Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Nefsi Emare Siyaseti Üzerine

 Daha önce “nefsi emmare siyaseti” üzerine yazmıştım. Orada kimseyi hedef almadan bir olgudan bahsetmiş ve “siyasete girmeden önce taşıdığımız iyi niyet ve hizmet anlayışlarının” korunamadığını dile getirmeye çalışmıştım.

Nefsi emare siyaseti derken, gelişen süreçte, insanımızın kendisini sorgulamayan bir siyaset anlayışını kabullendiğini, bu durumu kanıksadığını anlatmak istemiştim. Eğer nefsi emare siyaseti yerine, nefsi levvame yani kendisini sorgulayan nefis siyasetini geliştirebilirsek zihinsel ve ameli kopmalar yaşanmayacağını vurgulamak istemiştim.

O yazıda hepimiz vardık. Kişiler yoktu. Her okuyanın ve başta yazanın kendisini sorgulayacağı bir bakış açısı üzerinde durulmak istenmişti.

Yazıdan sonra değişik tepkiler aldım. Bunları şöyle sıralamak mümkün:

1- Eline sağlık, önemli bir konuyu ele almışsın, hepimizi ilgilendiren bir konu. Çeşitli kazanımlar elde ettikten sonra olumsuz yönde değişebiliyoruz. Bu konuların hatırlatılması gerekir.

2- Bu yazıda falanı mı kastettin.

3- Bu yazıda ben ve benim gibi daha önce bir iletişim içinde olduğun, şimdi iletişimin olmayan filan şahısları mı kast ettin.

4- Ben de senin gibi düşünüyorum ama bu ve benzeri yazılar fincancı katırlarını ürkütebilecek yazılar. Dikkat et senin üstünü çizerler, herhangi bir girişimde bulunmanı, hizmet üretmek için düşündüğün atılımlar ve hatta geçimin için yapacağın atılımları engelleyenler çıkar.

5- Ne yani senin nefsi emare ile hareket ettiğin zamanlar olmadı mı?

Bunların hepsi ve ötesi, ayrıca dile getirmek istemediğim yaklaşımlar ile karşılaştım.
Kimseye diyet borcum yok, amacım doğruları dile getirmek. Ve kimseye kinim de yok; vay siz böyle yaparsınız öylemi, ben de böyle yazarım da demedim, demiyorum. Böyle bir yaklaşımı yetiştiğim mektebin, temiz ruhlu insanlarından almadım.

Benim derdim hep birlikte birbirimizi doğruya yönlendirmek, kabul edilebilir bir eleştiri diliyle birbirimizi uyarabilmek, şehre ve ülkeye ve elbette insana hizmette Allah’ın onaylayacağı yol üzerinde birlikte yürümenin yollarını aramaktır.

Benim yazdıklarımdan “falan siyasete atılmış ama o şu kadar kirli” sonucu çıkmaz, çıkaran olursa bakmak istediği bir cepheyi kendiliğinden oluşturmuştur.

Benim dediklerimde “falanı diline dola ve yıprat sonucu” çıkmaz. Ben “doğruyu birlikte aramak, birlikte beslemek, hak üzere birlikte beslenmek ve yanlışı da birlikte bulmak” çabası var.
Gönül ister ki, Necip bey “nefsi emare siyaseti” demiş acaba neyi kast ediyor, soruları gelsin. Yeni bir tanımlama yapmış fakat içini yeterince doldurmamış, eksik bırakmış, bu tarifin içini şöyle de doldurabiliriz teklifleri gelsin.

Bir şey daha; ötekinin açıklarını arayan bir yazı ve düşünce türünü hiç sevmedim. Bu nedenle özel bir konudan bahsetsem bile genel tespitlerden yola çıkmayı tercih ettim. Kişilerden bahsedince düşünce değil polemik ürer ve hayra hizmet maksadı hasıl olmaz diye düşündüm. Tabi bir başka arkadaş benim tarzımın tersi bir yaklaşım sergiler ve yoğurdu öyle yer.

Şimdi aday adayları görücüye çıktı, listelerin açıklanmasını bekliyor. Bunlardan herhangi birine, sen şöylesin ve niyetin şu şeklinde yaklaşımıyla yaklaşamam. Ancak şunu derim; arkadaş fikirlerin ve niyetin güzel, bu duruşunla hizmette üretebilirsin ancak sana tavsiyem, siyasetin “kendini sorgulayan nefis” çizgisinden şaşmasın. Bu tavsiyem, sen böyle yapacaksın diye okunursa yanlış olur. Veya biri bu şekilde okursa yanlış yapmış olur. Diğer taraftan “istediğini yaz veya söyle, hepsi karşıdakinin anladığı kadar bir etki üretir” gerçeğini de göz ardı etmiyorum.

Vardığım nokta şu; “sen, ben mutlak doğruları yazıyorum, demedikten sonra, yazdığını kim nasıl anlamış olursa olsun, kendini sürekli gözden geçirerek ve geliştirerek yazmaya, konuşmaya devam et!” Öyle yapıyorum.

Ve asla mutlak doğruları ben yazıyorum gibi gayri edebi bir yolu benimsemem.
Nefsi emareden kurtulmak, nefsi levvameyle yol almak isterim.

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 77
Bu Ay : 1606
Toplam : 1606

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom