nasıl da satıveren; sahte özgürlük yanlılarını da sıkça gördük, şahit olduk.

Hıristiyanlık ve Yahudilik dünyasında benzeri çatışma ve iktidar savaşları çok nadir yaşanırken, İslam dünyasında sıkça yaşanması içler acısıdır. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak; Zihnimizi bilgi kirliliğine karşı uyanık tutmak durumundayız. Tevhidi şuur ve ümmet olma bilinciyle hareket edebilmeliyiz.

Sultan 2.Abdülhamit Han’ın Osmanlıyı; İslam coğrafyasının birlik, dirlik ve beraberliğini sağlamadaki siyasetine özlem duyduğumuz günümüzde aynı ruh haliyle “Geri gel ey Osmanlı” diyebilmeliyiz.

Büyük Dünya Devleti  olma yolunda; Yeni Dünya Düzeninde taşları yerli yerine oturtmalı, rotamızı yeni yol haritamıza, değişim ve stratejimize uygun uzak ve geniş görüşlülük ile görev ve amacını yerine getirtebilmeliyiz. Büyük Devlet olmanın  erdemi, bilinci ve Sırrı burada saklıdır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 230
Bu Ay : 7376
Toplam : 7376

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom