Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Seçime Doğru

Seçime Doğru

Selami Güder belki 1 Nisan şakası yaptı, ne ki, söyledikleri doğrudur. Belki yüzde yüz tamlıkta değil ama, Başbakan’ın kafasında milletvekili listesinin büyük ölçüde oluştuğunu düşünüyorum. Aslında salt bir düşünce de değil bu. Kimi kişilere aylar öncesinden bizzat Başbakan tarafından milletvekilliği için hazır olmalarının söylendiğini biliyorum. Bu tür olayları Başbakan’ın kendi kontenjanı içinde değerlendirebilirsiniz. Ne demek Başbakanın kontenjanı? Son tahlilde bütün liste Başbakan’ın kontenjanıdır. Bu ne kadar demokratiktir ayrı bir konu. Ancak mevcut görünüm içinde Başbakanın buna hakkı vardır. Niçin? Çünkü özellikle milletvekilleri içinde vazgeçilmez özellikleri ile öne çıkan kaç kişi var Allah aşkına?

Ankara’da hadiseleri olabildiğince yakından izlemeye çalışıyorum. Genel Merkez’de aday adaylarına ‘Ak Parti seninle ne kazanacak?’ diye sordular. Şimdiki vekiller Ak Partiye ne kazandırdı? O çapta, o derinlikte kaç milletvekili var? Onlar Ak Parti’ye ne kazandırdılar, Ak Partiden ne kazandılar? Doğru soru, cevabını yanlış veremeyeceğiniz soru, ikincisidir. Mevcut vekillerin yüzde sekseni Ak Parti’ye hiçbir şey katacak vasıfta değildi maalesef. Başbakan ve onun etrafındaki öncü ekip bütün işleri götürüyordu. Diğerleri ise arada dolgu malzemesi gibiydi. Bu ekibin peşi sıra geçinip gidiyorlardı işte.

Sadece Ak Parti için değil, belki bütün partiler için bu böyle. Ama biz bu parti üzerinde yoğunlaşıyoruz. Diğerlerini başka açılardan incelemek daha doğru olur. Hangi açılardan mesela? Parti içi kavgalar, birbirlerinin ayağını kaydırmalar bakımından. Hizip savaşları, komplolar, şantajlar bakımından. Ergenekon veya başka bulanık odaklardan emir ve talimat alarak iş yapma bakımından. O nedenle onları normal bir demokratik parti olarak bile görmek yanlış. Terörle, keskin ideolojiyle, koyu bir mezhepçilikle içli dışlı olan partileri nasıl demokratik düzlemde değerlendirelim?

Biz yine Ak Parti’ye dönelim: Başbakan 5 Nisan’daki Grup toplantısında esaslı bir veda konuşması yaptı. Oradan anladığım kadarıyla milletvekillerinin en az üçte ikisi kadarının üzerini çizecek. Belki daha fazlasını. Yerlerine yeni isimler gelecek doğallıkla. Bence eğer bu yapılırsa son derece isabetli karar verilmiş olur. Çünkü sürekli yenilenen bir Türkiye’de, değiştirilmez birtakım insanlara bağlanıp kalmak, Türkiye’ye, ülkenin dinamizmine güvenmemek olur. Siyaseti gençleştirmek gerekir. Bu arada 22. dönem vekil olup da 23. dönemde liste dışında kalanlardan en az 15-20 kadarının aday yapılacağı bilgisini edindim. Bu da doğrudur. Onlar geçen süre zarfında, parti çalışmalarına katkıları ve ahlaki olarak test edilmişlerdir. Sınavı geçen kimileri, tekrar Meclise gidecek yola koyulabilirler. Bu şimdi liste dışı kalacaklara da ilerisi için bir umut olur, olacaktır. Onların başka mecralara yönelimlerinin önü alınmış olur. Başbakan hep söyler, “Bu trenden inen, bir daha binemez” Trende illa da bu kompartımanda, bu koltukta yolculuk yapacaksın diye bir mecburiyet yok. Koltuk ve kompartımanları değişenler, trenden inmeyi tercih edebilirler. Ancak onlar hep yanlış hesap yaptı, dışarıda, ayazda, açıkta kaldılar. Şimdi tekrar trene binmek istiyorlar. Kim bilir ne yalan ve vaatlerine kanarak peşlerinden gittikleri insanlar şimdi onlara bir tren, olmadı bir dolmuş bulsun. Dolmuşa binmeyi de, bindirilmeyi de iyi beceren birileri her zaman bulunur. Ama artık çok geç. İnen, binemez. Böyle diyor Başbakan. Kim ne derse desin Başbakan ve Ak Parti partiyi diri, dinamik tutacak programları iyi geliştiriyor.

Esaslı bir değişikliğin olması kaçınılmaz. Bir anlamda 12 Haziran’da Türkiye, yeni bir döneme girecek. Yepyeni bir döneme. Bir kere bu yeni dönemde içeride ve dışarıda olayların akışı yoğun bir nitelik kazanacak. Türkiye’nin buna hazır olması gerekir. Milletvekilleri ve hükümet kadrolarının kesinlikle yenilenmiş olması, taze kan bakımından önemlidir. Bu olacaktır. Seçim sonrasında kabinede büyük değişiklikler olacak. Hem bakanlık sayıları ve görev bölümleri bakımından, hem yeni isimlerin görev alması bakımından büyük değişiklikler olacak. Yeni kadroları içeride ve dışarıda herkes imrenerek izleyecek. Şimdilik bu kadarını söyleyeyim. Önümüzdeki dönemde Cumhurbaşkanlığı seçimi çok önem arz ediyor. Ayrıca Ak Parti’nin tüzüğü gereği, Tayyip Erdoğan 12 Haziran’da son kez seçime girmiş olacak. Bu da güzel değil mi?

Sistemi, kurumsallaşmaya ve yenilenmeye açık, hazır hale getirmek gerek.
Her bakımdan değişen Türkiye, her bakımdan değişen dünyaya, rahat intibak edecek ve değişimi yönlendirecek iradeye sahip bir yapılanma içinde olmalıdır. Parti içi değişimlerden, Meclis’in ve Hükümetin yenilenmesine kadar kimi gelişmeleri zorunlu kılan temel olgu budur. Değişime karşı direnen statükocu yapı, seçim sonrasında darmadağın olacak. Hatta seçimlere bile kalmadan savrulma başlayacak. Başladı bile. 11 Nisan’da listeler açıklanırken, özellikle CHP’deki gümbürtüyü seyredin. Ne mi olacak? Sonra söylerim.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 933
Bu Ay : 2515
Toplam : 2515

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom